photo اطلاعاتی ارزنده در مورد تنگه هرمز

در این مقاله تلاش شده است اطلاعاتی در خصوص تنگه ی هرمز و موقیعت جغرافیایی آن ، کانال جایگزین تنگه هرمز ، دلایل اهمیت و نقشه های هوایی این تنگه ارائه شود.

همان طور که در عکس مشاهده می کنید تنگه ی هرمز تنگه ی بسیار مهمی است چرا که این  آبراه دریای عمان را به خلیج فارس پیوند می زند. این گذرگاه یکی از راهبردی‌ترین خطوط بین‌المللی کشتیرانی در جهان به شمار می‌آید. مشخصات جغرافیایی ایت تنگه عبارت است از : طول  ۱۵۸ کیلومتر، عرض بین ۵۶ تا ۱۸۰ کیلومتر  ژرفای تنگه هرمز به دلیل شیب تند کف آن از قسمت شمال به جنوب متغیر است، به طوری که نزدیکی جزیره لارک، در حدود ۳۶ متر و در ساحل جنوبی و در نزدیکی شبه جزیره مسندم ۱۸۰ متر است. قوس آن رو به شمال و به‌طرف درون فلات ایرانقرار دارد و در نتیجه بیشترین خط ساحلی آن در راستای کرانه‌های ایران قرار گرفته‌است.

بقیه در ادامه مطلب…این تنگه در طول تاریخ شاهد منازعات بین‌المللی بسیاری از پادشاهان ایران همچون نادرشاه و شاه عباس و محمدرضا پهلوی و حکومت جمهوری اسلامی ایران با کشورهای دیگر همچون اسپانیائی‌ها، پرتغالی‌ها و اخیراً آمریکایی‌ها بوده است.

روزانه نزدیک به ۴۰ درصد از کل نفت‌های حمل شده توسط نفت‌کش‌ها (۲۰ درصد نفت مصرفی جهان) از این تنگه عبور می‌کند. در حال حاضر بیش از ۷۵ درصد از نفت استخراجی کشورهای حوزه خلیج فارس از این آبراه صادر می‌شود.

کانال جایگزین تنگه هرمز طرحی است از سوی امیر نشین دبی. بر اساس این طرح با ساخت کانالی از داخل این کشور، سواحل امارات در دریای عرب (در جنوب شرقی امارات) به سواحل این کشور در خلیج فارس(در شمال امارات) متصل خواهد شد.طول این کانال ۱۸۰ کیلومتر و هزینه احداث آن ۲۰۰ میلیارد دلار برآورد شده است . هدف از اجرای آن خنثی سازی تهدیدهای جمهوری اسلامی مبنی بر بستن تنگه هرمز در صورت حمله نظامی به ایران است.[۱][۲] راس الخیمه دیگر امیر نشین امارات نیز طرحی برای ساخت کانالی مشابه در دست بررسی دارد.

خلیج فارس تامین کننده بخش عمده‌ای از نفت، گاز و محصولات پتروشیمی در جهان است و اغلب آن توسط نفت کش‌ها از تنگه هرمز به بازارهای جهانی منتقل می‌شود.این کانال موقعیت تنگه هرمز را به شدت کاهش خواهد داد.ساخت این کانال همچنین موقعیت استراتژیک جزایر ایرانی تنب بزرگ، تنب کوچک و ابوموسی را که دولت امارات مدعی مالکیت آن است کاهش می‌دهد.

ساخت سه جزیره مصنوعی در خلیج فارس از دیگر اقدامات جنجالی امارات متحده عربی است.

photo اطلاعاتی ارزنده در مورد تنگه هرمز

photo اطلاعاتی ارزنده در مورد تنگه هرمز

بی شک تنگه راهبردی هرمز از مهم ترین تنگه های بین المللی محسوب میشود که در ردیف حیاتی ترین تنگه های عبور و مرور جهان شناخته شده است . بیش از ۱۰۰ تنگه میان اقیانوس و آبراه در جهان وجود دارد که عرض آنها کمتر از ۴۰ کیلومتر (۲۵ مایل) می باشد ، چنانچه امکان رتبه بندی این آبراه ها بر اساس تعداد کشتی ها، قطب اقتصادی ، آسیب پذیری جغرافیایی و استفاده نظامی وجود داشته باشد اهمیت ۴ تنگه ای که بسان دروازه های خاورمیانه و شمال آفریقا عمل میکنند میتوان به چنین تنگه هایی اشاره نمود :
تنگه هرمز در جنوب ایران ، تنگه جبل اطارق ، تنگه بسفر و داردانل در ترکیه و تنگه باب المندب در نزدیکی سومال. تنگه هرمز باریکه دریایی خمیده شکلی است که فلات ایران را از شبه جزیره عربستان جدا می‌کند و آب‌های خلیج‌فارس را به دریای مکران (عمان) و اقیانوس هند پیوند می‌دهد.
این تنگه یک فرورفتگی از دوره سوم زمین‌شناسی است که ادامه رشته کوه‌های جنوبی ایران به شبه جزیره مُسَنْدَم را قطع می‌کند.برای تعیین درازای تنگه هرمز معیار ویژه‌ای وجود ندارد؛ شاید بهترین معیار، مرز دریایی تعیین شده میان ایران و عمان باشد. طول این خط مرزی ۱/۲۰۲ کیلومتر (۸/۱۲۴ مایل دریایی) است.
طولانی‌ترین فاصله تنگه هرمز ۸۴ کیلومتر (از کرانه‌های بندرعباس در شمال تا شمالی‌ترین نقطه کرانه‌های مسندم در جنوب)، کوتاه‌ترین آن (میان جزیره ایرانی لارَک در شمال و جزیره عمانیِ‌السلامه ــ که نام دیگر آن قوئین بزرگ است ــ در جنوب) ۶/۳۳ کیلومتر برآورد شده است.
کف دریا در تنگه هرمز شیب نسبتاً تندی در جهت شمالی ـ جنوبی دارد. با به کارگیری نفتکش‌های سنگین در دهه‌های اخیر، عبور و مرور این نفتکش‌ها به ژرف‌ترین بخش تنگه‌هرمز در نزدیکی کرانه‌های مسندم منحصر شد. تا سال ۱۳۵۸ راه کشتی‌های نفتکش در تنگه‌هرمز، از میان جزیره قوئین کوچک و کرانه‌های صخره‌ای جزیره مسندم می‌گذشت.
در این سال، دولت عمان به سازمان مشاوره دریایی بین‌المللی (ایمکو) اعلام کرد که نمی‌تواند سلامت کشتی‌هایی را که از میان صخره‌های جزیره قوئین کوچک و صخره‌های جزیره مسندم عبور می‌کنند، تضمین کند و خواست تا مسیر کشتیرانیِ شمال جزیره السلامه تا مرزهای دریایی با ایران را به رسمیت بشناسد.از آن تاریخ ۲ مسیر دریایی برای عبور نفتکش‌ها در شمال و جنوب و به موازات هم در میان جزایر قوئین (قوئین بزرگ و قوئین کوچک) و مرزهای ایران و عمان در نظر گرفته شد.

photo اطلاعاتی ارزنده در مورد تنگه هرمز

photo اطلاعاتی ارزنده در مورد تنگه هرمز

 

برچسب ها درباره :

  • نوشته : مدیر
  • تاریخ : ۴ دی ۱۳۹۰