کوسن‌ها ضمن این‌که راحتی و آسایش مبلمان ما را افزایش می‌دهند، ما را در تنظیم تعادل رنگی فضا نیز یاری می‌دهند. هنر تکه دوزی نیز استفاده از تکه پارچه‌های زیبا و گوناگون که از بقایای خیاطی ما باقی مانده است را میسر می‌کند. شما با این روش می‌توانید از دورریز خیاطی خود کوسنی زیبا و دوست داشتنی درست کنید. تکه‌دوزی، طرح‌های متفاوتی دارد. در اینجا یک نمونه را آموزش می‌دهیم.

وسایل مورد نیاز: یک قطعه پارچه مربع شکل به ابعاد ۳۰ سانتی‌متر از پارچه ماهوت یا فوتر خاکستری تیره، یک قطعه پارچه به ضلع ۳۰ سانتی‌متر به عنوان آستریک، قطعه کوچک پارچه اضافی برای نسبت تکه‌دوزی، یک قطعه پارچه ماهوت یا فوتر صورتی، دو قطعه پارچه ماهوت یا فوتر به رنگ‌های متفاوت به ابعاد۳۰×۲۰ سانتی‌متر برای پشت کوسن، ماژیک یا صابون خیاطی، چسب مایع، سوزن گلدوزی، یک قطعه مقوا، چند عدد دکمه فشاری و یک عدد کوسن ابری به ابعاد ۳۰ سانتی‌متر.

طرح دایره یا طرح‌هایی به شکل‌های مختلف ساده را روی مقوا رسم کرده و از آن به عنوان الگو استفاده می‌کنیم. الگو را در مرکز پارچه مربع شکل خاکستری قرار داده با ماژیک طرح آن را روی پارچه منتقل می‌کنیم.

با قیچی به دقت طرح را بریده از پارچه خاکستری خارج می‌کنیم. طرح را روی پارچه صورتی نیز پیاده ‌کرده و آن را بریده و جدا می‌کنیم.

طرح صورتی را در جای خالی قلب در پارچه خاکستری قرار داده و روی قطعه پارچه‌ای که برای پشت تکه دوزی در نظر گرفته بودیم مقداری چسب مایع می‌زنیم و آن را از پشت پارچه‌های صورتی و خاکستری در محل قرار گرفتن طرح می‌چسبانیم تا آن را در جای خود ثابت کنیم. پس از آن که چسب خشک شد با استفاده از سوزن گلدوزی و یک رشته کاموا که با رنگ طرح هماهنگی یا تضاد داشته باشد دور طرح را بخیه‌های درشت می‌زنیم سپس در وسط طرح، ضربدرهایی از کامواهایی به رنگ‌های مختلف می‌دوزیم.

پارچه آستری را بر پشت پارچه تکه‌دوزی شده قرار می‌دهیم. دو قطعه پارچه‌ای که در رنگ‌های متفاوت و برای پشت کوسن در نظر گرفته‌ایم را به نحوی که روی پارچه‌ها روی پارچه تکه‌دوزی و پشت آنها به طرف ما باشد روی پارچه تکه دوزی شده قرار می‌دهیم به صورتی که پارچه‌های پشت‌کوسن در بالا، پارچه روی کوسن در وسط و پارچه آستری در زیر قرار گیرد. در این حالت پارچه‌های پشت کوسن در وسط بخشی از یکدیگر را می‌پوشانند. چهار طرف کوسن را کوک می‌زنیم تا لایه‌های پارچه در جای خود ثابت شوند و سپس چهار طرف کوسن را با چرخ خیاطی از فاصله یک سانتی‌متری لبه پارچه می‌دوزیم. روکش کوسن را از شکاف پشت آن به رو بر می‌گردانیم و اتو می‌کنیم.

برچسب ها درباره :

  • نوشته : مدیر
  • تاریخ : ۲۷ خرداد ۱۳۹۰