photo درمان سریع برای گوش درد در شب

این یک حقیقت است که گوش درد در شب،بدتر از گوش درد به هنگام روز است.البته نه صرفأ به این دلیل که بهره جستن از امداد های پزشکی پس از به خواب رفتن همه،دشوارتر است.بسته شدن ارتباط شیپور استاش(که گوش میانی را به حلق وصل می کند)با حلق از شایع ترین علل بروز گوش درد در کودکان و بالغین است.

بقیه در ادامه مطلب…

به علاوه سرما خوردگی،عفونت های سینوسی و یا آلرژی نیز مزید بر علت می شوند.از آنجا که سر در طول روز در راستای قائم قرار می گیرد،در تخلیه ی محتویات مجرای استاش به پشت حلق مشکلی پیش نمی آید.به علاوه هنگام جویدن و بلعیدن،ماهیچه های مجرای استاش منقبض شده،سبب باز شدن مجرا و ورود هوا به گوش میانی می شوند.اما با فرا رسیدن شب همه چیز تغییر میکند. هنگامی که به خواب می روید هیچ مشکلی احساس نمی کنید.اما حین خواب دیگر تخلیه وتهویه دراین مجاری به طورطبیعی صورت نمی گیرد و چون تعداد دفات بلع نیز کاهش می یابد،هوای کافی در این مجاری جریان پیدا نمی کند.

هوایی که در گوش میانی وجود دارد،جذب شده،خلأ ایجاد می گردد و پرده صماخ به سمت داخل کشیده می شود.نیمه شب هنگامی که احساس می کنید سیخ داغی را وارد گوشتان می کنند از خواب بیدار می شوید.عواملی مانند عفونت،که ممکن است در اثر شنا کردن ایجاد شود،فشار ناشی از سفر با هواپیما و شیرجه زدن در آب های عمیق نیز از عوامل بروز گوش درد می باشند.موارد عجیبی نظیر وارد شدن خرده های مو به گوش حین کوتاه کردن آن و در نتیجه تحریک آن نیز در بروز گوش درد نقش دارند.گاهی ممکن است منشأ گوش درد یا سوزش آن از دندان،لوزه ها،گلو،زبان یا فک ناشی شود.به محض بروز گوش درد لازم است نزد متخصص بروید اما تا رسیدن به مطب دکتر می توان از روش های زیر جهت تسکین درد استفاده نمود.

۱- نشستن :  چند دقیقه نشستن باعث کاهش التهاب و شروع مجدد تهویه در مجاری شیپور استاش میگردد.عمل بلع به تخفیف درد کمک می کند.در صورت امکان سر را تکان دهید و در راستای قائم نگه دارید.با این کار تهویه هوای شیپور استاش با سهولت بیشتری انجام می گیرد.

۲- سشوار:  در گذشته پدر بزرگ ها دود سیگار را داخل گوش می دمیدند. در حقیقت در این کار آنان حکمتی است.در واقع این دود سیگار نیست که باعث تخفیف درد می شود،بلکه گرمای ان درد را تسکین می دهد.

برای گرما دادن به گوش می توانید سشوار را با درجه حرارت کم در فاصله ۵۰ سانتیمتری از نقطه درد مقابل گوش گرفته،به اآن حرارت دهید

۳ – تکان دادن گوش :  برای آن که به اوتیت خارجی (نظیر آنچه شنا گران به آن دچار می شوند) مبتلایید ویا اوتیت میانی (عفونت گوش میانی)،گوش خارجی را محکم بگیرید و تکان دهید. اگر با تکان دادن ان دردی را احساس نکردید احتمالأ مشکل مربوط به گوش میانی است.در غیر این صرت عفونت در مجرای گوش بیرونی است.(اوتیت به معنای التهاب گوش است)

۴- استفاده از روغن گرم :   یک شیشه روغن بچه یا روغن معدنی را در ظرف آبی که با دمای بدن هم دماست قرار دهید. بگذارید شیشه روغن در آب بماند تا دمای روغن نیز به دمای بدن برسد.چکاندن یک یا دو قطره روغن گرم به داخل گوشی که درد میکند موجب تسکین آن میشود.

هشدار:در صورتی که احتمال میدهید پرده صماخ سوراخ یا پاره شده است،جدأ از انجام این کار خودداری کنید

۵-جویدن آدامس بزرگ :  بیشتر مردم می دانند جویدن آدامس بزرگ در هواپیما به باز شدن گرفتگی گوش کمک می کند.اما از اثر آن در درمان دردهای شبانه گوش بی خبرند.جویدن آدامس موجب کشیدگی عضلات و در نتیجه باز شدن شیپور استاش می شود.

۶- خمیازه کشیدن:   خمیازه حتی بیش از جویدن آدامس یا مکیدن قرص نعنا  موجب کشیدگی ماهیچه ها و باز شدن مجرای استاش می شود

۷ – نگه داشتن بینی :  چنانچه پرواز دز ارتفاع ۳۲۰۰۰ پایی موجب شروع درد گوش شود،می توان با انجتم برخی اقدامات به رفع آن کمک کرد.سوراخ های بینی را محکم بگیرید،دهان را باز کرده و آن را پر از هوا کنید و به کمک عضلات گونه ها وحلق هوا را به طرف بالا هدایت کنید و سعی کنید هوا را با فشار از بینی در حالی که آن را محکم گرفته اید به بیرون برانید.با شنیدن صدای تق میتوانید اطمینان یافت که بین فشار هوای درون وبیرون گوش تعادل بر قرار شده است.

۸- هنگام فرود هواپیما نخوابید :  اگر نا گزیرید در طول پرواز چرت بزنید فقط در شروع پرواز بخوابید و از خوابیدن در پایان پروازخودداری نمایید.زیرا هنگام خواب عمل بلع کمتر از مواقع بیداری صورت می گیرد وگوش ها قادر نیستند خود را با تغییرات فشار در طول فرود تطبیق دهند و ممکن است فرد در گوش های خود درد احساس کند.

۹- پیشگیری قبل از وقوع   قبل از ایجاد مشکل از داروهای ضد احتقان مجاز بدون نسخه استفاده کنید.مثلأ اگر پروازی در پیش دارید و میدانید که برگشت ترشحات سینوس ها به عقب موجب گرفتگی گوش ها یتان می شود،یک ساعت قبل از فرود از داروهای ضد احتقان یا قطره های بینی استفاده کنید.در صورت کیپ بودن بینی،می توان شب ها قبل از خواب از یک داروی ضد احتقان استفاده کرد.

۱۰- برداشتن فشار از روی صورت   برای شنا گران غیر حرفه ای شنا کردن در سطح آب بهتر از شنای زیر آبی است.چون فشار کمتری به پرده صماخ وارد می شود .بهتر است شنا گران از شیرجه زدن در عمق بیش از ۹۰ تا۱۲۰ سانتی متری به منظور وارد شدن فشار کمتر به پرده صماخ بپرهیزند.(در واقع منظور این است که عمق شیرجه بیشتر از ۱۲۰ سانتی متر نباشد،نه عمق آب)

۱۱- پیشگیری از درد  : اگر هیچ یک از راه های تسکین درد گوش موثر نیستندبهتر است در مواقع احتقلن و گرفتگی بینی،از شرجه زدن در آب وپرواز با هواپیما خودداری کنید.

۱۲- مصرف مسکن  : فراموش نکنید مصرف مسکن ها(نظیر آسپرین،استامینوفن یا ایبوپروفن)در تخفیف درد تا زمان رسیدن به پزشک کمک زیادی می کنند.

برچسب ها درباره :

  • نوشته : مدیر
  • تاریخ : ۶ مرداد ۱۳۹۰