photo ترکهای پوستی یا استریا چه هستند و راه های درمان

این اطلاعات توسط دکترعلیرضا واعظ شوشتری،جراح و متخصص پوست،مو،زیبایی و لیزر ارائه شده است:

این ترک ها که اغلب در خانمها وجود دارد و در آقایون شیوع کمتری دارد در واقعضایعات پوستی هستند که به دلیل نازک شدن لایه درم و اپیدرم پوست به شکل بریدگی اغلب در نواحی تحت فشار مثل ران، باسن، شکم و سینه ها ایجاد میشود.ترک‌های پوستی هنگام بلوغ، اغلب روی ران ها ، باسن و سینه ها ایجاد می شوند ولی در دوران حاملگی این ترک ها بیشتر در نواحی شکم و سینه ها بروز می کنند.

بقیه در ادامه مطلب…
عوامل ایجاد استریا ( ترکهای پوستی):

۱- تغییرات هورمونی

۲-بیماریهای زمینه‌ای و مصرف داروهای مختلف مخصوصاً داروهای کورتونی

۳-وراثت نیز در پیدایش استریا نقش دارد.استریا در نژاد قفقازی بیش از سایر نژاد‌ها دیده میشود

ترکهای پوستی اغلب در هنگام بلوغ، بارداری و تغییرات وزنی شدید ایجاد میشوند.در صورتی که ترک‌های پوستی درمان نشوند، رنگ آنها به رنگ سفید تغییر میکند.امکان بهبود خود به خود ترکهای بدون درمان بسیار کم است.
نکته مهمی که در درمان استریا وجود دارد این است که در مراحل اولیه که ترک‌ها رنگ قرمزمایل به بنفش دارند نتایج درمانی بسیار موثرتر است .نکته دیگر اینکه هدف از درمان استریا بهبود قابل توجه آن است زیرا درمان کامل ترکهای به ندرت اتفاق می‌افتد.

در بسیاری نقاط پوست  و حتی در بازو ها استریا نفوذ می کند که بعضی مواقع بسیار آزار دهنده است  و حتی شانس پوشیدن لباس استین کوتاه را از شما بخاطر بدترکیب شدن پوست می گیرد اما خوب به راه حل یک متخصص پوست و مو در این مورد توجه کنید.ایجاد استریا ،زمینه خانوادگی و فامیلی دارد و حتما یکی از افراد درجه یک خانواده تان هم استریا را تجربه کرده است درمان فقط تا حدی این استریاها را بهتر می کند . استفاده از لیزر تا حدی می تواند در حل این مشکل کارساز باشد .اما باید بدانید که حتی با لیزر درمانی هم هرگز پوستتان مانند زمان قبل صاف و یکدست نخواهد شد.

برای درمان دارویی استریا از تره‌تینویین، ویتامین سی موضعی و اسید گلیکولیک با غلظت های مختلف استفاده شده که نتایج نسبتاً خوبی به دنبال داشته است.از لیزر های مختلفی مثل IPL و PDL و فرکشنال ( فراکسل ) نیز در درمان استریا استفاده شده است. پاسخ به لیزرهای IPL و PDL نتایج متفاوتی به دنبال داشته است ولی لیزر فراکسل اثر بسیار خوبی بر استریا دارد.لیزر فراکسل بین ۶-۳ جلسه برای بیمار انجام میشود و همزمان از دارو برای درمان بیمار استفاده میشود.اولین پاسخ درمانی حدود ۴ هفته پس از لیزر ظاهر میشود ولی ظاهر شدن نتایج کامل به ادامه جلسات درمانی بستگی دارد.از میکرودرم ابریژن نیز در درمان استریا استفاده شده است ولی این کار به جلسات متعدد درمانی نیاز دارد و اثر آن از لیزر فرکشنال کمتر است.

 

 

برچسب ها درباره :

  • نوشته : مدیر
  • تاریخ : ۲۸ دی ۱۳۹۰