photo درد شدید مچ دست به جز شکستگی به این دلایل است

درد شدید در مچ دست میتواند بر اثر شکستگی ایجاد شود اما همیشه عامل آن شکستگی نیست. گاه حتی تغییر سبک زندگی و انجام فعالیتهای زیاد با دست به صورت یکباره میتواند باعث درد شدید و یکباره مچ دست شود.درد مچ دست میتواند در انجام بسیاری از فعالیت های روزانه مشکل ایجاد کند. بسیاری از بافت های مچ دست میتوانند منشا درد باشند. دردهای مچ دست میتوانند همراه یا بدون تورم ایجاد شوند.ساییدگی یا آرتروز در مفصل مچ دست میتواند موجب درد و محدودیت حرکتی آن شود. شکستگی های بدجوش خورده مچ دست و یا آسیب های ماندگار در غضروف ها و یا ناپایداری در مفاصل مچ دست میتوانند در دراز مدت موجب بروز آرتروز یا استئوآرتریت در آن گردد.
( برای خواندن بقیه مطلب روی کلمه ادامه مطلب در زیر کلیک کنید)
سندروم کانال کارپ یا سندورم تونل مچ دستی به علت تحت فشار قرار گرفتن عصب مدیان در ناحیه مچ دست ایجاد میشود. این بیماری میتواند موجب درد مچ دست شود. با این حال علامت اصلی سندورم کانال کارپ معمولا احساس گزگز یا بیحسی در انگشتان دست است.

گانگلیون میتواند موجب درد مچ دست شود. گانگلیون یک کیست خوش خیم بافت نرم است که معمولا در پشت مچ دست خانم ها ایجاد میشود. درون این کیست مایع غلیظی جمع میگرد. گانگلیون بصورت یک برجستگی سفت دید میشود که اندازه آن ممکن است در طول زمان کم و زیاد شود.

در بیماری دکرون که موجب احساس درد در سمت خارجی مچ دست میشود مشکل اصلی تورم غلاف تاندون هایی است که از این ناحیه عبور میکنند. این بیماری بیشتر در خانم ها بخصوص آنهایی که کارهای مکرری را با مچ دست انجام میدهند دیده میشود.سندروم تقاطع میتواند موجب احساس درد در سطح بیرونی مچ دست گردد. این بیماری به علت ساییده شدن تاندون هایی که از مچ دست عبور میکنند بر روی هم ایجاد میشود.بیماری کین باخ به علت کاهش خونرسانی به استخوان لونیت ایجاد میشود. بیمار مبتلا به کین باخ دچار درد و محدودیت حرکتی در مچ دست است.عفونت های مفصل یا استخوان های مچ دست یا عفونت بافت های اطراف آن، شکستگی ها و دررفتگی ها و آسیب تاندون های مچ دست، تومورهای این ناحیه و یا انواع روماتیسم ها هم میتوانند موجب درد مچ دست شوند.

مدت سه ماه است که مچ دستم درد می کند و حرکت اجسام با درد همراه است. سه هفته با تشخیص متخصص ارتوپد که درد را به التهاب تاندون نسبت داده است مچ و شست دست راستم را گچ گرفتم. مدت یک هفته است که زیر نظر متخصص ارتوپد گچ را باز کرده ام ولی هم درد دارم و هم بر داشتن اجسام برایم دردآور است. مرا راهنمایی کنید. شغل:معلم  سن:۴۲  جنس: مونث

درد در مچ دست علل متعددی دارد که یکی از آنها التهاب تاندون است. گاهی اوقات تاندون های باز کننده انگشت شست در ناحیه مچ دست ملتهب شده و بیماری به نام دکرون را ایجاد میکنند. در این بیماری حرکات مچ دست دردناک میشوند. بیماری دکرون معمولا با  استراحت دادن به مچ دست و عدم انجام کارهای سنگین با آن و مدتی بیحرکتی خوب میشود. این بیماری ندرتا نیاز به جراحی دارد.درد مچ دست ممکن است به علت پیچ خوردن آن و متعاقب آسیب های ورزشی ایجاد شود. در این موارد درد در اطراف مچ دست ممکن است چند هفته و یا حتی چند ماه ادامه یابد ولی این مشکل معمولا با چند هفته بیحرکتی با استفاده از گچ یا آتل بهبودی پیدا میکند.درد مچ دست میتواند به علت بیماری کین باخ ایجاد شود. این بیماری به علت نکروز آوازکولر یا سیاه شدن استخوان لونیت در ناحیه مچ دست بوجود میاید. سیاه شدن این استخوان موجب بروز درد و محدودیت حرکتی و بعد از مدتی تغییر شکل استخوان میشود. درمان این بیماری در بعضی موارد عمل جراحی است.درمان درد مچ دست ابتدا نیازمند یک تشخیص درست از علت درد است. پزشک ارتوپد بعد از گرفتن اطلاعات از بیمار، مچ دست وی را معاینه کرده و با استفاده از روش های پاراکلینیکی مانند تصویربرداری های لازم علت درد را مشخص میکند. تنها بعد ار مشخص شدن بیماری که درد را بوجود آورده است میتوان درمان مناسب را انجام داد.

کار کیست مچ دست چیست و اگر کیست پاره شده و تبدیل به گانگلیون شود و آن را عمل کنیم یا از مچ دست درآوریم آیا در عملکرد مچ تغییری ایجاد می شود یعنی مچ دست ضعیف می شود. آیا بعد از عمل جراحی، کیست دیگری جهت کار طبیعی مچ دست بوجود میاید یا خیر.

در مچ دست بطور طبیعی کیستی وجود ندارد و گانگلیون بر اثر پاره شدن کیست ایجاد نمیشود. گانگلیون نام دیگر کیست سینوویال است. کیست سینوویال نام توده ای است که بطور شایعی در پشت مچ دست ایجاد میشود. این بافت شبیه یک کیسه است که در درون آن مایع غلیظی وجود دارد. این مایع همان مایع مفصلی است که مدتی در درون کیست مانده و غلیظ شده است. جدار کیست هم بافتی شبیه کپسول مفصلی مچ دست است.

در واقع گانگلیون یا کیست سینوویال یک نوع فتق یا بیرون زدگی کپسول مفصلی مچ دست است. پس کپسول مفصلی در پشت مچ دست برآمده و برجسته شده و در درون آن مایع مفصلی جمع و سپس غلیظ میشود.

عمل جراحی این کیست بصورت خارج کردن آن است و خروج کیست از مچ دست مشکلی در عملکرد و کارآیی مچ دست ایجاد نکرده و قدرت مچ دست را کاهش نمیدهد.

احتمال عود کیست سینوویال بعد از درمان وجود دارد ولی کمترین احتمال عود در بین درمان های مختلف متعلق به عمل جراحی است.

کیست سینوویال یا گانگلیون ممکن است در سطح کفی مچ دست و یا در انگشتان دست هم ایجاد شود.

 

برچسب ها درباره :

  • نوشته : مدیر
  • تاریخ : ۱۵ اسفند ۱۳۹۵