photo روش پرورش شنبلیه در گلدان معجزه ای برای رویش موها

شنبلیله فقط یک سبزی خوشمزه برای قورمه سبزی نیست اگر از خواص شگفت انگیز آن روی موهای سر با خبر شوید حتما این سبزی را در گلدان کاشته و برای مصرف شخصی پرورش می دهید… در این پست علاوه بر اموزش کاشت آن ، از تاثیر آن روی موها و نحوه استفاده آن برای درمان مشکلات مو خواهیم نوشت.  شنبلیله دارای مواد چرب و مواد نشاسته ای ، مواد ازته ، مواد فسفره و ماده ای بنام گونل لین می باشد .زمان کاشت شنبلیله فصل بهار و پائیز است. شنبلیله در خاک مرطوب، غنی، دارای زهکشی خوب یا در کمپوست خوب پوسیده شده رشد بهتری خواهد داشت. برای تقویت خاک، به آن کود ریز مغذی  و یا حیوانی اضافه کنید. بذر شنبلیله نور کامل خورشید را به مکان نیمه آفتابی ترجیح می‌دهد. این گیاه در طول دوره‌های خشک و بدون باران باید مرطوب نگاه داشته شود. در صورت امکان بذرها را پیش از کاشتن، به جهت افزایش قدرت جوانه زنی، ۱۲ الی ۲۴ ساعت در آب خیس کنید. بذر شنبلیله در عمق نیم سانتی متری خاک بصورت دستپاش یا ردیفی کاشته می‌شود. آن‌ها را به مقدار انبوه و کنار هم بپاشید و خاک کمی رویشان بریزید. و خاک را تا سبز شدن بذرها مرطوب نگه دارید. می‌توانید هشت هفته قبل از پایان سرما و یخبندان، بذرها را داخل یک گلدان کاشته و در منزل نگهداری کنید و پس از زمان سرما و یخبندان آن را به بیرون منتقل کنید..شنبلیله برای تقویت ریشه ی مو و درمان مشکلات فولیکولی بسیار مؤثر است. تخم شنبلیله حاوی هورمون هایی است که رشد مو را افزایش می دهند و به بازسازی فولیکول های مو کمک می کنند.این گیاه حاوی پروتئین و نیکوتینیک اسید است. تأثیر برنامه های غذایی سرشار از پروتئین در ماه رمضان، بر جلوگیری از ریزش مو و تحریک رشد مو شناخته شده است.میزان بالای پروتئین موجود در شنبلیله، دلیل اصلی اثر درمانی آن روی طاسی سر است. لسیتین موجود در تخم شنبلیله هم به تقویت موهای خشک و آسیب دیده کمک می کند.تخم شنبلیله تقویت کننده ای طبیعی است، مو را مرطوب می کند و درخشندگی و شادابی مو را به آن بازمی گرداند. به همین دلیل است که تخم شنبلیله یکی از ترفندهای کهن هندی برای افزایش رشد مو محسوب می شود.

برای خواندن بقیه توضیحات در مورد شنبیله و موها روی کلمه ادامه مطلب در زیر کلیک کنید….

۱- تخم های شنبلیله را مدتی در آب خیس کنید و سپس آن ها را له کنید و خمیری درست کنید. ابتدا کمی روغن نارگیل به سر بمالید و سپس، خمیر را روی پوست سر بمالید. برای بهترین نتیجه، به مو یک ساعت زمان بدهید تا ماسک را جذب کند. پس از یک ساعت، سر را بشویید.

۲- راه دیگر این است که پودر آسیاب شده ی تخم شنبلیله را با روغن نارگیل ترکیب کنید و خمیری درست کنید. سپس، این مواد را روی سر ماساژ دهید. پس از ۲ تا ۳ هفته استفاده، حتماً نتایج خوبی خواهید گرفت.

۳ -خمیر درست شده از تخم شنبلیله و شیر نارگیل به جلوگیری از ریزش مو، کاهش شوره ی سر و افزایش رشد مو کمک می کند.
۲-    شوره ی سر

راه های مختلفی برای درمان شوره ی سر وجود دارد و تخم شنبلیله یکی از اساسی ترین و مؤثرترین راه های درمان آن است. تخم شنبلیله برای خشکی و آماس پوست سر نیز مفید است.نحوه ی استفاده از تخم شنبلیله برای شوره ی سر:

۱- ۲  قاشق غذاخوری تخم شنبلیله را یک شب در آب خیس کنید. صبح روز بعد، تخم ها نرم تر شده اند. می توانید آن ها را له کنید و خمیری درست کنید. این خمیر را  نیم ساعت روی پوست سر بگذارید.

۲- تخم شنبلیله را یک شب در آب خیس کنید و آن را خمیر کنید. کمی کشک به آن اضافه کنید و آن را روی پوست سر بریزید. پس از یک ساعت، سر را به خوبی آب بکشید. این ترکیب از شوره و دیگر ناراحتی های مربوط به پوست سر جلوگیری می کند.

۳- راه دیگر این است که یک قاشق غذاخوری تخم شنبلیله را خرد کنید و آن را با روغن گرم ترکیب کنید. پس از سرد شدن ترکیب، آ‌ن را روی پوست سر بریزید و ۲ ساعت صبر کنید. سپس، سر را به خوبی با شامپو بشویید تا خمیر به طور کامل از روی سر پاک شود.

۴- با استفاده از پودر تخم شنبلیله و آب،‌ خمیری درست کنید و آن را روی پوست سر بمالید و پس از نیم ساعت آن را بشوید. کسانی که شوره ی سرشان شدیدتر است، می توانند خمیر را یک ساعت روی سر نگه دارند.

۵- با استفاده از پودر تخم شنبلیله و سرکه ی سیب، خمیری درست کنید. این خمیر را بیشتر از ۳۰ دقیقه روی سر نگه ندارید. این ماسک برای درمان شوره و خشکی و خارش پوست سر مفید است.
۳-     نرمی مو

تخم شنبلیله حاوی لیستین است. زمانی که تخم شنبلیله در آب خیس می خورد، ماده ی لغزنده ای را تولید می کند که باعث درخشندگی مو می شود.
این ویژگی تخم شنبلیله را به نرم کننده ای طبیعی و عالی برای مو تبدیل کرده است. تأثیر نرم کننده های طبیعی دیگر از جمله کشک و روغن به این اندازه نیست. لعاب موجود در تخم شنبلیله هم همین خاصیت را دارد.
راز داشتن موهای پرپشت: تخم شنبلیله
نحوه ی استفاده از تخم شنبلیله به عنوان نرم کننده:

۱- تخم شنبلیله را یک شب در آب جوش خیس کنید. صبح روز بعد که تخم ها لزج شده بودند، آن ها را له کنید و خمیری درست کنید و روی پوست سر و ریشه ی موها و سپس، تار موها بمالید.
اجازه ندهید که خمیر به طور کامل خشک شود زیرا در این صورت، شستن آن سخت می شود. تا زمانی که خمیر هنوز مرطوب است، آن را بشویید. می توانید سر را با یک کیسه ی پلاستیکی بپوشانید تا خمیر خشک نشود. پس از ۳۰ دقیقه، سر را بشویید.

۲- ترکیب پودر تخم یا برگ های شنبلیله با گل ختمی چینی، موها را نرم و پوست سر را خنک می کند.

۳- می توانید با استفاده از تخم شنبلیله تقویت کننده ای گیاهی درست کنید. تخم شنبلیله را در آب بجوشانید و سپس،‌ آن ها را یک شب در روغن نارگیل خیس کنید.
صبح روز بعد، روغن را صاف کنید و سر را هفته ای سه بار با این روغن ماساژ دهید تا موهایی درخشان داشته باشید. این روغن به کاهش ریزش مو بسیار کمک می کند.
۴-    رفع طاسی سر

یکی از متداول ترین کاربردهای شنبلیله برای مو، کمک به بهبودی طاسی سر است. شنبلیله حاوی هورمون هایی است که رشد مو را افزایش می دهند و به تقویت و بازسازی فولیکول های مو کمک می کنند. بدین منظور:
•    پودر تخم شنبلیله را با روغن نارگیل ترکیب کنید
•    پوست سر را هفته ای دو بار با این ترکیب ماساژ دهید تا متوجه رشد موهای تازه شوید.
۵-    ترمیم موهای آسیب دیده

تخم شنبلیله را برای مدتی در آب خیس کنید و سپس،‌ آن را صاف کنید. سر خود را با این آب بشویید تا موهای شما را نرم و لطیف کند. خواص مرطوب کنندگی و نرم کنندگی طبیعی تخم شنبلیله، فولیکول های مو را تغذیه می کند تا آن ها موهای آسیب دیده را ترمیم کنند.
راز داشتن موهای پرپشت: تخم شنبلیله
۶-    جلوگیری از سفیدی زودرس مو

شنبلیله به جلوگیری از سفیدی زودرس مو نیز کمک می کند.
یک مشت تخم شنبلیله را همراه با روغن نارگیل بجوشانید و فقط موهای خود را با این روغن داغ ماساژ دهید. بگذارید که در طول شب روی موها بماند و صبح روز بعد، آن را بشویید. این کار از سفیدی زودرس مو جلوگیری می کند.

برچسب ها درباره :

  • نوشته : مدیر
  • تاریخ : ۴ آذر ۱۳۹۴