photo رژیم لاغری در دوران شیردهی بدون ایجاد مشکل برای مادر و نوزاد

معمولا همه ی مادران در زمان شیردهی از اضافه وزن خود در زمان بارداری و زایمان ناراضی هستند و به دنبال راهی برای کم کردن وزن خود می گردند اما در عین حال به دلیل اینکه به نوزاد خود شیر میدهند از گرفتن رژیم نیز می ترسند . پس برای لاغر شدن در این دوران با ما همراه باشید. مادر برای تهیه شیر ۵۰۰ کالری انرژی اضافه بر احتیاج اندامش لازم دارد. به واژه ای چنانچه پیش از بار داری ۲۰۰۰ کالری انرژی در روز احتیاج او را تامین می کرده، در شیردهی ۲۵۰۰ کالری انرژی لازم دارد. افزون بر این ۵۰۰ کالری مقداری انرژی هم از چربی های ذخیره شده در دوران حاملگی تامین می شود که این مساله باعث می شود، چنانچه مادر بر پایه مقادیر خواسته شده در این دوران، غذا به کار برد به مرور هر ماه نیم کیلو چربی میسوزاند ( اضافه وزن دوران حاملگی بر طرف خواهد شد). بر پایه مقدار انرژی لازم در دوران شیردهی ، خوراکی های تامین کننده آن داده می شوند.( برای خواندن بقیه مطلب روی کلمه ادامه مطلب در زیر کلیک کنید)
* پروتئین :
در دوران شیردهی احتیاج مادر به پروتئین فقط ۱۵گرم افزوده میشود. ازاین رو کل پروتئین مورد احتیاج حدود ۶۵ تا۷۰ گرم در روز است . این مقدار پروتئین با مصرف ۳ لیوان شیر در روز، ۱عدد تخم مرغ و ۱۸۰ تا ۳۰۰ گرم گوشت و حبوبات تامین می شود.
* املاح :
خوب ترین املاح عنصر کلسیم و آهن می باشند که چنانچه مادر معضل کم خونی داشته باشد و یا در معرض کم خونی باشد مصرف دارو فرو سولفات لازم است. برای تامین عنصر کلسیم مادر باید در روز ۳ تا ۴ لیوان شیرکم چربی و سبزیجات برگ سبز مثل اسفناج ، نعناع ،جعفری ، کرفس و کلم و هم مغز بادام و بادام زمینی به کار برد.پس خیلی خوب است که مادر شیرده هفته ای یک بار خورشت کرفس بخورد و هرروز چندین عدد بادام و بادام زمینی خورد.
بهتر است مادرانی که کم خونی دارند، هفته ای یک بار جگر بخورند ودر طول روز حتما ۱عدد تخم مرغ و مقداری گوشت قرمز خورند. گردو هم برای این مادران سودمند است.
* ویتامین ها :
برای تامین ویتامین های لازم ، مادر حتما به ۵ تا ۶ لیوان سبزیجات تازه بصورت سالاد، سبزی خوردن و یا طبخ شده در غذا احتیاج دارد و بایستی هرروز ۴ تا ۵ عدد میوه به کار برد.
* چربی ها :
در شیرمادر یک سری چربی های غیر اشباع وجود می دارد که در غدد پستان ساخته نمی شوند و باید از طریق غذا تامین شوند. پس بهتر است مادر هفته ای یک بار ماهی به کار برد و از روغن زیتون در سالادش بهره گیرد.
* آب :
مادر در روز به ۶ تا ۸ لیوان آب یا آب میوه نیازدارد.
تحقیقات اخیر نمایان کرده کودکانی که با شیر مادر تغذیه شده اند، کمتر از کودکانی که با شیر گاو تغذیه شده اند، به مریضی دیابت نو بالغی( یا دیابت وابسته به داروی انسولین) و بیماریMS گرفتار می شوند و این خبر اهمیت شیر مادر را نمایان میکند.
* مواد غذایی غیرقانونی برای مادران شیرده
۱) دم کرده های گیاهی : گهگاهی دم کرده های گیاهی مثل چای نعناع و گل گاو زبان باعث بروز اثرات جانبی مثل تهوع و استفراغ در مادر می شود و ترکیبات این آشامیدنیها وارد شیر شده و امکان دارد همین اثرات در طفل هم بروز کند.
۲) کافئین: کافئین وارد شیر مادر شده و باعث تحریک پذیری طفل می شود. پس پیشنهاد داده میشود مادر شیرده کمتر از ۲ لیوان در روز قهوه و کوکا به کار برند ، شکلات و کاکائو هم دارای تئوبرومید است که مثل کافئین محرک است و بهتر است مصرفش محدود شود.
۳) قند مصنوعی :اثر قندهای بدون کالری و محصولات شیرین وبدون قند بر طفل نامشخص است. پس بهتر است مصرف این مواد در شیردهی محدود شود.
۴) ادویه جات زیاد :مصرف زیاد ادویه مزه شیرمادر را تغییر میدهد که بهتر است در شیردهی کمتر ادویه به کار برده شود.

برچسب ها درباره :

  • نوشته : مدیر
  • تاریخ : ۲۸ بهمن ۱۳۹۵