photo آموزش کنترل کردن علفهای هرز و معرفی کامل این علفها

شناخت علفهای هرز و راه های کنترل آن در کشاورزی و باغداری بسیار مهم است. قاصدک  ، کرب گرس ،نیلوفر صحرایی،اوریاسلام، پیچک باغی ،پاغازی یا سلمه تره و بارهنگ علفهای هرز هستند که در این پست می توانید با تصویر و روش کنترل آنها کاملا آشنا شوید. اولین علف هرز که تصویر آن را در بالا مشاهده می کنید پیچک باغی (Creeping Charlie) است. نوع: گیاه چندساله پهن برگ ،اندازه: ۱۰ سانتی متر ارتفاع، ۱تا۲ متر پهنای گستردگی،محل رشد: چمن، مناظر طبیعی و باغ‌های سایه گیر، ظاهر: زمین را می‌پوشاند، برگ‌های دالبر شکل دارد و در اواخر بهار خوشه‌هایی از گل بنفش می‌دهد.روش کنترل: در بهار به خاک باغ و باغچه خود مالچ اضافه کنید تا از رشد این گیاه جلوگیری کند؛ در بهار یا پاییز آنها را با دست بیرون بکشید یا روی آنها علف‌کش بپاشید.

گیاه دوم که تصویرش را در زیر مشاهده میکنید اوریاسلام (Nutsedge) می باشد .نوع: گیاه چند ساله علفی ، اندازه: ۶۱ سانتی متر ارتفاع، ۳۰ سانتی متر  پهنای گستردگی ،محل رشد: چمن، مناظر طبیعی یا باغ و باغچه با خاک مرطوب در سایه یا آفتاب،ظاهر: برگ‌های علفی و براق؛ غده‌های مهره مانند روی سیستم ریشه‌ای.روش کنترل: در بهار خاک باغ و باغچه خود را با مالچ تقویت کنید تا از رشد این گیاه جلوگیری شود؛ می‌توانید آنها را با دست بیرون بکشید یا روی آنها علف‌کش حاوی مونوسدیم متیل آرسنات (MSMA) اسپری کنید.

photo آموزش کنترل کردن علفهای هرز و معرفی کامل این علفها

برای مشاهده بقیه توضیحات روی کلمه ی ادامه ی مطلب کلیک کنید….

photo آموزش کنترل کردن علفهای هرز و معرفی کامل این علفها

گیاه سوم که در بالا می بینید قاصدک است .  نوع: گیاه چند ساله پهن برگ ،   اندازه: ۳۰ سانتی متر ارتفاع، ۱۵ تا ۴۰ سانتی متر  پهنای گستردگی، محل رشد: باغ و باغچه و چمن، در آفتاب یا سایه ، ظاهر: رشد این علف هرز بیشتر در محوطه‌های چمن رایج است، ریشه عمودی قوی‌ای دارد؛ برگ‌ها دندانه‌دار هستند و گل‌های زرد این گیاه در نهایت به قاصدک تبدیل می شوند. روش کنترل: برای جلوگیری از رشد این گیاه به خاک باغچه‌تان مالچ اضافه کنید؛ قاصدک را می‌توانید با دست از خاک بیرون بکشید یا از علف کش برای از بین بردن آن استفاده کنید.

گیاه چهارم که تصویرش را در زیر مشاهده میکنید ، کرب گرس (Crabgrass) است .  نوع: گیاه یک ساله علفی ،  اندازه: ۵۷ سانتی متر ارتفاع و ۵۰ سانتی متر پهنای گستردگی ، محل رشد: چمن، مناظر طبیعی، باغ و باغچه، در سایه یا آفتاب، ظاهر: هرجا که ساقه این گیاه علف مانند با خاک تماس پیدا کند، ریشه‌های آن رشد می‌کنند. وقتی این گیاه دانه می‌دهد، سر آن به شکل ۴ انگشت رشد می‌کند. روش کنترل: برای جلوگیری از رشد این گیاه به خاک مالچ اضافه کنید یا به چمن علف کش بزنید. این علف را می‌توانید با دست بیرون بکشید یا محل رشد آنها را علف‌کشی عمومی – که مخصوص دوره بین جوانه زدن و بلوغ است -بزنید. انواع مالچ را اینجا ببینید.نکته: هر گیاه می‌تواند تا ۱۵۰۰۰۰ دانه تولید کند.

photo آموزش کنترل کردن علفهای هرز و معرفی کامل این علفها

 

گیاه پنجم که تصویرش را در زیر مشاهده میکنید ،  نیلوفر صحرایی (Bindweed) است .  نوع: گیاه چند ساله پهن برگ ،  اندازه: ۱۸۳ سانتی متر ، محل رشد: مناظر طبیعی و باغ و باغچه در آفتاب ، ظاهر: برگ‌هایی به شکل نوک نیزه دارد که رونده هستند. گل‌های سفید تا صورتی روشن آن صبح باز می‌شوند. روش کنترل: برای جلوگیری از رشد این گیاه به خاک مالچ اضافه کنید؛ به طور مکرر نیلوفر صحرایی را هرس کنید یا با علف کش مخصوص مرحله بین جوانه زنی و بلوغ علف‌های هرز، آنها را از بین ببرید.تذکر: ریشه‌های سرگردان گیاه مادر، ساقه‌ای جانبی به ارتفاع ۶ تا ۹ متر تولید می‌کنند.

photo آموزش کنترل کردن علفهای هرز و معرفی کامل این علفها

گیاه ششم که عکسش را در زیر می بینید ، اغازی یا سلمه تره (Lamb’s-Quarter) است .  نوع: گیاه یک ساله پهن برگ ، اندازه: ۱۲۰ سانتی متر ارتفاع و ۴۵ سانتی متر پهنای گستردگی ،    محل رشد: مناظر طبیعی و باغ و باغچه سایه یا آفتاب گیر ،  ظاهر: برگ‌های دالبری که پشت آنها خاکستری است.    روش کنترل: به خاک مالچ دهید تا از رشد آن جلوگیری کنید؛ گیاه را با دست بکنید یا از علف‌کش استفاده کنید.
photo آموزش کنترل کردن علفهای هرز و معرفی کامل این علفها

 

گیاه آخر  بارهنگ (Plantain) است .   نوع: گیاه چندساله پهن برگ ، اندازه: ۱۲ سانتی متر ارتفاع و ۳۰ سانتی متر  پهنای گستردگی ، محل رشد: چمن و باغ و باغچه مرطوب، سایه یا آفتاب گیر، ظاهر: برگ‌های پهن و صاف دور بوته‌ای کم ارتفاع ، روش کنترل: به خاک مالچ دهید تا از رشد آن جلوگیری کنید؛ گیاه را با دست بکنید یا در چمن از علف‌کش استفاده کنید.تذکر: هر گیاه می‌تواند بیشتر از ۱۵۰۰۰ دانه تولید کند. عکس این گیاه را در زیر می بینید.

photo آموزش کنترل کردن علفهای هرز و معرفی کامل این علفها

مترجم: رویا اسدالهی
منبع: www.bhg.com

برچسب ها درباره :

  • نوشته : مدیر
  • تاریخ : ۱۱ دی ۱۳۹۲