photo بیوگرافی نرگس محمدی

….

نرگس محمدی در سال ۱۳۵۱ در زنجان زاده شد و پس از پایان دبیرستان، در رشته فیزیک کاربردی دانشگاه امام خمینی قزوین ادامه تحصیل داد. او یکی از مؤسسان «تشکل دانشجویی روشنگران» در این دانشگاه بود. علاوه بر آن، او در دوران دانشجویی سازمان دهنده و همکار برای صعود به بلندترین قلههای ایران بود. محمدی از سال ۱۳۷۵ روزنامهنگاری را در نشریه پیام هاجر آغاز کرد و در نشریات دیگر نیز مقالههایی درباره مسایل زنان، مسایل دانشجویان و حقوق بشر چاپ کرد. او در سال ۱۳۷۸ با تقی رحمانی نویسنده، استاد دانشگاه، ازدواج کرد و دو فرزند دارد. نرگس محمدی سپس به عضویت کانون مدافعان حقوق بشر درآمد و اکنون نایب رئیس این کانون و رئیس کمیته زنان آن میباشد. پس از تاسیس شورای ملی صلح در ایران که در سال ۱۳۸۷ توسط ۸۳ شخصیت اجتماعی-فرهنگی با محور صلح و حقوق بشر تشکیل شد، در سال ۲۰۰۸ در انتخابات داخلی این شورا به عنوان رئیس هیئت اجرایی آن برگزیده شد. نرگس محمدی فعال حقوق بشر و روزنامهنگار، نایب رئیس و سخنگوی کانون مدافعان حقوق بشر و رییس هیئت اجرایی شورای صلح ایران است. او در سال ۲۰۰۹ برنده جایزه بینالمللی بنیاد الکساندر لانگر شد.

(تقی رحمانی (نویسنده) شوهر نرگس محمدی(ستایش))
زندگینامه تقی رحمانی در ویکیپدیا تقی رحمانی (زاده ۱۳۳۸ در قزوین) روزنامهنگار، نویسنده و فعال سیاسی عضو شورای فعالان ملی مذهبی است.

رحمانی حدود یکسوم از عمر خود را در زندان بسر برده است. در سال ۱۳۶۰ به جرم نویسندگی در نشریه زیرزمینی پیشتاز متعلق به گروه پیشتازان گروه متأثر از اندیشههای علی شریعتی به سه سال حبس محکوم شد.

در سال ۱۳۶۵ بهخاطر نوشتههایش در روزنامه زیرزمینی موحد متعلق به گروه موحدون انقلابی در زمینه نوگرایی دینی دستگیر و این بار برای ۱۱ سال به زندان محکوم شد. پس از آزادی از زندان در سال ۱۳۷۶ با ماهنامه ایران فردا و هفتهنامه امید زنجان همکاری میکرد.

او در ۲۰ اسفند ١٣٧٩ در یک حمله شبانه به منزل محمد بستهنگار به همراه تعداد دیگری از اعضای جریان ملی مذهبی دوباره دستگیر شد و در ٢٧ فروردین ١٣٨١ با سپردن وثیقه از زندان آزاد شد. رحمانی همراه با دو همکارش هدی صابر و رضا علیجانی در ۲۵ خرداد ۱۳۸۲ از سوی سعید مرتضوی، بازداشت و ۲۲ ماه در بند بسر برد.

وی پس از انتخابات ریاست جمهوری دهم در سال ۱۳۸۸ به همراه هدی صابر و رضا علیجانی برای چند روز دستگیر شد. او در این انتخابات از مهدی کروبی حمایت کرده بود.

وی در سال ۱۳۷۸ با نرگس محمدی ازدواج کرد. محمدی روزنامهنگار و نایب رئیس کانون مدافعان حقوق بشر است.

photo بیوگرافی نرگس محمدی

 

برچسب ها درباره :

  • نوشته : مدیر
  • تاریخ : ۲۶ خرداد ۱۳۹۰