photo اطلاعاتی جامع در مورد کاشت مو و ابرو

اگر شما هم از مشکل ریزش مو و کم پشتی جلوی موها یا طاسی رنج می برید و تمام روشها را برای درمان امتحان کرده اید و حال قصد کاشت مو را دارید حتما این مقاله را تا انتها بخوانید . در این مقاله سعی شده  اطلاعات کاملی در خصوص نحوه ی کاشت مو و ابرو ارائه شود .در پیوند موی طبیعی از پشت و کناره های سر مو برداشته شده و در بخشهای طاس شامل سر، ریش، سبیل و ابرو کاشته می شود. این کاربه دو روش میکروسرجری (FUT) و روش جدید غیرجراحی (FIT) انجام می شود. طریقه کاشت موهای برداشته شده در هر دو روش FIT و FUT یکسان است و موها درهردو روش بصورت میکروگرافت کاشته می شوند و اختلاف این دو روش فقط در طریقه برداشت موها است. به عنوان یک اصل کلی در حال حاضر FUT متد استاندارد پیوند مو در دنیا بوده و روش FIT بیشتر به عنوان روش کمکی (یعنی جلسه دوم کاشت مو) و به جهت افزایش تعداد گرافت های برداشته شده مورد استفاده قرار می گیرد و فقط موارد کمی هست که از روش FIT به عنوان جلسه اول پیوند مو استفاده می شود.

بقیه در ادامه مطلب…
کاشت مو یک عمل جراحی سرپایی محسوب شده و نیازی به بستری شدن در بیمارستان ندارد. این کار در اطاق عمل کلینیک و یا مرکز جراحی محدود و با ابزارهای عمدتاً یک بار مصرف انجام و بدلیل ماهیت سرپایی آن و رعایت احتیاط های لازمه احتمال بروز عفونت در آن تقریباً صفر است.

ملاحظات قبل ازعمل
معاینه ابتدایی متقاضی کاشت موی طبیعی و مشورت ایشان با پزشک معالج بسیار اهمیت داشته و کلید موفقیت در این کار به حساب می آید. برخی سؤالاتی که معمولاً از سوی پزشک مطرح می شوند عبارتنداز:
هدف شما از این کار چیست؟
چه ایده آل هایی درذهن خود از این کار دارد؟
کدام قسمت سر از نظر داشتن مو بیشتر برایتان اهمیت دارد؟
مدل موی مورد علاقه شما چیست؟
تاریخچه ریزش موی ارثی در اقوام فرد، سابقه استفاده از دارو برای درمان و لوازم آرایشی برای پوشانیدن منطقه طاسو بسیاری نکات مهم دیگر در جلسه مشاوره مورد سؤال قرار می گیرند.
تمامی سؤالات و ابهامات فرد در رابطه با پیوند مو به درستی و باصداقت قبل از انجام کار پاسخ داده می شوند.گاهی بیماران در مورد پرسش هایی که دارند خجالت کشیده و نمی توانند چیزی را که در ذهن تصورمی کنند، بیان نمایند. در این مواقع پزشک بایستی به کمک بیمارآمده و با طرح سؤالات درست نکات ناگفته را به زبان آورده و سپس از بیمار سؤال شودکه آیا شما در مورد تمامی سؤالات خود قانع شدید و آیا همه مطالب را به درستی فهمیدید؟ برخی نکاتی که معمولاً مورد سؤال از سوی بیمارقرارمی گیرند عبارتند از:
تعدادجلسات موردنیاز برای نتیجه مورد نظربیمار، تعدادجلساتی که عملاً امکان انجام آن در فرد وجوددارد، مدت زمان هر جلسه، فاصله بین جلسات، هزینه کلی جلسات کاشت مو و نتیجه ای که نسبت به این هزینه مورد انتظار است، درد حین عمل و ساعات و روزهای پس ازآن، مدت زمانی که طول می کشد تا پس از هر جلسه علایم جراحی برطرف شده و وضعیت سر به حالت تقریباً عادی برگردد،آیا دیگران در روزهای پس از عمل متوجه کاشت موی من خواهندشد؟ آیا پس از درآمدن موهای کاشته شده مردم می فهمندکه موهای من از نوع کاشته شده است یا اینکه نمای کارکاملاً طبیعی خواهدبود؟ مراقبت های بعد از کاشت مو از نظر نوع، میزان و مدت زمان لازمه.
متخصص پوست مجرب درانجام کاشت مو در موردفرم طاسی سرشخص، احتمال پیشروی آن، وضعیت بانک موی پشت سرفرد، نتیجه احتمالی کاشت مو، تعیین بهترین ناحیه برای کاشت مو از نظرمسائل زیبایی شناسی و بسیاری نکات کوچک ولی مهم دیگربه تفضیل صحبت کرده و همه مسایل را برای شخص بازمی کند.
برنامه ریزی درازمدت برای انتخاب فرد مناسب کاشت مو خیلی مهم است. انتظارات شخص باید واقعی و متناسب با شرایط وی باشد. متذکرمی شویم که طبیعی ترین نتیجه پیوندمو با تکنیک کاشت به روش میکروگرافت بدست آمده یعنی پس ازمدت زمان مقرر (۹ – ۶ ماه) هیچ کس متوجه کاشت مو در فرد نشده و محل کاشت موکاملاً طبیعی بنظرمی رسد ولی بدلیل محدودیت هایی که بصورت ذاتی درتکنیک های کاشت مو وجود دارد هیچگاه نمی توان تراکم کاملاً شبیه موهای طبیعی را ایجادکرد.
بهترین فرد برای پیوند موی طبیعی کسی است که درمنطقه دهنده مو دارای موهای ضخیم با تراکم کافی بوده و طاسی وی نیزقابل ملاحظه ولی محدودباشد(منطقه آن کوچک باشد). اگرتراکم موهای قبلی بیمار در منطقه گیرنده مو زیاد باشدممکن است وی پس ازکاشت مو متوجه افزایش بیشتر تعداد موها نشده و لذا رضایت کافی بدست نیاید.

موهای کاشته شده دائمی بوده و لذا بخصوص درمورد خط رویش مو درجلوی سر بایستی کاملاٌ بیمار را توجیه کردو از بابت آن رضایت کامل داشته باشد. درغیراین صورت درآینده مشکلاتی وجود خواهد داشت. قبل از پیوند بایداین خط را دقیقاً مشخص نمود و چون این خط برای مابقی عمربیمار باقی می ماند لذا باید در طراحی آن نهایت دقت را نمود. طراحی این خط یکسری محاسباتی داردکه رعایت آنها برای حصول نتیجه خوب و طبیعی بسیارمهم است.
بطورکلی مهمترین قسمت موی سرازنظر علم زیبایی شناسی چهره، خط رویش مو درجلوی سرمی باشد.ا ین خط اولین قسمتی ازچهره است که درجلوی چشم بیننده به نظرآمده و می تواندنمادی ازسن، زیبایی، جوانی و خوش تیپ بودن وی باشد. این خط چیزی است که باصطلاح قاب (چهارچوب) صورت را تشکیل داده و لذا اهمیت فوق العاده ای درزیبایی چهره بازی می کند. بنابراین بازسازی خط فوق به صورت تا حدامکان طبیعی و متناسب با سن بیمار و با در نظر گرفتن آینده وی، مهمترین بخش کاشت موی طبیعی بوده و بایستی وقت و انرژی زیادی برای آن صرف نمود.

خط رویش مو درجلوی سر درحقیقت یک نوار به عرض چند میلیمتر بوده که به صورت طبیعی دارای چندمشخصه می باشد:
۱) شکل کلی این خط شبیه حرف M است بدین معنی که درطرفین مقداری تو رفته بوده و در وسط به سمت جلو متمایل است.
۲) این خط درهرقسمت دارای نمای نامنظم و تا حدی زیگزاگ است یعنی یک خط صاف و یک دست نمی باشد.
۳) موهای این نوار بصورت فولیکول های تک مویی و نازک هستند.
۴) زاویه خروج موها از پوست درهمه جای این نوار سی درجه رو به جلو است منتها در قسمت های کناری، موها ضمن حفظ این زاویه مقداری به طرفین هم متمایل شده اند.
۵) درهرقسمت از این نوار همه موها دارای زاویه یکنواخت بوده و هم جهت می باشند.
تمامی این موارد بایستی در کاشت مو در این منطقه حساس رعایت شود در غیر اینصورت خط موی جلوی سربه صورت عروسکی درمی آیدکه بسیارزشت و زننده است و ترمیم آن هم فوق العاده مشکل و گاهی غیرممکن می باشد.

اکثرافراد طاس دوست دارندکه خط موی جلوی سرشان به اندازه زمانی باشدکه ۲۵-۲۰ ساله بوده اند یعنی زمانی که دچار ریزش مو نشده اند. درحالیکه درطراحی این خط، سن قبلی شخص درنظرگرفته نشده بلکه سن فعلی وی و همچنین سالهای بعدی عمرشخص در مدنظرقرارگرفته و خط متناسبی برای وی ترسیم می گردد. به همین دلیل بعنوان یک اصل کلی خط موی جلوی سر بایستی دربالاترین حد ممکنه (نسبت به سن فرد) قرارگیرد. رعایت این اصل بخصوص در مورد نواحی کناری خط موی جلوی سراز اهمیت زیادی برخورداراست.
اصلاح خط موی جلوی سرکه توسط افرادغیرمتخصص و فاقدصلاحیت لازم طراحی وکاشت شده است فوق العاده مشکل و درخیلی ازموارد غیرممکن است. سخت ترین حالت زمانی است که خط مو را پایین تراز حد عادی آورده اندو اگراین وضعیت باگردکردن بیش ازحد خط نیز همراه باشد (یعنی شکل M رعایت نشده باشد) کاراصلاح به مراتب دشوارتر می گردد. درهرحال بدلیل دشواری اصلاح خط موی غیرعادی بهتراست درانتخاب پزشک معالج دقت و وسواس کافی به عمل آید.

متقاضیان محترم کاشت موی طبیعی بایستی درنظرداشته باشندکه نتیجه کلی کاشت موی طبیعی از نظررضایت بخش بودن و طبیعی شدن کاربه عوامل زیر بستگی دارد:
الف) میزان پوشش دهی موها درمنطقه کاشت که خود تابعی از فاکتورهای ذیل است:
تراکم (تعداد) موهادرناحیه دهنده (بانک مو)، مشخصات ظاهری موهای ناحیه دهنده، مشخصات پوست سر(ازجمله رنگ پوست) درمنطقه طاس، سایز و شکل کلی سربیمارو مشخصات پوست سر در منطقه دهنده.
ب) میزان مهارت پزشک از نظر علم پزشکی و لذا این کار حدالامکان بایستی توسط متخصص پوست و مو انجام شود. اگربه متخصص پوست مراجعه کرده و ایشان به دلایل متعدد توصیه کردکه کاشت مو به دردشما نمی خوردحتماً حرف او را قبول کرده و برای اطمینان به پزشکان با تخصص های دیگرمراجعه نکنید زیرامتخصص پوست است که بدلیل برخورداری ازعلم کاشت مو و وجدان کاری ناشی ازاین دانش بهترین توصیه را به شمامی نماید.
پ) هنرمتخصص پوست که بتواندبا استفاده ازنقاط ضعف و قوت بیماربهترین نتیجه ممکن را برای حال و آینده وی بوجودآورد.
ت) وجدان کاری پزشک که سهم عمده ای ازکاررا تشکیل می دهد.
ث) انتخاب بیمارمناسب کاشت موی طبیعی ازهرنظر(سن، نوع ریزش مو و فاکتورهای دیگر).
ج) وضعیت روحی و روانی بیمار، اهداف ، آرزوها و انتظارات وی که بایستی منطقی و واقع گرایانه باشد.

■ محدودیت های انجام کاشت مو
کاشت موی طبیعی مثل همه کارهای دست بشردارای یکسری محدودیت های بالقوه می باشد. این محدودیت ها بردو نوع هستند:
الف) محدودیت هایی که دررابطه با بیمارمی باشند
۱) تعداد موهای قابل برداشت ازمنطقه دهنده مو. واضح است که هرچقدرمنطقه دهنده مو درفردکوچک تر و محدودتر باشد تعداد موهای آن هم کمترشده و بالطبع نتیجه کاشت مو هم ضعیف ترخواهدبود.
۲) کیفیت موهای قابل برداشت ازمنطقه دهنده مو. هرچقدر مو نازک تر و رنگ آن روشن ترباشد میزان پوشانندگی آن (نسبت به موهای ضخیم و مشکی) کمتربوده و تراکم کمتری ایجادمی کنند. در ضمن موهای مجعد پوشش بیشتری نسبت به موهای صاف بوجود می آورند.
۳) وسعت منطقه طاس. مشخص است که با افزایش وسعت منطقه طاس(وچون بهرحال تعداد موهای برداشت شده محدوداست) میزان تراکم موهای کاشته شده (یعنی تعداد موها درهرسانتیمترمربع) نیزکاهش می یابد.
ب) محدودیت هایی که دررابطه با تکنیک کاشت موی طبیعی درحال حاضر وجوددارند(به توضیحات قسمت بعدی توجه کنید).

■ تصورات غلطی که دررابطه باکاشت موی طبیعی و نتایج آن درذهن مردم وجوددارد
وقتی فردی متقاضی کاشت موی طبیعی است یکسری تصورات و پیش داوری هایی درذهن خود ازکاشت موی طبیعی و نتایج آن داردکه معمولاً با واقعیات بسیارفاصله دارند. با معاینه صحیح و مشورت ذهنیت فرد روشن شده و متوجه واقعیت های امرمی گردد. شماری از تصورات غلط عامه مردم درموردکاشت موی طبیعی و نتایج آن درذیل آورده شده است:
۱) موهایی راکه اندکی کم پشت شده است می توان باکاشت مو پرپشت ترکرد.
درکاشت مو ازطریق ایجاد یک شکاف بسیار ظریف یک گرافت وارد پوست می شود. این سورخ (با اینکه بسیارظریف است) بهرحال فضایی را اشغال می کند. اگرمنطقه ای که می خواهیم درآن کاشت مو انجام دهیم کاملاً طاس باشد هیچ مشکلی بوجود نخواهدآمد. ولی اگربخواهیم درلابلای موهای موجود(بخصوص اگراین موهاضخیم و باکیفیت باشند)کاشت انجام دهیم لازم است که فضای کافی درلابلای موهای موجود وجود داشته باشد تا بتوان آن شکاف را ایجادنمود.
درحقیقت تا زمانی که بیشتراز ۵۰ – ۴۰ درصداز تراکم موها کاسته نشده است، بدلیل ناکافی بودن فضای (خالی ازمو) د ربین موهای موجود فرد نمی توان درلابلای آنهاشکاف ایجادکرد و اگرهم به زور این کار را انجام دهیم اولاً ممکن است به ریشه موهای اطراف آسیب وارد شودو ثانیاً حتی اگرآسیبی به ریشه موهای اطراف وارد نشود این ریشه ها مزاحم ریشه موی کاشته شده خواهندشدو لذا درحین درآمدن موی کاشته شده باحتمال زیادکیست مویی و جوش های چرکی بد فرم ایجادمی گردد. این ضایعات موجب اختلال دربیرون آمدن موهای کاشته شده گردیده و نتایج کاشت مو را خراب می کنند.
بنابراین منطقی است که کاشت موی طبیعی را زمانی انجام دهیم که حداقل ۵۰ – ۴۰ درصدازموهای یک منطقه ازسردچارریزش شده اند تابتوان بدون مشکل کاشت مو را انجام داد و فردهم ازنتایج آن لذت ببرد.
۲) باکاشت موی طبیعی می توان تراکمی شبیه تراکم موهای کاملاً طبیعی ایجادکرد.
درکاشت موی طبیعی شکاف های بسیارظریفی برای قراردادن گرافت هادرپوست منطقه طاس ایجادمی گردد. اگراین شکاف ها خیلی به همدیگرنزدیک باشند پوست بین آنها پاره شده (جِرمی خورد) ودو شکاف کوچک تبدیل به یک شکاف بزرگ می شودکه چیزمطلوبی نیست. لذا مجبوریم یک فاصله حداقلی را رعایت کنیم. فاصله فوق حدود ۳-۲ برابرفاصله بین موهای با تراکم عادی بوده و به همین نسبت همیشه تراکم موهای کاشته شده درجلسه اول کمتراز تراکم موهای عادی است. درجلسات بعدی می توان این فاصله راکمتر وکمترنمود (البته با توجه به محدودیت تعداد موهای قابل برداشت از پشت سر) ولی بهرحال هیچگاه از نظر فاصله بین موها مانند موهای طبیعی نخواهدشد و بالطبع تراکم کاملاً شبیه موهای طبیعی هم بوجود نخواهدآمد. تراکمی که در جلسه اول کاشت مو می توان بطور معمول ایجادکرد ۳۵ – ۲۰ گرافت در هر سانتیمتر مربع است که آن را می توان در جلسات بعدی تا ۵۰ – ۴۰ افزایش داد. تبلیغاتی که در رسانه ها (بخصوص کانال های ماهواره ای) شده و ادعا می شود که تراکمی شبیه تراکم موی عادی (و گاهی بیشتر از تراکم موی طبیعی !) بوجود می آید شیادی بوده و صحت ندارد.
۳) یک فرد طاس تا هر چند جلسه که بخواهد می تواند کاشت مو انجام دهد.
کاشت موی طبیعی دارای یکسری محدودیت های بالقوه می باشدکه یکی از مهمترین آنها محدود بودن تعدادجلسه های قابل انجام کاشت مو در هر فرد است. علت این محدودیت آن است که تعداد موهای قابل برداشت ازمنطقه دهنده مو بیشتر از حد مشخصی نمی باشد (حدود ۱۵ – ۱۲ هزار تار مو).
بعنوان یک اصل کلی فقط تا حدی می توان ازموهای منطقه دهنده مو برداشت کردکه آسیبی به منطقه برداشت وارد نشده ،پوست تحمل کشش برداشت را داشته باشد و در ضمن نمای ظاهری آن هم بدشکل و بدفرم نشود. بنابراین تعدادموهای قابل برداشت محدودیت داشته و نمی توان همه این موها را برداشت کرد.
ازصحبت های بالامشخص می شودکه حتی دربهترین شرایط تعدادموهای قابل دسترس برای کاشت درمنطقه طاس محدود می باشد. در روش FUT معمولاً ۴ – ۳ هزار تارمو در یک جلسه بیشترنمی توان برداشت کرد و در روش FIT بسته به مشخصات پوست و موی فرد این عدد به ۷ – ۵ هزار تار مو در یک جلسه بالغ می گردد.
اغلب بیماران پس ازیک جلسه کاشت موی طبیعی موفقیت آمیز و با مشاهده تراکم کمتر از طبیعی درمنطقه کاشت درخواست کاشت موی مجدد را درهمان ناحیه می کنند با این تصورکه تراکم موهای کاشته شده بیشترو بیشترگردد. اگرچه ازنظرتئوری این کارعملی می باشدولی یک نکته ظریف درآن وجود دارد.کاشت موی مجدد مستلزم برداشت دوباره مو ازمنطقه دهنده است و با این کارتعداد موهای موجود دربانک موی فرد درمنطقه دهنده کمتر و کمترمی شود. باکم شدن این موها دیگرمویی برای کاشت موی بعدی درمناطق طاسی که درآینده بوجودمی آیند(که حتماً این اتفاق می افتدزیرا ریزش موی مردانه یک روند روبه جلو و دائمی است) باقی نمی ماندو بعداً برای بیمارمشکلاتی بوجودمی آید.
تصورکنیدکه برای فرد۳ – ۲ بارکاشت مو در جلوی سرانجام دهیم تا تراکم بسیارخوب بوجود آید و طبیعی است که تعداد موهای قابل برداشت ازبانک موی پشت سرهم به شدت کاهش پیدامی کند. پس از گذشت چند سال موهای قسمت های عقب منطقه کاشته شده دچار ریزش موی مردانه شده و نیاز به کاشت مو پیدا می کنند ولی متأسفانه مویی درپشت سرنمانده تا این کار را انجام دهیم. پس بعنوان یک اصل بایستی همیشه دربرداشت مو از ناحیه دهنده جانب احتیاط را رعایت کردو برای آینده هم ذخیره ای باقی گذاشت.
۴)کاشت موی طبیعی سرطان زا است.
این مسئله به هیچ عنوان صحت ندارد و اصولاً ماهیت انجام کاردرکاشت موی طبیعی طوری است که هیچ ارتباطی با عوامل سرطان زای پوست ندارد. مهمترین عوامل دخیل درسرطان پوست عبارتنداز: ژنتیک، برخی موادمعدنی مثل آرسنیک و سیلیکون، اشعه آفتاب، هیدروکربن های کارسینوژن و بعضی از بیماری های ارثی.
۵) پس ازکاشت موی طبیعی سردردهای بدی بوجودمی آید.
با متدهای قدیمی (که ازلوازم غیرظریف استفاده می شد)گاهی سردردهایی پس ازکاشت مو بوجود می آمدولی با تکنیک های مدرن امروزی و بهره گیری از ابزاربسیار ظریف این مسئله منتفی شده است. درحقیقت اگرفرددچارسردردهای میگرنی باشد باکاشت موی طبیعی میزان سردرد وی کاهش پیدامی کند. البته در ۲-۱ شب اول پس ازکاشت مو امکان وجود سردرد خفیف (مثل هرعمل دیگر) می رودکه با مسکن های معمولی به سرعت برطرف شده و مشکل خاصی پیش نمی آید.
۶) باکاشت موی طبیعی ازریزش موهای موجود فرد(موهایی که درحال حاضروجوددارند) هم جلوگیری خواهد شد.
مشخص است که کاشت مو برای وضعیت فعلی طاسی بیمار انجام شده و جز تجویز داروهایی مثل ماینوکسیدیل و فیناستراید کار دیگری برای موهای موجود فرد نمی توان انجام داد . ریزش یا عدم ریزش موهای فرد در آینده در رابطه با وضعیت ژنتیکی وی بوده و ارتباطی با کاشت موی فعلی ایشان ندارد.
لازم به ذکراست که اگرکاشت مو توسط افراد فاقدصلاحیت علمی برای انجام این کارحساس انجام شود، احتمال آسیب رسیدن به موهای موجود فرد رفته و ممکن است این موها دچارریزش بدلیل آسیب شوند ولی درهرحال ریزش موی ژنتیکی وی تحت الشعاع قرارنمی گیردو سیرخود را طی می کند.
۷) تاهرمقداری که فردتمایل داشته باشد می توان خط رویش مو درجلوی سر را پایین آورد.
خط رویش مو درجلوی سر درحقیقت یک نوارباریک از پوست سربوده که حد فاصل پوست بدون موی پیشانی با پوست کاملاً پرموی نواحی پشت این نواراست. طراحی این خط یکسری محاسباتی داردکه رعایت آنها برای حصول نتیجه خوب و طبیعی بسیارمهم است.اگربه عکس پایین دقت کنیدمتوجه می شویدکه ازخط رویش مودرجلوی سرتا انتهای چانه را می توان به سه قسمت مساوی تقسیم کردکه عبارتنداز:
الف) ازخط رویش مو تا ناحیه بین دو ابرو
ب) ازناحیه بین دو ابرو تا نوک بینی
ج) ازنوک بینی تا انتهای چانه.
این فواصل بطورنرمال ۹ – ۷ سانتیمترمی باشند. رعایت دقیق این محاسبه درطبیعی نشان داده شدن خط موی جدیدی که برای بیماردرست می شود، نهایت اهمیت را دارا می باشد.

فاکتورهایی که درطراحی مناسب و صحیح خط موی جلوی سرازسوی پزشک لحاظ می شوند عبارتنداز:
میزان و نوع ریزش موی سر، سن فرد، شکل کلی سربیمار، احتمال ریزش مو درآینده (و لذا نیاز به جلسات بعدی کاشت مو) و انتظارات بیمار.
اصرار بیماربه پایین آوردن زیاده ازحداین خط یاگردکردن بیش از معمول آن موجب غیرطبیعی شدن موهای جلوی سرمی گردد و نمای خوبی ندارد. اکثر بیمارانی که با خط موی پیشنهادی متخصص پوست موافقت ندارند، وقتیکه موها درآمدند نظرشان عوض شده و متوجه می شوندکه آن موقع حق با پزشک معالجشان بوده است. در هرحال اگر هم پس ازدرآمدن موها نارضایتی وجودداشته باشد، همیشه می توان آن را پایین ترآورد یا گردتر نمود ولی اگر این خط از ابتدا بد طراحی شود اصلاح آن بسیار مشکل و گاهی غیرممکن است. طراحی خط موی جلوی سر مطلبی است که اغلب وقت زیادی را گرفته و در مورد محل و شکل آن باید به اندازه کافی با بیمار مشورت شود و هیچگاه درخواست های غیرمنطقی اشخاص موردموافقت قرارنگیرد.
بطورکلی بهتراست که درطراحی خط مو محتاط عمل نموده زیرا همیشه می توان بعداً خط مو را پایین ترآورد ولی بالاتربردن آن خیلی مشکل است. بیماران کم سن معمولاً درخواست خط موی پایین تر ازحد نرمال دارند ولی بایستی گفت که ممکن است یک خط موی پایین برای سن ۲۰ سالگی مناسب باشدولی برای سن ۴۰-۳۰ سالگی زشت و غیرعادی است. اغلب قانع کردن فرداز این نظرمشکل است. بخصوص بیماران کم سن دارای ریزش موی شدیددر صحبت با پزشک نرمش کمتری نشان داده و رسیدن به تفاهم باآنها دشوار است زیرا این گروه سنی درباره محل مناسب خط موی جلوی سربرداشت نادرستی داشته وچون به شدت نگران وضعیت فعلی خودهستند نمی تواننددر موردآینده خود تصوردرستی داشته باشند.

۸) تعداد موهای برداشته شده ازمنطقه دهنده پس ازکاشت درمنطقه طاس بیشترمی شود و تراکم آن به مرور زمان افزایش می یابد.
تعدادموهای هرفرد پس از تولد زیاد نشده و با گذشت زمان بصورت نرمال کاهش هم پیدامی کند. بنابراین هرتعداد موکه کاشته شود همان مقدار درمی آیدو تغییری درتعدادآنها بوجود نخواهدآمد.
۹) موها را می توان از پوست سربرداشت و درآزمایشگاه آنها را تکثیرنمود.
این مسئله فعلاً در حد تحقیقات و آزمایشگاه بوده و کاربرد عملی پیدا نکرده است. تحقیقاتی که در حال حاضر انجام می شود بیشتر روی این موضوع تکیه می کنند که تعدادی از موهای پشت سر فرد را گرفته و سلول های زایای ریشه مو را از آن ها جدا می کنند. سپس این سلول ها درمحیط کشت آزمایشگاه تکثیر پیدا کرده بطوریکه تعداد آنها به صدها هزار می رسد و در ضمن آنها را با عناصر دیگر ترکیب می کننند تا قدرت رشد آنها افزایش پیدا کند. بعداً این سلول ها در نواحی طاس بصورت تزریق زیر جلدی می شوند. سلول های تزریق شده تبدیل به موهای جدید گردیده و طاسی فرد برطرف می گردد. به این متد جدید درمانی، روش FCI گفته می شود. این روش جدید می تواند هم برای رشد و ضخیم شدن مجدد موهای ضعیف شده قبلی فرد مورد استفاده قرار گرفته و هم باعث رشد موهای جدید در مناطق کاملاً طاس و بدون مو گردد. نظر به اینکه در این روش محدودیت تعداد موهای قابل کاشت وجود ندارد لذا این امید هست که بتوان در یک فرد کاملاً طاس که فقط دارای تعداد اندکی مو در پشت سرش است، یک سر پر از مو بوجود آورد. با این متد همچنین می توان برای خانم های دارای ریزش مو بصورت گسترده و پخش نیز کاشت مو انجام داد. البته تا رسیدن به نتیجه مطلوب هنوز راه زیادی باقی مانده و این تکنیک در حال حاضر کاربرد عملی پیدا نکرده است.
۱۰) ازموی نواحی دیگر (بجز پشت و اطراف سر) شامل ریش، زیربغل، منطقه تناسلی، سینه، پشت، شکم و دست و پامی توان بعنوان منطقه دهنده استفاده کرد.
موهای مناطق مختلف بدن دارای تفاوت های ساختاری و اساسی با یکدیگربوده و لذانمی توان ازموی هرناحیه ازبدن بجای موی سراستفاده کرد. بهترین مو برای کاشت درمناطق طاس سر، موی ناحیه مشخصی ازپشت و اطراف سرمی باشد. موهای نواحی دیگراگرچه ازنظرتئوری می توانند مورد استفاده قرارگیرندولی به دلایل زیر به درد این کار نمی خورند:
الف) برداشت مو از این نواحی برای بیمار بسیار مشکل و دردآور بوده و ناراحتی زیادی ایجادمی نماید.
ب) اسکار(جوشگاه) محل برداشت مو از نواحی دیگر برخلاف پشت سر(که درزیرخواب موهای بالای محل برداشت مخفی می شود) مخفی نشده لذا همیشه آشکاراست.
ج) رشدموهای نواحی دیگرنسبت به موهای سراغلب کمتراست، این موها معمولاً نازک و دارای رنگدانه کمی بوده، بطورکلی از نظرمشخصات رشدی و ظاهری تفاوت های زیادی با موهای سرداشته و لذا عمدتاً مناسب کاشت مو در سرنمی باشند.
د) میزان هرزرفتن (پرت) موهای نواحی دیگرهم در زمان برداشت و هم درحین کاشت نسبت به موهای پشت سربالاتراست.
به این دلایل بهتراست همیشه ازموهای پشت سربه عنوان بانک مو استفاده نماییم و فقط در موارد استثنایی از موهای بدن استفاده کرد.
۱۱) ازموی دیگران می توان برای کاشت مو استفاده کرد.
بدلیل عدم تطابق خصوصیات بافتی و سیستم ایمنی ما بین انسان های گوناگون درصورت استفاده ازموهای شخص دیگراین موها پس زده می شوندو نمی گیرند.
غالباً این سؤال پیش می آیدکه چرا پیونداعضا دیگربدن مانندکلیه، قلب و غیره پس زده نمی شود؟ جواب این است که اولاً احتمال پس زده شدن پیوندد رمورد سایراعضا بدن هم وجودداشته و بالا است و ثانیاً بیمار برای جلوگیری ازدفع عضو پیوندزده شده بایستی تا آخر عمرداروهای ضدسیستم ایمنی مصرف کند. یکی از عوارض مصرف این داروها ریزش مو است ولی چون بیماربه عضو پیوندزده شده نیازدارد و ادامه زندگی وی وابسته به وجود عضو پیوندی است لذا مجبور است ریزش مو را تحمل نمایدولی درمورد پیوند مو این مسئله صدق نمی کند.
۱۲)کاشت موی طبیعی را می توان درهرسنی انجام داد.
با توجه باینکه ریزش موی مردانه یک فرآینددائمی و رو به گسترش می باشدو با درنظرگرفتن محدودیت هایی که درکاشت موی طبیعی وجوددارد بهتراست زمانی اینکار را انجام دهیم که اولاً به اندازه کافی از موها ریخته شده باشد (تا به کاشت مو جواب خوبی بدهد) و ثانیاً ریزش موی شخص به یک مرحله پایدار و تقریباً ثابتی رسیده باشد. حداقل سنی که معمولاً برای انجام کاشت موی طبیعی درنظرگرفته می شود ۳۰-۲۵ سالگی است.
۱۳) بایدبگذارم تاکاملاً طاس شوم و بعد برای کاشت مو مراجعه نمایم.
این سؤالی است که اکثرمردان جوان مبتلا به طاسی خفیف ازپزشک می کنند. پاسخ به این پرسش به فاکتورهای گوناگونی مثل سن بیمار، شدت و نوع طاسی، تاریخچه خانوادگی طاسی و بسیاری عوامل دیگرداشته ولی بطورکلی بهتراست تصمیم گیری را بعهده متخصص پوست خود گذاشته و اگر متخصص پوست به شما توصیه کردکه این کار انجام داده و یا بالعکس آن را به تعویق بیندازید حتماً گوش کرده و در صحبت های وی تردید ننمایید.
۱۴) کاشت مو با استفاده از لیزر بهتر از کاشت موی معمولی است.
برخی از پزشکان پس از انجام کاشت مو از لیزر برای بهبودی سریعتر زخم های موجود استفاده می کنند ولی لیزر ارتباطی به تکنیک برداشت و کاشت مو که مهمترین قسمت های کاشت موی طبیعی را تشکیل داده و نتایج کاشت مو به انجام درست آنها وابسته است، نداشته و اگر کسی ادعا می کند که با استفاده از لیزر برای شما کاشت موی بهتری انجام می دهد، قصد فریب شما را داشته و ادعای ایشان کذب می باشد.

■ یک فرد طاس چه زمانی بهتر است پیوند مو را انجام دهد؟
جواب به این سؤال مشکل است. اکثراٌ این عمل را زمانی انجام می دهندکه به اندازه کافی از موها ریخته شده ولی هنوزکاملاً طاس نشده اند. درکل بهتراست فرد زمانی اینکار را انجام دهدکه نسبتاً جوان (۴۵-۲۵ سال) و از نظراجتماعی فعال است و می خواهد درکار و زندگی پیشرفت نماید. البته کاشت مو حتی دردهه های ۶ و ۷ زندگی نیزبه شرط اینکه فرد از نظر وضعیت کلی سلامتی مشکلی نداشته باشد، نتایج خوبی خواهدداشت.
در صورتی که شروع فرآیند نازک شدن موها و طاسی در اواخر نوجوانی و اوایل دهه بیست باشد، می توان باحتمال زیاد پیش بینی کرد که این فرد دچار طاسی شدید و کامل خواهد شد. در حالیکه اگر این اتفاق در دهه سوم و چهارم زندگی بیافتد می توان تصور نمود که که فرد مبتلا به کم مویی وسیع و شدید نخواهد گردید. این مسایل همگی در تصمیم گیری برای انجام یا عدم انجام کاشت مو در یک فرد متقاضی پیوند مو تأثیر بسزایی دارند.
مناطق مختلف پوست سر که برای انجام کاشت موی طبیعی دارای اهمیت هستند عبارتند از:
الف) منطقه برداشت مو (بانک مو)
منطقه خاصی از پشت سر (اکسی پوت) و طرفین سر را بانک مو می گویند. موهای این مناطق دارای گیرنده هورمون مردانه (تستوسترون) نبوده و لذا تحت تأثیر اثرات ریزش موی این هورمون قرارنمی گیرند، بنابراین حتی در افرادی که دارای ژنتیک مثبت دال بر وقوع طاسی مردانه هستند، این نواحی دچار ریزش مو نشده و یا اینکه خیلی کم دچار ریزش مو می گردند و معمولاً تا سنین بالا باقی می مانند. به همین دلیل بهترین منبع (بانک) برای برداشت، موهای پشت و طرفین سرهرشخص می باشد و این چیزی است که درطول سالها انجام کاشت موی طبیعی به اثبات رسیده است. نکته مهم این است که این موها حتی در صورت انتقال به نواحی طاس خاصیت عدم ریزش خود را حفظ کرده و نمی ریزند. بسته به مشخصات پوست و موی فرد در این نواحی و روش انجام شده برای برداشت مو ( FUT و یا FIT ) سه الی چهار مرتبه می توان از این بانک مو، برداشت نموده بدون اینکه مشکلی برای فرد بوجود آید. با برداشت مو از این ناحیه به روش FUT یک خط اسکار (جوشگاه) باریک در محل بوجود آمده که از نظر علم زیبایی ناپیدا بوده زیرا در زیر خواب موهای پشت سر مخفی می شود. واضح است که در صورتی که فرد موهای سرش را از ته بزند، این خط باریک دیده خواهد شد.

این سؤال همواره از سوی بیماران مطرح می شود که آیا لازم است موهایم را برای انجام کاشت مو کوتاه کنم؟ پاسخ این سؤال بستگی به روش کاشت مو دارد. برای انجام متد FIT کوتاه کردن تقریباً کامل موهای بیمار الزامی بوده و بدون تراشیدن کامل موها انجام FIT غیرممکن می باشد. در مورد روش FUT قسمت برداشت مو در پشت سر را می توان کاملاً کوتاه نکرده بلکه فقط نواری را که می خواهیم برداشت کنیم با نمره چهار کوتاه کنیم که در این صورت حتی بلافاصله پس از اتمام عمل هم هیچکس متوجه برداشت نوار نخواهد شد. ولی در مورد قسمت کاشت بایستی این منطقه دارای موهای تقریباً کوتاه باشد (در حد نمره چهار) درغیر این صورت جاگذاری گرافت ها در لابلای موهای بلند موجود در محل کاشت بسیار مشکل می باشد. از طرف دیگر وقتی که موها را در منطقه کاشت کوتاه نکنیم شستشوی محل کاشت پس از عمل خیلی سخت شده و بایستی بیمار احتیاط زیادی کند تا آسیبی به موهای کاشته شده وارد نشود. بطور کلی نظر مؤلف کوتاه کردن کامل همه موهای سر با نمره چهار قبل از انجام کاشت مو می باشد البته همانطور که گفته شد این مطلب برای قسمت برداشت در پشت سر اجباری نبوده ولی در هر حال اگر انجام شود بهتر می باشد.
ب) مناطق کاشت مو
جلوی سر، منطقه بالای سر (قله سر) و منطقه وِرتکس نواحی از پوست سر هستند که درگیر روند طاسی مردانه شده و می توان در آن ها کاشت مو انجام داد. منطقه جلوی سر خود شامل سه قسمت است: خط موی جلوی سر، منطقه پشت خط موی جلوی سر تا قله سر و منطقه شقیقه ها. مسائل در رابطه با کاشت مو در خط موی جلوی سر قبلاً توضیح داده شده است. بسیاری از افراد جوان و کم سال با ریزش مو در شقیقه ها برای کاشت مو مراجعه کرده که به همان دلایلی که در قسمت های قبلی گفته شده است، این کار را زمانی می توان انجام داد که وضعیت ریزش موی فرد به یک حالت پایدار رسیده است یعنی ۳۰ الی ۳۵ سالگی و قبل از این سن کاشت مو در شقیقه ها گرچه انجام شدنی است ولی کار صحیحی نبوده و عاقلانه نمی باشد.

منطقه ورتکس ناحیه ای است مابین قله سر و بانک مو که موهای آن دارای خواب های متفاوتی هستند. ریزش مو در این منطقه معمولاً به شکل یک دایره بدون مو است. اگر در سن پایین که هنوز وضعیت ریزش مو در این منطقه ثابت و پایدار نشده است، اقدام به کاشت مو در ورتکس نماییم، بدلیل پیشرفت روند طاسی مجدداً اطراف دایره کاشته شده، خالی گردیده و منظره زشتی بوجود می آید لذا انجام کاشت مو در منطقه ورتکس در سن پایین کار بسیار اشتباهی می باشد.

به عنوان یک اصل کلی، برای مناطق سه گانه ریزش مو در سر بایستی زمانی کاشت مو را در نظر گرفت که طاسی قابل ملاحظه و شدید در این مناطق بوجود آمده و سن فرد هم حداقل ۲۵ ساله باشد. البته حتی برای این قانون کلی هم استثنائاتی وجود دارد و در هر حال بهتر است همیشه حقیقت امر را از متخصصین پوست دارای سابقه و تجربه کاری کافی در کاشت موی طبیعی جویا شده و هیچگاه به صرف تبلیغات و وعده و وعیدهای افراد غیرمتخصص دست به انجام پیوند مو زده نشود زیرا با این کار شخص در راهی قدم می گذارد که انتهایش جز تباهی و پشیمانی چیزی نخواهد بود. کافی است سری به دادگاه های جرایم پزشکی بزنید تا صحبت های دلسوزانه مؤلف را بخوبی متوجه شوید.

درروش FUT (میکروسرجری) با بیحسی موضعی و بدون احساس درد یک نوار از بانک مو برداشته می شود. منطقه برداشت مو بصورت یک مستطیل است که نمای آن را درشکل ملاحظه می فرمایید.

دقت در محل برداشت از بانک مو بسیارمهم است. اگر موها بالاتر یا پایین تر از ناحیه مناسب برای برداشت مو، برداشته شوند و یا ازموهای جلوی گوش ها (ناحیه گیجگاهی) استفاده شود، با پیشرفت طاسی درآینده (که احتمال آن زیاداست) اسکارمحل برداشت که تابحال با موهای پشت و طرفین سرپوشیده شده و پنهان می گردید، آشکارگشته و بخوبی قابل رؤیت خواهد بودو درضمن احتمال ریزش موهای کاشته شده در آینده می رود، زیرا این موها دارای گیرنده هورمون های مردانه می باشند. لذا دربرداشت موهای این منطقه بایستی دقت کافی بعمل آمده و از محل مناسب برداشت مو انجام شود.
طول نوارقابل برداشت ازپشت سر۳۰-۲۰ سانتیمترو عرض آن ۱۸ -۱۰ میلیمتراست. ابعاداین نوارمحدودیت داشته زیرا بایستی طول و عرض آن طوری انتخاب شودکه آسیبی به پوست پشت سروارد نیآمده و پوست تحمل کشش آن را داشته باشد و ازآن مهمتر به بخیه های پشت سر (که البته بسیارظریف هستند) فشاری وارد نیامده تا اسکار(جوشگاه) بخیه فوق به صورت یک خط مویی درآمده و معلوم نباشد. عوامل متعددی درایجاد شکل نهایی اسکارمحل برداشت از پشت سر دخالت دارند شامل:
الف) رعایت تکنیک صحیح جراحی و استفاده از نخ بخیه مناسب و ظریف
ب) حفظ بهداشت محل برداشت مو درحین کار و روزهای پس از عمل.
پ) کشش پوست بیمار.
ت) درنظرگرفتن محل مناسب برای برداشت.
ث) بیماری های زمینه ای درشخص مثل اختلالات مادرزادی درساختارکلاژن (ملکول ترمیم زخم)که دراین صورت جوش خوردن محل بخیه با اشکال همراه خواهدبود.
ج)برداشت های قبلی از بانک موی فرد که پوست را سفت و غیرقابل انعطاف می کند.
چ) مراقبت صحیح از منطقه برداشت درروزهای پس ازکاشت مو
معمولاً به بیمار توصیه می شود که برای دو هفته پس ازکاشت مو منطقه برداشت در پشت سر را با حوله گرم ومرطوب به دفعات درطول روز وشب کمپرس نموده و در همین مدت از خم کردن سر ازناحیه گردن رو به جلو پرهیز شود. شستشوی مرتب این ناحیه نیز اهمیت بسزایی دارد. درصورت رعایت نکات فوق معمولاً محل برداشت به شکل یک خط مویی نازک درآمده که درزیرخواب موهای پشت سر مخفی شده و معلوم نمی باشد. به عبارت دیگر پس از انجام کاشت مو و وقتیکه التهابات و قرمزی محل برداشت برطرف شد، بصورت عادی هیچکس متوجه محل برداشت نخواهد شد مگر اینکه موها از ته تراشیده شوند که حتی در آن زمان هم فقط یک خط باریک اسکار دیده می شود. برداشت نوار فوق در صورتیکه به درستی انجام شود، هیچگونه آسیبی به اعصاب و عروق اصلی پوست سر وارد نمی کند زیرا سطح برش در بالای عروق و اعصاب مهم پوست قرار دارد.

سپس این نوار به قطعات کوچک تقسیم می گردد بطوریکه در هرقطعه ۳ – ۱ تارمو وجود داشته باشد (به هرقطعه یک گرافت گفته می شود). گرافت های حاصله درمحلول سرم نمکی خنک قرارداده می شوند. دراین محلول خنک می توان گرافت ها را تا ۴-۲ ساعت زنده و بدون آسیب به بافت های حیاتی آن نگهداری نمود.

■ گرافت چیست؟
بطور طبیعی موها نه بصورت تکی بلکه به شکل واحدهای فولیکولی از پوست سرخارج می شوند. هر واحد فولیکولی از۳- ۱ تارموی ضخیم،۲- ۱ تارموی کرکی، اعصاب و عروق خونی، بافت چربی نگهدارنده و عضله مخصوص مو تشکیل شده است. تراکم واحد فولیکولی در پوست سرآسیایی ها بطور متوسط یکصد عدد در هر سانتیمتر مربع است که اکثرآنهادارای دو تارمو هستند. حدود بیست درصد واحدهای فولیکولی فقط دارای یک تارمو می باشند. هر شخص بطور متوسط دارای ۱۵-۱۲ هزار واحد فولیکولی در پشت و طرفین سر می باشدکه می توان پنجاه درصدآنها را بدون اینکه طاسی درمحل برداشت مشخص گردد، برداشت نمود. پس بانک موی یک فرد نرمال حدود ۱۵-۱۲ هزار تار مو جهت کاشت به دست می دهد. البته در مورد این آمار و ارقام اما و اگرهای زیادی وجوددارد و لذا هیچگاه به تبلیغات دروغین افراد در مورد برداشت تعداد زیادی مو اعتماد نکنید و حقیقت امر را فقط از متخصصین پوست متبحر در کاشت مو جویا شوید.
در جریان کاشت موی طبیعی موها بصورت واحدهای فولیکولی (میکروگرافت) از پشت سر برداشته شده و کاشته می شوند و لذا طبیعی ترین نتیجه پیوند مو بوجود می آید زیرا:
۱) امکان رعایت دقیق زاویه رویش مو از پوست وجوددارد.
۲) شکاف لازم در پوست سربرای قراردادن (کاشت) میکروگرافت بسیارظریف و کوچک است و لذا عروق خونی پوست آسیب ندیده و خون رسانی به موهای کاشته شده مختل نمی گردد. ظریف بودن شکاف فوق موجب می شودکه پس از بهبودی محل شکاف اسکار (جوشگاه) بوجود نیامده، حفره پوستی در محل کاشت ایجاد نگردد و پوست ناهموار نشود(صاف باقی می ماند).
۳) بدلیل حفظ عروق خونی و اعصاب مو در واحد فولیکولی امکان بقای موهای کاشته شده بسیاربالا است.
۴) میزان هرزرفتن (پرت) موها ناچیزمی باشد.

پیوند موی طبیعی یک حوزه جالب توجه و دینامیک درطب بوده و نتایج درمانی آن درسالهای اخیر تغییرات شگرفی کرده است که این امر عمدتاٌ بدلیل پیشرفتهای تکنیکی درچندسال اخیراست. کاشت موی طبیعی یک عمل جراحی سرپایی است که در صورت رعایت نکات فنی، انتخاب درست بیمار و وجدان پزشکی باعث درصد بالایی از رضایتمندی بین پزشکان و بیماران می گردد. با این حال میزان آگاهی عمومی نسبت به پیوند موی طبیعی و نتایج مطلوب آن بسیار پایین است.

سپس منطقه طاس (گیرنده مو) ابتدا تحت بیحسی کامل درآمده و مقداری محلول سرم نمکی در زیر آن تزریق شده تا پوست ورم کرده و ایجاد شکاف و جاگذاری گرافت ها راحت تر انجام شود. سپس با استفاده از تیغ های خیلی نازک وکوچک شکاف های بسیارظریف و متعدد در مناطق طاس ایجادمی گردد. محور طولی این شکاف ها و زاویه و عمق فرورفتن تیغ برای هرمنطقه از موضع کاشت مو متغیر بوده و دقت دراین مرحله است که نتیجه نهایی کاشت مو را مشخص می نماید. مهمترین فاکتوردرمورد جهت مویی که بعد ازکاشت درمی آید، زاویه شکافی است که ایجاد می شود بعبارت دیگر هرزاویه و جهتی که درزمان درست کردن شکاف ایجادشود موی درحین کاشت هم ازآن تبعیت می کندو متعاقبا مو با همان جهت از پوست بیرون آمده و رشد می کند. به صورت معمول بایستی جهت شکاف ها موازی جهت رشد موهای موجود فرد بوده و یا از جهت موهای قبلی فرد در همان منطقه تبعیت نماید و عمق آن هم ۶ – ۴ میلیمتر می باشد.

پس از آن هرگرافت در یک شکاف قرارداده می شود. این مرحله بسیار وقت گیر بوده و حدود ۴ – ۳ ساعت طول می کشد. بهتراست موهای کاشته شده ۴- ۳ میلیمتربلندی داشته باشند. انتقال گرافت ها ازمحلول نمکی خنک به داخل شکاف ها با پنس های بسیارظریف و نازک انجام می شود تا آسیبی به آنها وارد نیاید. زمان انتقال برای هرگرافت نبایستی از ۳-۲ دقیقه تجاوزنماید و در طول این مدت هم گرافت فوق مرتب توسط سرم نمکی خنک خیس نگه داشته می شود تا ازخشک شدن آن جلوگیری شود زیرا یکی از شایع ترین علل نگرفتن گرافت های پیوندزده شده خشک شدن آنها در حین انتقال و کاشت در شکاف ها است.

برای حصول بهترین نتیجه گرافت های تک مویی درقسمت خط رویش موکاشته می شوند زیرا این بخش از سر به طور طبیعی دارای موهای تکی است. گرافت های دو تایی و سه تایی در عقب خط رویش مو در جلوی سرکاشته می شوند تا نتیجه کاملاً طبیعی بوجودآورده شود. گرافت های ۴ و ۵ تارمویی خیلی نادر هستند ولی در صورت وجود از آنها برای منطقه ورتکس استفاده می شود.
در مدت زمان چند ساعته کاشت مو، بیمار می تواند به تماشای فیلم مورد علاقه اش بپردازد، موسیقی گوش کند و یا مطالعه کند. تعدادی از افراد هم مایل هستند که به جریان عمل دقت کرده و حتی گاهی خود را مشغول شمارش گرافت های کاشته شده می کنند. بهر حال عمل با راحتی کامل بیمار پیش رفته و ایشان هیپگونه دردی نخواهند داشت. درپایان عمل آخرین بازبینی هاانجام شده تامطمئن شویم که گرافت ها کاملاً در منافذ قرارگرفته اندو هیچکدام ازآنها بیرون نزده و یا خارج نشده اند و خونریزی هم وجود ندارد. پس از اتمام کار، سر بیمار پانسمان می شود. پانسمان کردن کمک به کنترول خونریزی پس از عمل کرده، موضع کاشت مو را از آسیب های احتمالی حفظ می کند و در کل برای آرامش و رفع استرس پس از عمل در بیمار مفید است. پانسمان روز بعد باز می شود و پس از آن بهتر است که سر بیمار باز بوده و در معرض جریان هوا و آفتاب باشد. عرق کردن زیاد برای موضع کاشت مو ضرری ندارد. مسایلی مثل آلودگی هوا و گرد و غبار در محل کار در حد متعارف ارتباطی به نتایج کاشت مو ندارند.
حسن بزرگ FUT این است که دریک جلسه ۶-۴ ساعته ۴ – ۳ هزار تار مو (یا به عبارتی در حدود ۲۰۰۰-۱۵۰۰ گرافت) کاشته شده و لذا اتلاف وقت وی نسبت به FIT خیلی کم است. بزرگترین مزیت FUT کیفیت بالای موهای برداشته شده (نسبت به FIT ) است بدین معنی که موها درFUT دارای چربی دورفولیکولی بیشتری بوده و باصطلاح چاق تر هستند و همین چربی بیشترنقش بسیار مؤثری در بقای فولیکول موی جداشده از ناحیه دهنده مو دارد.
به همین دلیل بهتراست برای جلسه اول کاشت مو و بخصوص مواقعی که تراکم بالا مورد نیازاست و یا اینکه می خواهیم کاشت مو را برای جلوی سر و خط رویش مو انجام دهیم از روش FUT استفاده کنیم.
با هرروشی که کاشت مو انجام شود برای ۳ – ۲ هفته موهای کاشته شده رشد کرده که این مطلب مؤید گرفتن موهای پیوند زده شده بوده و خوشحال کننده می باشد. سپس موها وارد فاز استراحت شده و می ریزند البته ریشه مو سالم و زنده است. رشد مجدد موها پس از ۴ – ۳ ماه آغاز شده و حدود سه ماه دیگر طول می کشد (یعنی در مجموع ۶ ماه) تا موها کاملاً رشد نمایند و مجدداً سه ماه دیگر زمان لازم است تا موهایی که درآمده اند، شکل و حالت بخود گرفته و کاملاً شبیه موهای طبیعی گردند. در این زمان اگر همه فاکتورها رعایت شده و کار بصورت حرفه ای انجام شده باشد، اگرچه تراکم موهای کاشته شده کمتر از تراکم طبیعی می باشد ولی نمای منطقه کاشت کاملاً عادی بوده و هیچکس متوجه کاشت مو در فرد نخواهد شد مگر اینکه در موهای شخص خیلی دقت شود. بعبارت دیگر اگر در همان نگاه اول به شخص بگویند که چه موهای قشنگی برایتان کاشته اند بدین معنی است که دیگران متوجه کاشت موی فرد شده اند و لذا کار وی حرفه ای نبوده است.

■ تستهای آزمایشگاهی قبل از عمل

CBC – BS – BUN – Cr – AST – ALT – Alk Ph – BT – PT – PTT – CT – HIV Ab – HCV Ab
HBS Ag & Ab – Blood group & Rh

■ توصیه های قبل ازعمل
برای ده روز قبل (و بعد از) پیوند ازمصرف عوامل زیر خودداری شود:
مشروبات الکلی، داروهای مسکن و ضددرد مثل قرص آسپرین، بروفن، ایندومتاسین (استامینوفن اشکالی ندارد)، قرص ویتامین E ، داروهای ضدانعقاد خون مثل وارفارین و هپارین، سیر خوراکی و سیگار.
در صورتیکه داروی خاصی را بطور مرتب مصرف می کنید و یا بیماری مهمی دارید حتماٌ در جلسه مشورت ابتدایی این موضوع را به پزشک اطلاع دهید زیرا در این موارد لازم است یک برگه مبنی بر بلامانع بودن انجام عمل جراحی کاشت موی طبیعی با توجه به نوع بیماری و دارویی که برای آن مصرف می شود از سوی پزشک معالجتان برای کلینیک کاشت مو ارائه دهید. توجه داشته باشید که مصرف برخی داروها با انجام کاشت مو تداخل داشته و لازم است قبل از پیوند مو استفاده از آن دارو را قطع نمایید و لذا اگر طبق صلاحدید دکتر معالجتان نتوان استفاده از آن دارو را قطع نمود بدین معنی است که کاشت موی طبیعی برای شما امکان پذیر نمی باشد تا زمانی که بیماری اتان خوب شده و نیازی به مصرف دارو نداشته باشید. کلیه سؤالات و مشکلات احنمالی خود را که فکر می کنید با کاشت موی فعلی شما ارتباط دارند قبل از انجام کار با دکترمطرح نموده تا با اطمینان خاطروآرامش کار را شروع نموده و بعداً مشکلی برای شما پیش نیاید.
قبل از مراجعه سر خود را با شامپو بطورکامل چند بار بشویید. وعده غذای قبل از پیوند مو مختصر ولی مقوی بوده و از نوشیدن مایعات زیاد و چای قبل از کاشت مو خودداری کنید. قبل از انجام کار تمامی زیورآلات (انگشتر،گردنبند، النگو،گوشواره و غیره) و ساعت خود را دربیاورید. بدلیل اثر داروهای بیحسی و استرس عمل، رانندگی بلافاصله پس از کاشت مو به صلاح بیمار نبوده و لذا توصیه می شود که اتومبیل به همراه نیاورید.
لازم است که بیماران محترم نوبت خود را رعایت کرده و حتماً سروقت در کلینیک حاضر باشند. در صورتیکه فرد به دلایلی قادر به حضور در کلینیک در روز و ساعت تعیین شده نیست حتماً در روزهای قبل این موضوع را اطلاع داده تا حق دیگر متقاضیان کاشت مو ضایع نگردد.

■ داروهای لازم برای کاشت مو
■ قبل از عمل
۱) قرص سیپروفلوکساسین پانصد میلی گرم یک عدد هر ۱۲ ساعت از دو روز قبل تا چهار روز بعد از عمل یعنی درمجموع برای هفت روز.
۲) آمپول دگزامتازون یک عدد تزریق عضلانی عصر روز قبل از عمل. درموارد خاصی طبق دستور پزشک بجای آمپول دگزامتازون ازقرص پردنیزولون پنج میلی گرمی استفاده می شود.
■ بعداز عمل
مسکن خوراکی بصورت قرص استامینوفن کدئین یک عدد بلافاصله پس از کاشت مو و یک عدد قبل از خواب. توجه داشته باشید که در روز های بعد از کاشت مو معمولاً دردی وجود نخواهد داشت و لذا لزومی به مصرف مسکن نمی باشد.

■ مراقبت های پس ازکاشت مو
کمپرس یخ برروی پانسمان موجود درمنطقه کاشت در قسمت جلوی سر ساعتی یکبار هر نوبت بیست دقیقه بلافاصله پس از اتمام کاشت مو تا وقت خوابیدن در روز اول مفید بوده و توصیه می شود.
برای دو هفته محل برداشت مو در پشت سر را بطور مرتب در طول روز و شب گرم و مرطوب نگه دارید. کمپرس با حوله گرم و خیس و یا اسفنج مرطوب و گرم برای این منظورمفید هستند.گرم و مرطوب نگه داشتن موضع برداشت مو کمک شایانی به بهبود سریع تر زخم هاکرده و اسکار(جوشگاه) محل برداشت نیزکمتر مشخص خواهدشد. در دو هفته اول پس از FUT بهتراست که فرد از خم کردن سر خود در جهت رو به جلو خودداری نماید زیرا با این کار به پوست پشت سرکشش بیشتری واردشده و لذا امکان برجای گذاری جوشگاه (اسکار) محل برداشت مو در پشت سرافزایش می یابد.
بهتراست که پس از کاشت مو مابقی روز را درمنزل استراحت کرده و در چند شب اول هنگام استراحت دو بالش نرم طوری زیر سرقرار داده شودکه به حالت نیمه نشسته بخوابید. برای یک هفته از انجام اعمالی که ممکن است باعث خونریزی در محل کاشت مو شوند اکیداٌ خودداری شود مثل کارهای سنگین که نیاز به زور زدن و فشارآوردن زیاد دارد، حرکات سریع و سرفه های شدید و خم شدن زیاد در حالت ایستاده مانند بستن بندکفش یا برداشتن اجسام از روی زمین.
روز بعد از پیوند جهت برداشت پانسمان سرمراجعه شود. پس ازشستشوی اولیه درکلینیک لازم است که محل کاشت مو روزانه با شامپوی بچه بصورت ملایم و با فشارکم شسته شود. طریقه صحیح شستشوی سرآموزش داده خواهدشد. شستن مرتب سربخصوص در منطقه کاشت از اهمیت زیادی برخورداراست و برخلاف تصور بیماران اگر به درستی انجام شود نه تنها موجب بیرون آمدن موهای کاشته شده نخواهد شد بلکه باعث زدوده شدن لکه های خون، بتادین، دَلَمه و سایرآثار بجامانده از جراحی نیز شده و خارش احتمالی پس ازکاشت مو را نیز تخفیف می دهد.

اگربیمارسرش را خوب بشوید ۴-۳ روز بعداز عمل منطقه کاشت موکاملاً تمیز بوده فقط کمی قرمز و ملتهب است ولی درصورت عدم شستشوی کافی منطقه کاشت مو پراز پوسته، شوره و چربی است و لذا احتمال داردکه بعداً دچارجوش های چرکی و کیست مویی شود که درمان آنها بسیارسخت است و احتمال آسیب رسیدن به موهای کاشته شده نیز می رود.

معمولاً ۲ – ۱ هفته طول می کشد تا قرمزی و التهاب سربرطرف گردد. برای پوشانیدن محل کاشت می توانید از کلاه معمولی استفاده کنید.کلاه بایستی لبه دار، ازجنس پارچه ای قابل شستشو، نرم و تا حدامکان گشاد بوده بطوریکه با موهای کاشته شده تماس نداشته باشد.کلاه را بایستی هرروز بشویید.
کَبَره (کِراست) هایی که در محل کاشت مو وجوددارند با شستشوی ملایم روزانه و درعرض چندروز خودبخود افتاده و لذا ازکندن و دستکاری آنها اکیداً خودداری شود.کلاه گیس درهفته اول ممنوع و درصورتیکه بیمار بخواهد درهفته دوم ازآن استفاده نماید بهتراست که از ۱۲ ساعت در روز بیشترنباشد. ا زهفته سوم کلاه گیس آزاد است.
فعالیت بدنی شدید و ورزش تا یک هفته ممنوع و سپس ورزش سبک (بجزشنا) با احتیاط از نظرضربه به سرآزاد است. پس از دو هفته همه نوع ورزش مجاز می باشد. قراردادن منطقه کاشت مو در معرض هوای آزاد و نور خورشید بسیار مفیدمی باشد.
بعد از کاشت موی طبیعی مرخصی از محل کار لازم نبوده، معمولاٌ مشکل خاصی پیش نیامده و فرد می تواند یک الی دو روز بعد به سرکارش بازگردد.
درتکنیک FUT دو هفته بعد از کاشت مو بخیه های پشت سر توسط پزشک کشیده می شوند. نخ بخیه ازجنس نایلون بسیار ظریف بوده و بخیه از نوع متداوم ( Running ) است. کشیدن بخیه ها بسیارراحت و آسان است و درد ندارد ولی بایستی حتماً توسط پزشک انجام شود. محل کشیدن بخیه ها بصورت طبیعی مقداری التهاب داشته و متورم است که ظرف چند روز برطرف می گردد.

بطور کلی دو هفته پس از انجام کاشت مو به هر روشی که باشد، همه چیز به حالت طبیعی برمی گردد بدین معنی که شستشوی سر به صورت عادی و با فشار معمولی آب انجام شده و فعالیت های روزمره و ورزشی فرد نیز عادی می گردد.

■ عوارض پس از کاشت مو
■ تورم پوست
گاهی تورم خفیف درپیشانی رخ می دهدکه به دلیل تزریق مایعات درزیر پوست سر درجریان کاشت مو می باشد. اقدامات ذیل برای کاهش بروز تورم مفید هستند: رعایت حالت نیمه نشسته درحین خواب در چند شب اول، عدم استفاده ازدارو (بغیرازداروهای تجویزشده) برای دو هفته، کمپرس یخ در محل پیشانی (روی پانسمان) ساعتی یکبار هر نوبت بیست دقیقه بلافاصله پس از کاشت مو تا زمان خوابیدن (فقط برای روز اول) و استفاده ازهدبند (برای افزایش جذب مایعات).
در هرصورت تورم (حتی اگر شدید هم باشد) اهمیتی نداشته و خود بخود خوب می شود. درمواردی تورم شدید بوده و گاهی حتی دورچشم ها را هم درگیر می کند. در این مواقع لازم است با پزشک خود مشورت نمایید تا درمان مقتضی انجام شود.
■ خونریزی
معمولاٌ خفیف است و درکمتراز نیم درصد موارد رخ می دهد.کمپرس سرد در محل خونریزی، پانسمان فشاری و رعایت حالت نیمه نشسته مفید هستند.
■ بیحسی و مور مور شدن خفیف درمنطقه دهنده مو که زودگذربوده و خودش خوب می شود. بدلیل این بیحسی گاهی به سر بیمار ضربه هایی وارد شده و خودش متوجه نمی شود و از این نظربایستی خیلی مراقب باشد بخصوص درحین سوار و پیاده شدن ازاتومبیل. در موارد نادی بیحسی هفته ها طول می کشد تا خوب شود. گرم نگه داشتن موضع در رفع سریع تر بیحسی بسیار مؤثر است.
■ حساسیت به داروهای مصرفی که نادراست.
■ اختلاف بین موهای پیوندزده شده و موهای قبلی وی از نظر میزان مجعدبودن، رنگ و قطر موها که همگی موقتی بوده و با گذشت زمان مرتفع می شوند.
■ دردمنطقه دهنده یا گیرنده مو که اغلب خفیف و زودگذربوده و با مصرف قرص مسکن (طبق تجویز پزشک) سریعاٌ برطرف می گردد. با متدهای جدیدکاشت مو سردردهای شدید(که قبلاٌ دیده می شد) به هیچ عنوان رخ نمی دهند.
■ خارش
شایع است و بدلیل خوب نشستن سر و یا روند ترمیم زخم های پوست رخ می دهد. خارانیدن محل برداشت اهمیتی ندارد ولی در مورد محل کاشت ممکن است موجب آسیب به گرافت های کاشته شده گردد و لذا این کاردر دو هفته اول ممنوع است. شستشوی مرتب، مرطوب کردن محل کاشت مو با سرم نمکی خنک، لوسیون بتامتازون و قرص آنتی هیستامین مفیدمی باشند.
■ کَبَره(کِراست) درمحل کاشت مو
معمولاٌ درچند روز اول رخ می دهد و بدلیل ترشح سرم منعقدشده و خون از دورگرافت ها است. کراست ها مشکلی برای موهای پیوند زده شده بوجود نیاورده و خودشان بتدریج می افتند. تمیزکردن و خوب شستن (البته با احتیاط) درمنطقه کاشت مو برای جلوگیری از بروز کراست بسیار مهم است.کراست ها را نبایستی کند زیرا باعث کنده شدن فولیکول پیوند زده شده می شود.

■ پوسته ریزی سر
گاهی اوقات رخ داده و عمدتاً بدلیل خوب نشستن سر ناشی از احتیاط بیش از حد فرد است که می ترسد موهای کاشته شده کنده شوند. گاهی هم بدلیل وجود الکل در محلول ماینوکسیدیل است. در هر صورت اهمیتی نداشته و خودبخود بهبود می یابد.
■ جابجا شدن و یا بیرون آمدن گرافت ها
این وضعیت بصورت خفیف شایع بوده و اهمیتی ندارد. علت آن خارانیدن موضع، ضربه (مثل ضربه خوردن به سردرحین سوار و پیاده شدن از اتومبیل )،کشیدن گرافت ها توسط بیمار، برس و شانه زدن شدید موهای خشک، زیادخم شدن درحالت ایستاده، زورزدن، مالش شدید درحین شستشو و فشار زیاد آب دوش رخ می دهد.
■ جوش چرکی
تعدادکمی جوش چرکی همیشه ایجادشده و اهمیت خاصی ندارند. زمان ایجاد این ضایعات ازچندهفته تا ۴- ۲ ماه بعد از عمل است. برای جلوگیری از بروز جوش منطقه کاشت مو باید خوب، تمیز و مرتب با شامپو شسته شود. استفاده ازکمپرس گرم و مرطوب و آنتی بیوتیک موضعی و درصورت عدم جواب دهی آنتی بیوتیک خوراکی و گاهی بازکردن و تخلیه جوش ها از اقدامات درمانی برای جوش ها هستند.

■ تصحیح کاشت موی قبلی که بصورت نادرست انجام شده است
درمواردی به بیمارانی برخورد می کنیم که سال ها قبل و با متدهای رایج آن زمان (کاشت با گرافت های بزرگ حاوی ۲۰ – ۱۵ تارمو) تحت عمل جراحی کاشت موی طبیعی قرار گرفته اند. در این موارد می توان با پانچ های مخصوص گرافت های بزرگ کاشته شده را درآورده و آنها را به قطعات کوچکتر تقسیم و سپس مجدداً کاشت را انجام دهیم و در همین زمان با برداشت مجدد از پشت سر وی و استفاده از میکروگرافت تراکم بالاتری برای وی ایجادنماییم.
ولی مشکل بزرگتر، کاشت موی امروزی توسط شیادانی است که نه اطلاعات علمی و عملی لازمه را دارند و نه شرافت پزشکی و وجدان انسانی. موارد خطا در کاشت مو گاهی در منطقه برداشت مو دیده شده ولی عمدتاً در منطقه کاشت مو مشاهده می گردد. در این مواقع اگر باصطلاح خرابکاری خیلی شدید نباشد می توان اعمال جراحی ترمیمی را انجام داده و نیز با استفاده از کاشت موی طبیعی بصورت صحیح و علمی تا حدی به بیمار کمک کرد ولی در مواردی هیچ کاری نمی توان انجام داد و شخص مجبور است یک عمر با ماحصل کار نادرست قبلی بسازد و بسوزد.

■ نکات بسیارمهم
■ همانطورکه گفته شد موهای کاشته شده در چند روز اول بعد از کاشت مو، شروع به رشدکرده و بلندترمی شوند ولی معمولاً پس از ۳ – ۲ هفته این موها وارد حالت استراحت شده و بتدریج می افتند. رشد مجدد موهای کاشته شده به تدریج وآهسته از سه ماه بعد شروع و رشدکامل موها حدود ۹-۶ ماه بطول می انجامد.
موهای جدید در ابتدا نازک و کم رنگ بوده و ممکن است با سرعت های متفاوت رشدکرده و نیزگاهی از نظررنگ, ضخامت و قوام در اوایل رشد با یکدیگر فرق دارند ولی در اکثر موارد این مسائل همگی رفع می گردند.
■ در افرادیکه موهای کم پشت و نازک دارند (و اکثریت بیماران کاشت مو را همین افراد تشکیل می دهند) حدود یک ماه پس از پیوند ممکن است موهای قبلی وی نیز در اثراسترس، داروهای تجویزشده و گاهی هم بدلایل نامعلوم وارد حالت استراحت شده و بریزند. این ریزش مو طبیعی بوده و بدلایل نامعلوم درخانم ها بیشتر رخ می دهد. این وضعیت ممکن است۶- ۴ ماه طول بکشد و در جریان آن ظاهراً محلی که موها کاشته شده است بنظرکم پشت ترمی آید. این کم پشتی ناراحت کننده ولی موقتی بوده و با بیرون آمدن موها از حالت استراحت و رشد موهای کاشته شده, نمای محل کاشت مو به حالت عادی در می آید.
معمولاً برای تقویت موهای قبلی فرد از داروهای تقویت کننده مو مانند ماینوکسیدیل، فیناستراید و انواع مواد مغذی مو و ویتامین ها به مدت شش ماه الی دو سال استفاده می شود. بدلیل اثر موقتی محلول ماینوکسیدیل و قرص فیناستراید در اکثریت موارد لازم است که مصرف این داروها برای مدت های طولانی (گاهی همه عمر) ادامه پیدا کند. بیماران محترم بایستی توجه کنند که تقویت کردن موهای قبلی فرد در زیباتر نشان دادن نتیجه کاشت مو تأثیر بسزایی داشته و همیشه توصیه به استفاده از آنها می شود. دلیل این امر آن است که موهای ظریف و نازک قبلی فرد (که مابین موهای کاشته شده قرار دارند) با این داروها ضخیم تر و پررنگ تر شده و لذا نمای منطقه کاشت را بهتر می کنند.
■ پس ازاینکه مـوهای کاشته شده رشدکردند، می توان آنها را شست،کوتاه کرد، سشوار کشید و شکل و فرم داد. بطورکلی ۱۲- ۹ ماه پس ازپیوند قسمت طاس کاملاٌ حالت و رشد طبیعی خود را بدست می آورد.
■ درهرجلسه کاشت موی طبیعی بسته به روش انجام شده (FUT یا FIT) 8 – ۴ هزار تارمو کاشته می شود.
■ موهایی که درحال حاضر(قبل ازکاشت مو) درناحیه کم مو وجوددارند, ممکن است به مرور زمان و درطی سالهای آینده (به همان دلیلی که ازقبل موها دچارکم پشتی و ریزش شده بودند) ریخته و کمترشوند. این مطلب هیچگونه ارتباطی با پیوند مو در حال حاضرنداشته و در صورت بروز آن جهت پرپشت شدن مجدد موهای سر نیاز به کاشت موی مجدد خواهدبود.
■ بیماربایستی همیشه احتمال نیازبه جلسات بعدی کاشت مو را درنظرداشته باشد. فاکتورهای زیادی دراین احتمال دخالت دارند ازقبیل: شدت و نوع ریزش موی شخص، سن بیمار، توقعات و انتظارات وی، وضعیت روحی و روانی فرد، مشخصات پوست و موی منطقه دهنده (بانک مو) و گیرنده (طاس)، سابقه قبلی کاشت مو و متد اجرای آن و مدل موی بیمار.
بطورکلی افراد بزرگسال با طاسی نسبتاً وسیع نسبت به افرادجوان با ریزش موی خفیف کاندید مناسب تری برای کاشت مو در یک جلسه هستند. علت این است که توقعات فرد بزرگسال منطقی تر بوده و با اندکی پوشش موها برروی سرش راضی خواهدشد، الگوی ریزش موی وی ثابت و پایدار است و لذا احتیاج به برنامه ریزی درازمدت نداشته و با یک جلسه کاشت مو با هرروشی می توان احتیاجات وی را برطرف نمود. از طرف دیگر در یک فرد جوان با ریزش موی فعال این امکان هست که درآینده موهای موجود ریخته شده و لذا نیاز به جلسات بعدی کاشت مو وجودداشته باشد. دراین موارد اصرار بیمار به کاشت موی متراکم دریک جلسه و در یک منطقه محدود کاردرستی نبوده و به صلاح وی نیست زیرا اولاً با وسیع شدن مناطق طاس، ناحیه کاشته شده دارای موهای متراکم نمای بدی پیدا خواهد نمود و ثانیاً بدلیل مصرف شدن تعداد زیادی ازموهای ناحیه دهنده درجلسه اول بانک موی فرد جوابگوی پوشش مناطق طاس جدید نخواهد بود و این مناطق تا حد زیادی بدون پوشش خواهند ماند.
بیماران جوان دارای شرایط فوق بایستی درک کنندکه درجلسه اول کاشت مو باید یک تراکم متوسط ایجاد کرد تا موهای ارزشمند ناحیه دهنده محفوظ بمانند و در ضمن وی در آینده نیاز به دو یا چندجلسه دیگر خواهد داشت تا بتوان سیر پیشرونده ریزش موها را بصورت متناسب جبران نمود.
درمواردی که موهای ناحیه دهنده نازک،کرکی،کم رنگ و به تعداد اندک می باشند و یا پوست این منطقه از انعطاف پذیری کمی برخورداراست با یک جلسه نمی توان کاشت مو را تکمیل نموده و لذا نیاز به جلسات بعدی می باشد. از سوی دیگر اختلاف اندک رنگ پوست با رنگ مو، مجعدبودن مو، زبر و قطور بودن موها، رنگ موی طلایی، جوگندمی و خاکستری از عواملی هستندکه کمک می کنند تعداد جلسات مورد نیاز برای پوشانیدن منطقه طاس کاهش پیدا کند.
اگرفرد موهای جلوی سرش را به یک سمت شانه می کنددرجلسه اول کاشت مو می توان پوشش خوبی برای طاسی جلوی سرایجاد کرد زیرا موهای کاشته شده روی هم را می پوشانند ولی منطقه طاس فرق سرخالی خواهد ماند و لذا نیاز به جلسه دوم خواهد بود. از سوی دیگردر بیماری که موهایش را رو به بالا مدل می دهد با کاشت مو در جلوی سر در یک جلسه پوشش (تراکم) ظاهری موها درجلوی سر متوسط به نظرآمده ولی درعوض وی می تواند طاسی فرق سر را با بلندکردن موهای جلو و طرفین سر تا حدی پنهان کند و لذا نیاز فوری به جلسات بعدی نخواهدداشت.
فاصله بین جلسات بستگی به شرایط روحی، بدنی و وضعیت مالی فردداشته و از سوی دیگرشدت و وسعت طاسی وی، وضعیت پوست منطقه دهنده وگیرنده و روش مورد استفاده (FUT یا FIT) نیز در این مسئله دخالت دارند. این فاصله از ۳-۲ روز تا ۱۲-۹ ماه و گاهی سالها متغیراست.
بطورکلی بایدگفت که کاشت موی طبیعی تنها راه قطعی و قابل قبول برای رفع طاسی درخانم ها و آقایان بوده و درصورتیکه بدرستی و با رعایت همه احتیاطات انجام شود مشکل خاصی برای فرد بوجود نیاورده و وی دارای موهایی خواهد شدکه یک عمر برایش باقی مانده و از آن لذت می برد.

برچسب ها درباره :

  • نوشته : مدیر
  • تاریخ : ۲۸ آذر ۱۳۹۰