photo شرایط  کاشت درخت اواکادو +  مراقبتهای بعد از آن

آووکادو نام درخت و میوهٔ آن درخت است. این درخت در مناطق گرم و استوایی می‌روید و میوه‌ای سبز رنگ با هسته‌ای درشت دارد.آواکادو (پرسی آمریکانا) درختی است که میوهٔ آن در گونهٔ گیاهان گل‌دار طبقه‌بندی می‌شود. این گیاه بومی آمریکای مرکزی و مکزیک است و تا ۲۰ متر رشد می‌کند[۱] و رشد خیلی سریعی دارد.[۲] این گیاه همیشه برگهای سبز دارد که طول آنها به ۱۲ تا ۱۵ سانتی‌متر می‌رسد. گلهای آن نامشخص (ناپیدا) و به رنگ زرد مایل به سبز و به عرض ۵ تا ۱۰ میلی‌متر است. میوهٔ گلابی شکل آن از نظر گیاه‌شناسی یک سته یا شفت است که ۷ تا ۱۰ سانتی‌متر طول دارد. یکی از درختان همیشه سبز و فوق العاده زیبا اواکادو  است که  به لحاظ آب و هوائی و اقلیمی نظیر  مرکبات میباشد و از درختان گرمسیری است. بطور کلی جائیکه لیمو پروروش مییابد برای اواکادو نیز مناسب است . وزن میوه آن بین ۲۰۰ تا ۶۰۰ گرم است که بشکل گرد یا بشکل گلابی است ،  در بین افراد آنرا گلابی امریکایی مینامند . میوه ان از روشن تا سبز تیره دیده میشود . بین ۷ تا ۲۵ درصد چربی دارد . اواکادو در اصل یک میوه تازه برای سالاد محسوب میشود . در صنایع نیز از ان استفاده میشود . بعلت وجود چربی بالا دارای اسیدهای چرب اشباع نشده بوده که در تنظیم کلسترول خون نقش دارد . از طرفی دارای عناصری نظیر اهن ،  کلسیم و ویتامین و پروتئین در حد ۱ تا ۲ درصد میباشد .
بقیه در ادامه مطلب… محدودیت عمده برای باغداران سرمای زمستانه میباشد که برای تاسیس باغ اواکادو بایستی سعی شود با شناخت از منطقه و احیاناً در شیبهای جنوبی احداث گردد . از طرفی در زمان گلدهی و بستن میوه ، تغییرات سرما و گرمای انی و همچنین رطوبت نسبی پائین مانع تلقیح گلها میشود و در باردهی تاثیر دارد . بطوریکه اگر درجه حرارت بالای ۳۰ درجه و رطوبت نسبی پائین تر از ۵۰ درصد باشد سبب ریزش شدید میوه میشود . چنانچه بادشکن در اطراف باغ نباشد درصورت وزش بادهای شدید باعث ریزش میوه میشود . بهترین خاک برای اواکادو خاکهای عمیق رسوبی و سبک میباشد . درخت اواکادو خاکهای اسیدیته و عمدتاً خنثی و یا کمی اسیدی را دوست دارد .

انتخاب واریته :

برای گرده افشانی و تلقیح گلها ، حتماً وجود واریته های مختلف در باغ ضررویست . در انتخاب واریته ها حتماً وضعیت اقلیمی را بایستی مورد توجه قرار داد زیرا بعضی از واریته ها در مقابل سرما خیلی حساس میباشند . از طرفی محل احداث باغ و زمان برداشت میوه ، باید متناسب با نزدیکی بازار فروش باشد .

واریته موجود عبارتند از Hass و Fuerte ،  Becon ، Zutano میباشد برای اطلاع بیشتر از خصوصیات واریته ها به سازمان جهاد کشاورزی مراجعه شود .

کاشت درخت اواکادو :

قبل از هر چیز برای شناخت خاک نیاز به انالیز خاک و اب ابیاری دارد . فاصله کاشت به واریته و خاک بستگی داشته ، بطوریکه واریته های Fuerte ، Hass  ۷ در ۷ و واریته   Becon6*6 متر میتوان کاشت .

زمان کاشت :

زمان کاشت پس از اتمام سرما ، اواخر زمستان و یا اوایل بهار خواهد بود . در صورت گرم شدن هوا شانس رشد نهال کمتر خواهد بود .  برای غرس نهال چاله هایی به ابعاد حداقل ۸۰*۸۰ حفر و خاک روئی همراه با کود حیوانی سوخته را در چاله ریخته و نهال را از کیسه پلاستیک خارج نموده و ریشه های پیچ خورده را آزاد کرده و بدون اینکه خاکها از ریشه جدا شود داخل چاله قرار می دهیم و ۵-۳ سانتیمتر بالاتر از سطح خاک می کاریم . بعد از کاشت بمقدار کافی اب پای نهال می ریزیم و نهال را با یک پوششی نظیر گونی . برای جلوگیری از سوزش سرما در زمستان و خشکی در تابستان آنرا با وسیله ای می پوشانیم .

مراقبتهای بعد از غرس نهال :

با استفاده از نتایج تجزیه خاک و مصرف کودهای اصلی اعم از ماکرو و میکرو المنتها در زمان احداث باغ ( در این مورد میتوانید از ازمایشگاه خاکشناسی ساری کمک بگیرید . ) کودهای مورد نیاز همراه با کود حیوانی مصرف خواهد شد . لذا با توجه به رشد و گسترش ریشه و شاخه ها لازم است برای مدت سه سال فرمول کودی را با توجه به (نوع ، میزان ، زمان مصرف ) به واریته های کاشته شده از ازمایشگاه خاکشناسی ساری دریافت نمایید .

و پس از چهار سال با انالیز برگ و یا خاک مدت سه سال اتی مصرف کودها فرموله در اختیار باغداران محترم قرار گیرد .

 

برچسب ها درباره :

  • نوشته : مدیر
  • تاریخ : ۲۸ آذر ۱۳۹۰