photo راه حلهایی برای تمیز کردن هوای تهران برای مردم و دولت

نمیتوانیم انتظار داشته باشیم بدون همکاری مردم با دولت هوای تهران پاک شود…. یک سری اقدامات را باید خود مردم انجام دهند و یک سری از کارها را دولت… بهترین کاری که مردم میتوانند در این شرایط انجام دهند تصمیم عمومی برای خارج نکردن اتومبیلهای شخصی و تک سرنشین است. استفاده از وسایل نقلیه عمومی کمک زیادی به رفع این الودگی ها می کند.

در مورد آلوگی هوا و روشهای مبارزه با آنها این مطالب بنظر من میرسند:

۱- در کوتاه مدت: ضرورتآ در حالت خفه شدن فعلی میباید همان چیزی اجرا شود که در ایران در حال اجراست. یعنی جلو گیری از تردد وسایل موتوری شخصی, به تعطیل کشیدن کارخانجات و مدارس و اداره جات.
۲- دردراز مدت:
– تکمیل و تدوین قوانین مربوط به حفظ محیط زیست و قربانی نکردن آنها در رابطه با منافع مختلف دیگر

– تمرکز زدایی از شهرهای بزرگ با ایجاد شغل و امکانات رفاهی, بهداشتی و آموزشی برای مردم در مناطق روستائی و شهرکها

– دور کردن مراکز صنعتی از مراکز تجمع انسانها و شهرها و ضرورت داشتن فیلترهای مختلف برای بخشهای صنعتی

– استفاده از انرژی خورشیدی برای تهیه آب گرم مصرفی مردم و حمایت دولت از این موضوع

– ضرورت برقراری معاینه برای تمامی خود روها و دودکشهای کارخانجات صنعتی و سنجش مقدار مواد سمی پس گازهای آنها و تعبیه کاتالیزاتور و فیلتر های مناسب برای آنها

– فراهم نمون امکانات برطرف نمودن اصولی زباله هائی که در جریان تولید صنعتی در کارگاها و کارخانجات صنعتی پدید میآیند

– براه انداختن و ایجاد مراکز آشغال سوزی مدرن در خارج از محیطهای شهری (در این مورد میباید که در صورت لزوم از دست آوردهای کشورهای صنعتی پیشرفته هم بدون پیشداوریها استفاده نمود)

برای خواندن بقیه توضیحات روی لینک زیر کلیک کنید…..
– تبدیل نمودن مشکل محیط زیست به یک موضل بسیار بزرگ ملی در افکار عمومی و اجتماعی و ایجاد امکانات تبلیغات گسترده در رسانه های عمومی و بردن این موضوع بداخل خانواده های مرم و تکرار ضرورت حفاظت از محیط زیست در نزد افکار عمومی. مردم ما میباید بدانند که بطریهای پلاستیکی نوشابه ها برای از بین رفتن در محیط زیست به زمانی بیش از ۳۰۰ تا ۴۰۰ سال احتیاج دارند تا آنها را بی مهابا به محیط زیست خود و فرزندان خود و نوه ها و نتیجه های خود پرتاب نکنند. آنها میباید بدانند که استفاده از جعبه های آلمینیومی و بطریهای پلاستیکی نوشابه ها و خرید آنها, به محیط زیست آنها ضربه و ضرر میزند و دولت هم میباید که در حد امکان با ضروری کردن داشتن “بیعانه” برای این بطریها و ظروف و مجبور کردن تولید کنندگان آنها برای جمع آوری دوباره آنها از محیط زیست, در جهت جلو گیری از گسترش روز مره پلاستیک در جامعه جلو گیری نماید.

– سیستم سوا کردن آشغال شهرها (کاغذ, پلاستیک, آشغالهای بیولوژیک و …) میباید که اجرائی گردد.

– در کشاورزی هم میباید که نقش سموم مختلفی که شاید بی رویه و بدون وسواس در ایران از آنها استفاده میشود مورد بررسی دوباره و دگرگونی و تغییر روش قرار کیرد.

– به مردم میباید که آموزش داد که بهترین پزشک آن نیست که شما را با چند تا دارو و شربت روانه خانه تان کند. بلکه بهترین پزشک آن است که با کار توضیحی برای شما از استفاده بی رویه شما و فرزندانتان از داروهای مختلف و مخصوصآ استفاده از آنتی بیوتیکهای مختلف در موارد بیماریها ویروسی جلو گیری نموده و آنها را تجویز ننماید.

– آموزش مداوم مدیران صنایع هم پا بپای مردم عادی ضرورت دارد

امروزه ثابت شده است که تاثیر آلودگی هوا در محیط­های بسته برابر و حتی بیش از آلودگی هوای محیط­های باز شهری است. زیرا مردم زمان بیشتری را در محیط­های بسته صرف می­کنند، گستره بیشتر و متنوع­تری از آلاینده­ها در این محیط­ها وجود دارد و غلظت آلاینده ها در این محیط ها در اثر تجمع افزایش می یابد. آلودگی هوا در محیط­های بسته می­تواند ناشی از مواد جامد معلق (مانند غبار و دود)، عوامل بیولوژیکی (مانند قارچ و هاگ)، رادون، آزبست، آلاینده­های گازی مانند CO، CO2، NOX و SOX، آلدئیدها و ترکیبات آلی فرار باشد. اصلی­ترین عامل آلودگی هوا در محیط­های بسته انتشار آلاینده ها به صورت گازها و یا ذرات در محیط می باشد. عدم تهویه مناسب نیز می­تواند باعث افزایش آلودگی شود. زیرا در این حالت هوای کافی برای رقیق سازی و خارج نمودن آلاینده­های داخل ساختمان تامین نمی شود.ذرات معلق به تنهایی یا همراه با سایر آلاینده‌ها خطرات بسیار جدی برای سلامت انسان دارند. ورود آلاینده‌ها به بدن انسان بیشتر از طریق سیستم تنفسی است. آسیب اندام‌های تنفسی می‌تواند مستقیماً انجام شود زیرا پیش‌بینی می‌کنند که ۲۰ تا ۶۰ درصد ذرات تنفس شده با قطر بین ۰۱/۰ تا ۵/۲ میکرومتر به ریه‌ها نفوذ کرده و در همانجا رسوب می‌کنند.
ذرات معلق می‌توانند اثرات سمی را از یک یا چند طریق اعمال نمایند:
۱- ذرات می‌توانند به دلیل خصوصیات شیمیایی یا فیزیکی خود، ماهیت سمی داشته باشند.
۲- ذرات می‌توانند در یک یا چند مکانیسم که به صورت عادی پاک‌کننده مجاری تنفسی هستند دخالت نمایند.
۳- ذرات می‌توانند به عنوان یک حمل کننده باشند، هنگامی که ذرات مایع باشند مواد سمی جذب می‌شوند و زمانی که ذرات جامد باشند، مواد سمی جذب سطحی آنها می‌شوند.
تعیین ارتباط مستقیم بین مجاورت با غلظت‌های مختلف ذرات معلق و اثر آن برسلامت انسان واقعاً مشکل است. طول مدت مجاورت حائز اهمیت است. در برخی موارد مشاهده می‌شود که مجاورت با ذرات معلق همراه با سایر آلاینده‌ها نظیر۲SO اثرات جدی‌تری در سلامت انسان دارد تا مجاورت با هر یک از آلاینده‌ها به تنهایی. همچنین فراهم نمودن غلظت‌هایی از آلاینده‌ها در آزمایشگاه همانند آنچه در جو وجود دارد، مشکل است.
امروزه، مجبور هستیم که به تحلیل‌های آماری در خصوص افزایش مراجعه به بیمارستان‌ها، مراجعه به درمانگاه‌ها، غیبت از محل کار و مدرسه، مرگ و میر و اطلاعات محدود متعلق به سنجش غلظت آلاینده‌های جوی در طول دوره مورد تحقیق، اکتفا نماییم. چنین اطلاعاتی می‌توانند ارتباط بین افزایش غلظت ذرات و افزایش تعداد مراجعه به درمانگاه‌ها و بیمارستان‌ها برای بیماری‌هایی نظیر عفونت‌های تنفسی، بیماری‌های قلبی، برونشیت، آسم، ذات الریه و آمفیزم[۱] (تنگی نفس) را نشان دهند. در طول دوره‌ای که غلظت ذرات معلق در مدت چند روز بالاست، مرگ افراد سالخورده‌ای که از بیماری‌های تنفسی و قلبی رنج می‌برند، افزایش می‌یابد. مدارک موجود نشان می‌دهد که برخی ذرات معلق جوی ماهیت سرطانزایی دارند بخصوص هنگامی که با دود سیگار همراه می‌شوند.
بغرنجترین مشکل سلامتی که از طریق الودگیهای محیط زیست پدید میآید این است که بیماران مبتلا به بیماریهائی که بر اثر آلودگی محیط زیست و سرانجام بر اثر الودگی بدن آنها به مواد سمی به بعضی بیماریهای ناشناخته در پزشکی عادی, مبتلا میشوند این است که بر اثر نبود متخصصین کافی در مورد بیماریهای محیط زیستی, این افراد برای درد خود بعد از مراجعه متوالی به انواع و اقسام رشته های پزشکی, درمانی هم نمییابند و از این دکتر به ان دکتر مراجعه کرده و با صدها تست مختلف هم بیماری آنها سرانجام تشخیص داده نمیشود و بعضی از این بیماران نگونبخت سرانجام از طریق پزشکان عادی که بر اثر نیافتن دلیل بیماری بیمار خود, حدس وجود بیماری روان-تنی در نزد آنها را میزنند, بعنوان بیمار روحی قلمداد شده و سر از تیمارستان و روان پزشک در میآورند.
ایا اشخاصی که از هوای بد تهران رنج می برند، همان اشخاصی هستند که به جمهوری اسلامی برای داشتن زیاد روزهای تعطیل ایراد می گیرند؟
در غرب یک سوم سال به خاطر دور روز آخر هفته مردم تعطیلی دارند. یعنی ۱۰۴ روز حتمی.
شاید با تعطیل کردن پنج شنبه و خاموش کردن کارخانه ها و استفاده نکردن از وسیله نقلیه شخصی در این دور روز ، برای هوای تهران تنفسی ایجاد شود.
شاید هم باید فیلترهای عظیم هوا در اطراف شهر تهران کار گذاشته شود.
اینجانب طرحی دارم که استوانه هایی بسیار بزرگ که در دیواره های آن پوشال و فیلتر گذاشته شده و سطح مورب بالا ، باگذاشتن پانل های جذب انرژی خورشیدی ، الکتریسیته تولید کرده که پروانه ای را در درون استوانه بچرخانند که هوای بیرون را به درون بمکد و هوای فیلتر شده را به بیرون بدهد.آگاهی‌ ما نسبت به اتفاقی که داره می‌افته بسیار کمه.اوج فاجعه رو باید به مردم توضیح داد.فرد به فرد،،سینه به سینه.در درجه اول در همین بخش نخست من قصد دارم فقط به عمق فاجعه بپردازم صرفاً هم دارم از طریق دوستان مقیم تهران و شاغل در شهرداری،استانداری اطلات جامعه آوری می‌کنم تا بتونیوم این فاجعه ای‌ که تک تکمون در اون دخیل هستیم رو به مردم انتقال بدهیم.ما نیاز به یک حرکت ملی‌ داریم برای رفع این بلای خود ساخته.

الودگی هوا در تهران و در کلان شهرهای ایران نسل ما ایرانیها رو تغییر خواهد داد.تاثیر بسیار آروم آلاینده‌های هوا بر روی نسل آینده تاثیر بسزائی خواهد داشت.

اما در بخش دوم می‌پردازم به راه حل هایی که از دوستان و همینطور در هلند و آلمان بلژیک و تهران برای من می‌فرستند.فرشیر عزیز راه حل خوبی‌ در زمینه فیلترها اراه داد.باید عنوان کنم راه حل کلی‌ هم استفاده از همین فیلترهست اما به چه صورت و در چه مقیاس ….در بخش‌های دیگه خدمت دوستان خوب ارائه می‌کنیم تا به هر حل اگر دوستان در صنایع آشنایانی دارند این حرکت عظیم ملی‌ رو فرماندهی کنند.

فرشیر عزیز هم اگر در قالب یک مقاله در مورد فیلترهای مورد نظر توضیح بدهند ممنون میشم.نکته ای‌ که من با دوستان مهندس شیمی‌ خودم مطرح کردم برسی‌ نوع فیلترهست.اندازه و سایز فیلترها با توجه به آماری که از منابع مختلف در حال جمع آوری هستیم.

یک یا علی‌ مردونهٔ بگیم از همین فروم ایران آمریکا میتونیم تمرکز کنیم رو این حرکت ملی‌.اساتید عزیزی که در فروم به هر حال سابقه بیشتری دارید دست تک تک شما رو از راه دور می‌بوسم و منتظر راه حل شما چه در زمینه تبلیغاتی این حرکت در جهت آگاهی‌ رسانی چه از نظر علمی‌ موضوع، منتظر پاسخ‌های شما هستم.

آن چیزی که در پایان عنوان می‌کنم این هست که ما در اینجا صرفاً راه حل ارایه میدهیم و کار تبلیغاتی می‌کنیم.در زمینه کار اجرایی باید با دوستان شاغل در مرکز مربوطه تماس گرفته بشه و به هر حال خود اونها میدونند که چطور این حرکت رو فرماندهی کنند.

من کل موضوع را در ۴ شاخه می‌خوام تقسیم کنم:

مهنسی تبلیغات

مهندسی‌ شیمی‌

مهندسی‌ شهرسازی

مهندسی‌ مکانیک مخصوصا در صنایع اتومبیل سازی.

دوستان و اساتید عزیز اگر شاخه‌های دیگری مدّ نظرتون هست عنوان بفرمایید تا روی اونها هم کار شه.در غیر این صورت در هر کدام از ۴ شاخه فوق ،نسبت به مطلب الودگی هوای تهران اگر مطلبی دارید مشتاقانه منتظریم.

در نهایت از مجموعه اطلاعات به دست آماده من سعی‌ می‌کنم یک پرزنتیشن جامع آماده کنم و در همین فروم ارائه بدهیم مسئولین مربوطه.

برچسب ها درباره :

  • نوشته : مدیر
  • تاریخ : ۸ دی ۱۳۹۴