photo آموزش جوشکاری کردن چدن برای مبتدی و نکات لازم

خلاصه ای از مهم ترین نکات در حین جوشکاری چدن را برای شما در این پست انتخاب کرده ایم که انشالله مفید واقع شود. جوشکاری چدن با توجه به میزان معمولا ۲ الی ۴ درصد کربن (تقریبا ۱۰ برابر میزان کربن در فولادها) نسبت به جوشکاری فولادها مشکل تر است. نکاتی که در جوشکاری چدن ها (بخصوص چدن های خاکستری یا Gray Cast Iron) بایستی دقت نمود بشرح زیر بطور خلاصه ارائه می گردد:
۱- دمای بحرانی اکثر چدن ها ۷۸۷ درجه سانتیگراد است که در این دما شرایط ترک خوردن چدن فراهم می شود. همانطور که می دانید دمای قوس جوشکاری به بالاتر از این سطح می رسد که بایستی دقت نمود چدن مدت زمان طولانی در این دما قرار نگیرد. مثلا می توان ۲۵ میلیمتر جوشکاری کرد و زمان دهیم تا قطعه خنک شود.
۲- اگر قطعه چدنی بعد از جوشکاری نیاز به ماشینکاری داشته باشد بایستی از الکترودهای پایه نیکل استفاده کرد (مثل آما ۱۰۹۴ Ni جریان AC یا DC مثبت) در غیر این صورت می توان از الکترودهای نیمه قلیایی با مغز فولادی (همچون آما ۱۰۱۲ G جریان AC یا DC منفی) استفاده کرد.۳- میزان جریان معمولا مطابق دستور سازنده الکترود می باشد. لازم بذکر است استفاده از جریان پایین برای به حداقل رساندن اختلاط و تنش های پسماند توصیه می شود.۴- در صورت امکان توصیه می شود جوشکاری قطعه چدنی با استفاده از پیش گرمی صورت گیرد. پیش گرمی از ۲۶۰ الی ۶۵۰ درجه سانتیگراد به آرامی و بطور یکنواخت (ترجیحا کل قطعه) انجام می شود بطوری که بایستی دقت نمود دما از ۷۶۰ درجه سانتیگراد بیشتر نشود.۵- چکش کاری (Peening) بعد از جوشکاری بعنوان تنش زدایی مفید است.۶- بعد از جوشکاری برای جلوگیری از سریع سرد شدن جوش می توان محل جوش را عایق نمود.
۷- می توان بدون پیش گرمی نیز قطعه چدنی را جوشکاری نمود بطوری که دمای قطعه بایستی به اندازه ۳۷ درجه سانتیگراد گرم باشد. سپس به اندازه ۲۵ میلیمتر جوشکاری نماییم و سپس چکش کاری نماییم و صبر کنیم تا دمای قطعه پایین بیاید.البته دوست عزیز دقت نمایید که CK45 فولاد کربنی است که در حدود ۰٫۴ تا ۰٫۵ % کربن، ۰٫۵% منگنز و در حدود ۰٫۱۵ الی ۰٫۳۵ % سیلیکون دارد.چدن های خاکستری مثل GG-20 و GG-25 می باشند.

برچسب ها درباره :

  • نوشته : مدیر
  • تاریخ : ۲۴ بهمن ۱۳۹۵