اگر به عنوان یک دانش آموز باید تحقیقی را سر کلاس درس ارائه دهید و آزمایشی را انجام دهید این ازمایش ساده و جالب می باشد.برای انجام این آزمایش از یک کمپرسور هوا استفاده می‌شود. این آزمایش را می‌توان با جاروبرقی هم انجام داد. اگر لوله‌ی جاروبرقی به پشت محفظه‌اش وصل شود، هوا را به سمت بیرون جاروبرقی هدایت می‌کند.جریان سریع هوایی که جاروبرقی تولید می‌کند به سمت بالاگرفته می‌شود، سپس یک بادکنک در قسمت بالای این جریان هوا رها می‌شود.

photo ایده برای ازمایشهای دانش اموزان معلق نگه‌داشتن بادکنک در هوا
همان‌طور که در تصویر دیده می‌شود، می‌توان بادکنک را داخل این جریان هوا شناور کرد.( برای خواندن بقیه مطلب روی کلمه ادامه مطلب در زیر کلیک کنید)

photo ایده برای ازمایشهای دانش اموزان معلق نگه‌داشتن بادکنک در هوا
این آزمایش یکی دیگر از کاربردهای اصل برنولی است. بادکنک براثر نیروی گرانش به کنار جریان هوا کشیده می‌شود. هوایی که از کنار بادکنک حرکت می‌کند، سریع‌تر از هوای طرف دیگر بادکنک است و درنتیجه فشار هوا را در کناره‌ی جریان هوا کاهش می‌دهد و بادکنک براثر فشار جَو به وسط جریان کشیده می‌شود.

photo ایده برای ازمایشهای دانش اموزان معلق نگه‌داشتن بادکنک در هوا

هنگامی‌که جریان هوا به‌طور عمودی نگه‌داشته شود، ملاحظه می‌شود که بادکنک کمی پس‌وپیش می‌رود و وقتی فرد جریان هوا را کمی به یک‌سو متمایل کند، فشار جَو، توپ را نگه می‌دارد.
حتی اگر جریان هوا را قدری کج کنیم، بادکنک همان‌طور شناور می‌ماند؛ مشروط بر اینکه لوله جاروبرقی خیلی کج نشود.

برچسب ها درباره :

  • نوشته : مدیر
  • تاریخ : ۲۷ بهمن ۱۳۹۵