photo درمانهای روانشناسانه و علمی برای ولخرج یا خسیس

متاسفانه اکثر ما یا ولخرج هستیم و یا خسیس و حد وسط در کمتر کسی دیده می شود این مساله یکمساله کاملا روانشناسی است و باید اصولی درمان شود.جرج لوونستین، استاد اقتصاد و روان شناسی دانشگاه کارنگی ملون می گوید: «آدم های خسیس کمتر از حدی که باید، خرج می کنند؛ در حالی که می دانند برای داشتن رفاه باید بیشتر خرج کنند. ولخرج ها در قطب مخالف قرار دارند. آنها بیش از حدی که بر حسب تعریف خودشان لازم است، خرج می کنند.»خرج کردن پول، برخی افراد را مضطرب می کند، در حالی که مشکل گروهی دیگر این است که چطور پول هایشان را نگه دارند و با ولخرجی آنها را هدر ندهند. نتایج یک بررسی نشان می دهد ریشه ولخرجی و خساست در مغز آدم هاست؛ یعنی اضطراب روانی هنگام پول خرج کردن، ممکن است باعث شود خسیس ها یا ناخن خشک ها دودستی به پول هایشان بچسبند، اما ولخرج ها هنگام خرج کردن پول هیچ ناراحتی ای حس نمی کنند، بنابراین بیش از حدی که باید خرج می کنند…( برای خواندن بقیه مطلب روی کلمه ادامه مطلب در زیر کلیک کنید)
همه ما برای تهیه ضروریات زندگی مان (از خورد و خوراک تا پرداخت اجاره خانه) پول خرج می کنیم. گاهی هم ممکن است برای عادت های ناسالم یا تفریحات ولخرجی کنیم، اما داستان «خسیس ها» و «ولخرج ها» داستان دیگری است.نتایج بررسی ها نشان می دهد منشأ احتمالی ولخرجی یا خست افراد، در مغز است. درک اینکه چرا افرادی بیش از حد یا خیلی کم خرج می کنند، ممکن است به شناخت راه هایی کمک کند که آنها را از این رفتارهای افراطی یا تفریطی خلاص کند.

۵۹ %

تعارضی ندارند

۱۶ %

افراد در کنترل خرج کردن مشکل دارند

۲۵%

افراد در خرج کردن پول مشکل دارند

همه ما برای تهیه ضروریات زندگی مان (از خورد و خوراک تا پرداخت اجاره خانه) پول خرج می کنیم. گاهی هم ممکن است برای عادت های ناسالم یا تفریحات ولخرجی کنیم، اما داستان «خسیس?ها» و «ولخرج?ها» داستان دیگری است.جرج لوونستین، استاد اقتصاد و روان شناسی دانشگاه کارنگی ملون می گوید: «آدم های خسیس کمتر از حدی که باید، خرج می کنند؛ در حالی که می دانند برای داشتن رفاه باید بیشتر خرج کنند. ولخرج ها در قطب مخالف قرار دارند. آنها بیش از حدی که بر حسب تعریف خودشان لازم است، خرج می کنند.»

نتایج بررسی ها نشان می دهد منشأ احتمالی ولخرجی یا خست افراد، در مغز است. درک اینکه چرا افرادی بیش از حد یا خیلی کم خرج می کنند، ممکن است به شناخت راه هایی کمک کند که آنها را از این رفتارهای افراطی یا تفریطی خلاص کند.

لوونستین و همکارانش برای تعیین اینکه چند درصد از افراد را می توان در رده ناخن خشک یا ولخرج قرار داد، از سال ۲۰۰۴ بررسی بیش از ۱۳۰۰۰ نفر را آغاز کردند. این افراد عادت هایشان در مورد خرج کردن از جمله گرایش به خست یا ولخرجی را گزارش می کردند. این پژوهشگران ۴ سال بعد در گزارششان ۳ هزار و ۲۴۸ نفر (۲۵ درصد) از این افراد را در رده ناخن خشک ها و ۲ هزار و ۴۶ نفر (۱۶ درصد) را در رده ولخرج ها قرار دادند.

یافته های این پژوهشگران نشان داد مردان با احتمال ۳ برابر بیشتر از زنان ممکن است خسیس باشند و همانطوری که انتظار می رفت، ولخرج هایی که از کارت اعتباری استفاده می کردند، با احتمال ۳ برابر بیشتر از خسیس هایی که این کارت ها را به کار می بردند، ممکن بود بدهی بالا بیاورند.

یک یافته جالب دیگر این بود که میزان درآمد، که در میان دو گروه خسیس ها و ولخرج ها در این بررسی تفاوت چندانی نداشت، عامل تعیین کننده در شیوه خرج کردن افراد نیست؛ بنابراین می توان گفت ولخرجی به میزان پول نقدی که فرد در اختیار دارد، مربوط نیست، بلکه به رفتار ذاتی فرد مربوط است.

● پول و مغز

لوونستین برای اینکه متوجه شود هنگام تصمیم گیری برای خرج کردن پول، در مغز چه رخ می دهد، از MRI کارکردی (fMRI) استفاده کردد. این تکنیک اسکن کردن مغز می تواند جریان خون رسیده به بخش های فعال شده مغز را اندازه گیری کند.

هنگامی که افراد مورد آزمایش به یک کالای مطلوب، مثلا یک تکه شکلات نگاه می کردند، مغزهایشان نسبت به زمانی که برچسب قیمت این کالا را می دیدند، واکنش کاملا متفاوتی نشان می داد.
لوونستین می گوید: «ما اول کالا را به فرد نشان می دادیم، اگر این کالا را دوست داشت، مراکز پاداش (احساس لذت) در مغزش فعال می شد، اما وقتی قیمت کالا را می دید، نواحی مربوط به درد و بیزاری در مغز شروع به فعالیت می کرد.»
مرکز اصلی پاداش که در مغز این افراد فعال می شد، «هسته آکومبنس» بود که نقشی کلیدی در اعمال لذتبخش از فعالیت جنسی تا شنیدن موسیقی دارد. منطقه اختصاصی مربوط به درد و بیزاری در «اینسولا»ی مغز قرار دارد که مثلا هنگام استشمام بوهای بد یا تجربه طردشدن از جمع فعال می شود.به نظر پژوهشگران، در برخی از افراد این ناراحتی ذهنی به حدی قوی است که بر تصمیم گیری عقلانی غلبه می کند مثلا افراد خسیس نمی توانند برای خریدن چیزی که می دانند آن را لازم دارند، پول خرج کنند. در مقابل در مغز یک فرد ولخرج، بر خلاف افراد دیگر، خرج کردن غیرضروری مراکز مربوط به درد و ناراحتی را چندان فعال نمی کند.

● پول نقد در مقابل کارت اعتباری

اسکات ریک، استاد بازاریابی در دانشکده تجارت راس در دانشگاه میشیگان و یکی از همکاران لوونستین در این پژوهش می گوید: «عادت به خرج کردن با پول نقد یا کارت اعتباری نیز شواهدی برای شناخت سازوکار روانی ناخن خشکی و ولخرجی به دست می دهد؛ افراد ولخرج هنگام استفاده از پول نقد بسیار بیشتر از همردیفان خسیس?شان به خصوص هنگام خرید کالاهای غیرضروری و به اصطلاح «زیادی»، خرج می کنند، اما هنگامی که خرید با کارت اعتباری انجام می شود، این تفاوت کاهش پیدا می کند.»

ریک ادامه می دهد: «نتایج بسیاری از تحقیقات از جمله بررسی ما، بیانگر آن است که استفاده از کارت اعتباری برای خرید، کمتر باعث ناراحتی فرد می شود. بنابراین در خسیس ها خریدنکردن با پول نقد ممکن است عادت های آنها را تعدیل کند، اما در مورد ولخرج ها میانگین خرج کردن تغییری نمی کند، زیرا آنها احساس یکسانی نسبت به پول نقد یا کارت اعتباری دارند.»

لوونستین و ریک با توجه به یافته هایشان می گویند «مقتصد بودن» با «خسیس بودن» تفاوت دارد. افراد مقتصد از اینکه پول هایشان جمع می شود، احساس لذت می کنند. لوونستین می گوید: «یک فرد خسیس هنگام خرج کردن احساس ناراحتی می کند، در حالی که برای یک فرد مقتصد افزایش ثروت لذتبخش است.»این پژوهشگران به افراد خسیسی که می خواهند این عادت را کنار بگذارند، توصیه هایی کرده اند. برای مثال فرد خسیس می تواند چند حساب بانکی داشته باشد و یکی را به جمع کردن پول و دیگری را به خرج کردن اختصاص دهد.ولخرج ها هم می توانند زیان های ناشی از ولخرجی هایشان را با پرهیز از استفاده از کارت اعتباری و تعیین بودجه هفتگی کاهش دهند. کتاب ها و سایت های اینترنتی ای هم وجود دارند که شیوه هایی را برای ترک عادت خرج کردن اجباری به افراد ولخرج آموزش می دهند.

برچسب ها درباره :

  • نوشته : مدیر
  • تاریخ : ۱۳ دی ۱۳۹۵