photo بهترین سن برای اقدام به ارتودنسی کودک و اطلاعاتی در این خصوص

دندانپزشکِ کودک شما اولین کسی است که مشکل فرزندتان را طی ویزیت های منظم درک می‌کند و به شما پیشنهاد می‌کند تا به یک ارتودنتیست مراجعه کنید تا او نوع وسیله لازم برای اصلاح دندان هایِ کودکتان را تشخیص دهد.هیچ سن مشخصی برای اولین مراجعه به ارتودنتیست توصیه نشده است. بعضی کودکان در ۶ سالگی، بعضی در ۱۰ سالگی و بعضی در نوجوانی مراجعه می‌کنند. حتی بزرگسالان نیز نیاز به مراجعه دارند. بیشتر ارتودنتیست‌ها سن مراجعه را زمان رشد اولین دندان دائمی و حدود ۷ سالگی می‌دانند. در این سن مشکلات ظاهری دندان، مثل بی‌نظمی آن‌ها، ظاهر می‌شود.شروع این روند در سنین پایین‌تر به معنای نیاز سریع به ارتودنسی نیست، بلکه به ارتودنتیست شانس تشخیص دقیق مشکل و تعیینِ بهترین زمان برای شروع درمان را می‌دهد.در اولین مراجعه، ارتودنتیست دندان‌ها، دهان و فک کودک را معاینه می‌کند. از کودک می‌خواهد تا دندان‌هایش را روی هم فشار دهد. راجع به وجود مشکل در جویدن و بلع از او سؤال می‌کند و از وی می‌پرسد که آیا تا به حال پرشی در فکش احساس کرده است یا نه.
ممکن است ارتودنتیست درخواست یک رادیوگرافی از کل دهان و دندان‌ها را بدهد تا از موقعیت دندان‌ها و اینکه آیا دندان‌های دائمی کامل درآمده‌اند یا نه، مطلع شود. ممکن است دندانپزشک با فشار دادن ماده‌ای خمیری به بالا و پایین دندان‌ها، قالبی از الگوی قرار گیریِ آن‌ها تهیه کند. وقتی قالب خارج شده و خشک و سفت شد، نمونه‌ای از دندان‌های کودک شما به دست می‌آید که به تصمیم گیری ارتودنتیست در مورد موارد درمانی مناسب‌تر کمک می‌کند.( برای خواندن بقیه مطلب روی کلمه ادامه مطلب در زیر کلیک کنید)
انواع بریس‌ها

ارتودنسی با اعمال فشار ثابت بر دندان‌ها بی‌نظمی‌ها را اصلاح کرده و آن‌ها را ردیف و صاف می‌کند.

بیشتر کودکان به بریس با سیم و نوارهای لاستیکی که در رنگ‌های شاد هستند، نیاز دارند؛ اگر چه بریس‌های فلزی که تمیز‌تر هستند یا بریس‌های سرامیکی که کمتر مورد توجه قرار می‌گیرند هم استفاده می‌شوند.
در دهه گذشته بریس‌های قابل جابجایی که دندان‌ها را با کف پلاستیکی به نام الاینر جابجا می‌کنند، بیشتر در دسترس قرار گرفته‌اند، اما این نوع بیشتر برای افرادی مناسب اند که مشکل فکی ندارند.

بعضی کودکان به وسایل دیگری مثل هدگیر نیاز دارند که بیشتر شب‌ها استفاده می‌شود. هدگیر وسیله‌ای سیمی و نعل اسبی شکل است که به دندان‌های پشتی می‌چسبد و آن‌ها را به سمت عقب می‌کشد تا فضای بیشتری برای دندان‌های جلویی باز شود. ممکن است دندانپزشک نیاز پیدا کند تا برایِ ایجاد فضایِ بیشتر در دهان یک یا تعداد بیشتری دندان را بکشد.
از زمان نصب بریس کودک باید هر چند هفته یک بار تحت نظارت ارتودنتیست قرار گیرد.
مدت زمانی که کودک شما به بریس نیاز دارد، بستگی به مشکل وی دارد، اما این زمان به طور میانگین ۲ سال است. بعد از آن کودک به مدت کوتاهی یک قالب نگهدارنده کوچک استفاده می‌کند که پلاستیک سخت با سیم‌های فلزی یا یک پلاستیک محافظ دهان است. نگهدارنده، دندان‌ها را از بازگشت به محل اصلیشان باز می‌دارد.

مطلب مراقبت از دندان کودک نوپا را بخوانید.
چرا کودکان به ارتودنسی نیاز دارند؟
مراقبت‌های بریس

به دلیل سهل بودن چسبیدن غذا به سیم‌ها، کودکان باید در حفظ تمیزی دندان‌ها بسیار کوشا باشند. شستن آن‌ها بعد از هر وعده غذایی و استفاده از نخ دندان ضروری است. چک آپ مرتب برای جلوگیری از پوسیدگی دندان امری ضروری است.

کودک باید از خوردن غذاهای خاصی مثل ذرت بو داده، آب نبات و آدامس اجتناب کند، زیرا ممکن است به دلیلِ خاصیت چسبندگیشان به دندان‌ها آسیب بزنند. نوشیدنی‌های شیرین و آب میوه‌ها نیز مشکل زا هستند. کودک دارای الاینر پلاستیکی، باید آن را هنگام غذا خوردن خارج کند.

در صورت شل شدن پلاستیک‌های بریس یا نوک تیز شدن سیم‌ها در دهان سریعاً به ارتودنتیست مراجعه کنید. آن‌ها در صورت عدم وجود مشکل خاص، هر نقطه تیز آزاردهنده را با موم یا چسب می‌پوشانند.
نتایج حاصل از استفاده بریس

لبخند زیبا، سلامت دهان، استحکام دندان، جویدن آسان و جلوگیری از خرناس کشیدن.
راه‌های ارتودنسی ارزان:

دانشکده دندان پزشکی زیر نظر رزیدنت‌ها و کار آموزان
دندان پزشک شما و مجامع دندان پزشکان
پرسش از مردم و جستجوی مورد ارزان در اجتماع
برنامه‌های بیمه محل زندگیتان

اگر هزینه ارتودنسی برای شما مسأله است، مشکل فرزندتان ارزش صبوری برای یافتن یک ارتودنتیست منصف را دارد. این فقط یک مسأله زیبایی نیست، بلکه مسأله سلامت دهان فرزند شما برای یک عمر است.

پر کردن دندان کودک را بخوانید.

برچسب ها درباره :

  • نوشته : مدیر
  • تاریخ : ۱۲ مرداد ۱۳۹۶