photo آموزش کاشت پیاز سنبل در گلدان و باغچه و همه نکات نگهداری

نگهداری درست از پیازهای سنبل و کاشت آنها در گلدان و باغچه را برای شما در این پست آموزش داده ایم. برای کاشت در باغچه بعد از اینکه خاک باغچه را بیل زده و نرم کرده و کلوخه‌ها را شکستید، با بیلچه حفره‌ای به عمق ۱۲ تا ۱۵ سانتی‌متر حفر کرده و پیاز را در آن قرار داده با خاک بپوشانید (از کف پیاز تا سطح خاک حدود ۱۲ تا ۱۵ سانتیمتر باشد)برای حفاظت از زمستان و یخ‌بندان میتوان روی سطح خاک را با برگهای خشک شده یا کود حیوانی پوسیده مالچ (پوشش) داد. توجه داشته‌باشید که پیاز سنبل خود قادر است تا منفی ۲۰ درجه سانتیگراد را تحمل کند و این برای اغلب مناطق کوهستانی و سرد ایران جوابگو است. طبیعی است که با فرارسیدن روزهای نزدیک بهار و بهتر شدن دمای هوا میتوانید مالچ را بردارید.گلدان باید زهکش کافی داشته باشد (زیر گلدان سوراخ باشد) – روی زهکشی تکه سفال یا چند سنگریزه قرار میدهیم – سایز گلدان معمولا ۱۴ انتخاب میشود (دهانه گلدان حدود ۱۴ سانتی‌متر و ارتفاع آن نیز در همین حدود)ترکیب بستر مناسب برای سنبل خاکی لومی شنی است. یعنی حدود ۴۰درصد ترکیب بهتر است شن و ماسه باشد. همراه با ۴۰درصد رس یا خاک برگ و حدود ۲۰درصد ماده آلی مانند کود حیوانی پوسیده. (استفاده از کود حیوانی تازه میتواند منجر به بروز قارچها شده و به پیاز صدمه بزند)از طرف دیگر میتوان از ترکیبهای بستری جدید استفاده کرد. مثلا ۴۰درصد پیت‌ماس + ۴۰ درصدکوکوپیت + ۲۰ درصد شن و ماسه.در روش کاشت در گلدان دیگر لازم نیست پیاز زیر بستر دفن شود بلکه قسمت فوقانی پیاز را میتوان روی سطح بستر قرار داد. (روش اروپایی) یا فقط نوک پیاز بیرون بماند. (روش ایرانی)
مراحل کاشت:( برای خواندن بقیه مطلب روی کلمه ادامه مطلب در زیر کلیک کنید)
در یک گلدان با سایز دهانه ۱۴ یا ۱۵ سانتی‌متر – روی سوراخها را سفال یا سنگریزه رخته و مقداری خاک بستر می‌ریزیم. یک عدد پیاز را گذاشته و روی آن را با خاک پر میکنیم. در این روش فقط نوک بیرون زده پیاز را بیرون خاک میگذاریم. اگر هنوز نوک نزده است. تمام پیاز را در خاک قرار میدهیم. گلدانها را آبیاری کرده و در فضای سرد زمستانه در محیط آزاد قرار میدهیم. روی گلدانها حدود ۲۰ سانتی متر ماسه می‌ریزیم. (گلدانها را زیر لایه‌ای از ماسه به قطر ۲۰ سانتی‌متر دفن میکنیم) در حدود یک و نیم تا دو ماه در چنین وضعیتی باقی می‌ماند. (هدف از این کار افزایش فشار و تحریک گیاه به تولید ریشه بیشتر و البته افزایش ارتفاع گل است) اگر بارندگی طبیعی وجود داشت که هیچ ولی اگر بارش نبود حداقل هر یک هفته یا ده روز یکبار آبیاری میکنیم. پس از ۶ هفته برخی از گلدانها را بررسی میکنیم که آیا خوب ریشه دوانده‌اند یا نه؟ و آیا نوک برگها بیرون آمده‌است یا نه؟ اگر ریشه زایی کافی نبود مقدار دیگری باید صبر کنیم ولی اگر ریشه‌ها خوب اطراف گلدان کار کرده‌باشند. دیگر وقت برداشتن ماسه‌ها و انتقال گلدانها به گلخانه است. پس از انتقال آبیاری نسبتا منظم و دمای شبانه حداقل ۱۵ تا ۱۶ درجه همراه با نور کافی در روز برای رشد پیازها لازم است. عمل انتقال به گلخانه معمولا از ۱۰ اسفند تا ۱۵ اسفند انجام میشود. (از آنجا که ما ایرانیها سنبل را فقط برای هفت‌سین میخواهیم و برای بازار فروش نوروزی از ۲۰ اسفند باید در مغازه‌ها عرضه شود)  اگر غنچه‌ها خیلی عقب‌تر از اندازه لازم باشند میتوان با بیشتر کردن دمای محیط همراه با تغذیه با کودهای کامل مانند ۲۰٫۲۰٫۲۰ NPK یا ۱۸٫۱۸٫۱۸ به رسیده شدن هرچه سریعتر گلها کمک کرد. (البته در نظر داشته‌باشید که فروشندگان ترجیح میدهند سنبلهای کاملا غنچه – غوره – را برای فروش در مغازه‌ها انتخاب بکنند – تا فرصت بیشتری برای فروش آنها وجود داشته‌باشد)

پس از پایان گلدهی و زمانی که برگها زرد شدند دیگر آبیاری نمیشود و پیاز باید برای سال بعد خارج شده و آماده گردد.

کاشت در لیوان آب

یکی از کارهای جالبی که میتوان با پیاز سنبل انجام داد کاشتن و به گل نشاندن آن در لیوان آب است.

کاشت سنبل در لیوان آب

ظرف یا استکانی لازم است که گلوی آن به نحوای باشد که پیاز داخل آب غرق نشود ولی تماس خوبی با آب نیز داشته باشد.(مثلا استکانهای کمرباریک قدیمی)

ظرف را پر از آب کرده و پیاز را در گلوی ظرف قرار میدهید به نحوی که ته پیاز (محل خروج ریشه‌ها) بتواند به آب دسترسی داشته باشد. نکته مهم در این کار آلوده نشدن آب به قارچها و عوامل بیماریزای دیگر است. برای جلوگیری از آلوده شدن آب میتوان از ذغال استفاده کرد. (یعنی تکه‌ای ذغال را در آب برای چند ساعت خیس کنید و در همین ظرف سنبل قرار دهید تا مقداری آب ظرف را ضدعفونی بکند.

مسلما استفاده از آب معدنی و سبک نسبت به آبهای شهری ارجحیت دارد. آب ظرف را میتوان عوض کرد تا همیشه تمییز بوده و اکسیژن کافی داشته باشد.
طریقه نگهداری از پیازها برای استفاده در سالهای بعد چگونه است؟چندساله هستند؟ آیانیاز به دوره سرمایی خاصی جهت کاشت مجدددارند؟وآیا می توان از آنها جهت تکثیر پیازچه هایی را هم بدست آورد؟
پیازهای لاله و سنبل گیاهانی چند ساله و دایمی هستند
پیاز میتواند در خاک بماند تا سال بعد رشد بکند
در همین حین به تعداد پیازها هم افزوده میشود (پیازها خود را تکثیر میکنند)
همچنین میتوان در دوران تابستان که پیازها به رکود میروند (برگهایشان زرد میشود و دیگر روی خاک اثری ندارند) پیازها را در آورده و در انبار تاریک و خنک تهویه دارد انبار کرد. (مثل لیلیوم نیازی نیست که در پیت نگهداری شود. )
لاله‌ها برای گلدهی سال بعد نیاز سرمایی حدود دو ماه بین ۲ تا ۷ درجه را باید سپری بکنند تا بتوانند سال بعد به گل بنشینند در غیر اینصورت گلدهی شان دچار مشکل میشود. سنبل ها در چرخه زندگیشان نیاز به یک دوره گرمایی سالانه و یک دوره سرمایی دارند. یعنی پس از گرمای تابستانی میبایست سرمای زمستانی را نیز تجربه بکنند تا سال بعد گل بدهند. سنبل نیز هر ساله پیازچه‌های جدید تولید میکند. و نکته جالب تصاعدی بودن این افزایش در لاله و سنبل است
که از یک پیاز پس از ۱۶ سال به روال طبیعی میتوان ۱۰۰۰پیاز انتظار داشت.  (پیازهایی که هم اکنون عرضه میشوند کلیه نیازها را سپری کرده و آماده گلدهی هستند. این توضیحات برای سالهای بعد است)پیازهای لاله و سنبل گیاهانی چند ساله و دایمی هستند
پیاز میتواند در خاک بماند تا سال بعد رشد بکنددر همین حین به تعداد پیازها هم افزوده میشود (پیازها خود را تکثیر میکنند)
همچنین میتوان در دوران تابستان که پیازها به رکود میروند (برگهایشان زرد میشود و دیگر روی خاک اثری ندارند) پیازها را در آورده و در انبار تاریک و خنک تهویه دارد انبار کرد. (مثل لیلیوم نیازی نیست که در پیت نگهداری شود. )
لاله‌ها برای گلدهی سال بعد نیاز سرمایی حدود دو ماه بین ۲ تا ۷ درجه را باید سپری بکنند تا بتوانند سال بعد به گل بنشینند در غیر اینصورت گلدهی شان دچار مشکل میشود.

سنبل ها در چرخه زندگیشان نیاز به یک دوره گرمایی سالانه و یک دوره سرمایی دارند. یعنی پس از گرمای تابستانی میبایست سرمای زمستانی را نیز تجربه بکنند تا سال بعد گل بدهند.
سنبل نیز هر ساله پیازچه‌های جدید تولید میکند.
و نکته جالب تصاعدی بودن این افزایش در لاله و سنبل است
که از یک پیاز پس از ۱۶ سال به روال طبیعی میتوان ۱۰۰۰پیاز انتظار داشت.

برچسب ها درباره :

  • نوشته : مدیر
  • تاریخ : ۱۶ دی ۱۳۹۵