photo حل مشکل بالا آمدن آمپر آب پراید و جوش آوردن در تابستان

بیشتر دارندگان خودروی پراید با مشکل جوش اوردن و بالا آمدن امپر آب آن آشنا هستند که این مشکل در فصل گرما و با استفاده از کولر خودرو شدت می گیرد . قبل از سوار شدن در خودرو ابتدا مطمئن شوید که ترموستات ۷۴ درجه باشد.حتما از آب مقطر استفاده کنید چون دارای سختی کمی هست ودمای جوش بالاتری نسبت به آب معمولی دارد. برای تضخیص این مشکل آزمایشی وجود دارد که باید آن را انجام دهید .

بقیه ی مطلب را در ادامه ی مطلب مطالعه کنید….همه چراغهای ماشینو روشن کنید حتینور بالا  حتی فن بخاری اونوقت بزارید ماشین در جا کار کنه حدود ۱۵ دقیقه .میبینید که آمپر آب از وسط بالا میره و نزدیک به خط ۱/۳ بالا میرسه و بین خط وسط و بالا در نوسان هست .حتی بعضی وقتها روی خط بالا ثابت میشه.حالا چراغها رو خاموش کنید.میبینید که آمپر بصورت محسوسی پایین مییاد.علت این هست که دینام پراید بایستی ۵۵ آمپر باشه تا جریان کافی واسه دور واقعی فن تامیین بشه ولی متاسفانه دوستان در سایپا دینام با آمپر ۴۵ روی خودرو نصب میکنند.و این مسئله رخ میده.البته گذاشتن فن ماشین دوو و حتی گذاشتن آفتومات واسه فن بی تاثیر نیست.
توصیه های ایمنی:

با فرا رسیدن فصل تابستان و گرمی هوا لازم است خودروی خود را برای مقابله با هوای گرم و نور شدید خورشید آماده کنیم. بنابراین ، اقداماتی مطرح می‌شود که خودروی شما با رعایت آنها در درجه حرارت نرمال کار می‌کند و تا حد زیادی از صدمات احتمالی ناشی از دمای زیاد و نور شدید خورشید مصون می‌ماند.در ابتدای فصل گرما، موتور خودرو را تحت آزمایش عملکرد قرار دهید و به‌گونه‌ای تنظیم کنید که دمای سیستم خنک‌کاری موتور در حد نرمال باشد. همچنین بررسی مدار سیستم جرقه‌زنی و سیستم خنک‌کاری و رفع عیب آن ضروری است.

هرگز ترموستات موتور را در فصل تابستان باز نکنید. برخلاف نظر اغلب تعمیرکاران و رانندگان وجود ترموستات بر روی موتور در فصل تابستان نیز ضرورت دارد و باعث می‌شود موتور در ساعات اولیه صبح و پس از روشن شدن، به‌سرعت به دمای نرمال برسد و سرد کار نکند. اگر فکر می‌کنید وجود ترموستات باعث گرم شدن موتور می‌شود از سالم بودن آن مطمئن شوید، سپس بقیه سیستم خنک‌کاری از جمله رادیاتور، پمپ خنک‌کاری و تسمه را بررسی و عیب آن را رفع کنید. موتور خودرو در فصل تابستان به زمان کمتری برای گرم شدن نیاز دارد.
روشن شدن و خاموش شدن فن در ماشین های مختلف حالتهای مختلفی داره ولی اصولا فن باید دمارا روی ۷۰-۸۰ درجه نگه داره چون از اون پایین تر دمای موتور کاهش پیدا می کنه و باعث خام سوزی میشه دمای نرمال برای ترموستات پراید ۷۴ درجه می باشد که گفتم برای ماشین های مختلف فرق داره ممکن یه ماشین موتورش جوری طراحی شده که داغ میکنه مثل بعضی از ماشین هایی که سر سیلند چودنی دارن(پیکان و اکثر ماشین های کاربراتوری ۶۰-۷۰) برای اونها باید ترموستات بادرجه کمتر گذاشت چون داغ می کنه و جوش میاره یا موتورش می سوزه

 

 

فن هم مانند چیزهای الکترونیکی دیگه یک عمر مفید داره و بعد از اون یا ضعیف می شه یا میسوزه
پس از انتخاب ضدیخ مناسب، با توجه به توصیه سازنده خودرو، شرایط آب‌وهوایی و در نظر گرفتن حجم خنک‌کننده، مقدار ضدیخ مورد نیاز را با استفاده از( آب مقطر) مناسب مخلوط کنید، سپس داخل رادیاتور بریزید. شایان ذکر است که سازندگان خودرو، استفاده از محلول ۱:۱ ضدیخ و آب (۵۰درصد حجمی آب و ۵۰درصد ضدیخ) را به‌عنوان سیال خنک‌کننده مناسب در خودروها توصیه و به‌کارگیری آن را در مدت سال تاکید می‌کنند (این محلول دارای نقطه انجماد C°۳۶- و نقطه جوش C°۱۲۹ تحت فشار سیستم خواهد بود).

 

آب مصرفی در خودرو باید سختی کمی داشته باشد تا رسوب نگیرد. هر ۱۰۰۰ کیلومتر یا هفته‌ای یکبار باید سطح سیار خنک‌کننده بازدید شود. زمان تعویض سیال خنک‌کننده در شرایط عادی معمولاً سالانه و یا پس از طی مسافت ۳۰۰۰۰کیلومتر است، اما زمان‌های تعویض سیال در شرایط سخت رانندگی و بسته به شرایط، انجام می‌شود که  این شرایط سخت عبارتند از:
بکسل کردن، یدک کشیدن کمپ، استفاده از باربند در مسافت‌های طولانی، حرکت در جاده‌های نمک پاشیده، خاکی، غبارآلود، طی کردن مکرر مسافت‌های کوتاه (کمتر از ۸ کیلومتر در هر نوبت رانندگی)، طی کردن مسافت‌های طولانی با سرعت‌های یکنواخت و پایین و دوره طولانی عدم استفاده از خودرو.

دقت داشته باشید :  با توجه به اینکه محلول ۵۰درصد ضدیخ، ۵ درصد انبساط حجمی دارد، در صورت عدم وجود منبع انبساط، خالی گذاشتن حدود ۵درصد حجم کل سیستم خنک‌کننده الزامی است. عدم کارایی مناسب رادیاتور باعث افت نقطه جوش سیار خنک کننده و به جوش آمدن سریع آن می‌شود.

برچسب ها درباره :

  • نوشته : مدیر
  • تاریخ : ۲۵ خرداد ۱۳۹۱