photo عفونت‌های ادراری در زنان و دختران

یک متخصص بیماریهای کلیوی گفت: عفونت‌های ادراری در زنان و دختران بیماری شایعی است به طوری که۲۰ درصد از آنان سالانه یک بار به این بیماری مبتلا می‌شوند.به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان ایسنا، دکتر فرخ لقا احمدی در حاشیه برگزاری کنگره عفونت‌های ادراری در بیماران کلیوی در جمع خبرنگاران افزود: نزدیک بودن دستگاه تناسلی زنان به دستگاه ادراری یکی از دلایل شایع‌تر عفونتهای ادراری در زنان است چرا که باکتری زودتر وارد دستگاه ادرار آنان می‌شود. تماس جنسی و استفاده از قرص‌های ضد بارداری نیز از دیگر علل شیوع بیشتر عفونت‌های ادراری در زنان است.
بقیه در ادامه مطلب…
وی با بیان اینکه زنان بیشتر دچار عفونت‌ مثانه می‌شوند، اظهار کرد: درد در ناحیه شکم، سوزش و تکرر ادرار و ادرار خونی از جمله علائم ابتلا به عفونت مثانه است. این نوع بیماران بهتر به درمان جواب می‌دهند و مدت زمان درمان آنها کوتاه‌تر است.

این متخصص بیماری‌های کلیوی درباره علل ابتلای زنان مسن به عفونتهای ادراری گفت: زنان در سن یائسگی با کاهش استروژن مواجه می‌شوند و سیستم دفاعی آنها ضعیف‌تر می‌شود در نتیجه ممکن است به عفونت‌های ادراری دچار ‌شوند.

احمدی افزود: ممکن است زنان به عفونت کلیه نیز دچار شوند که این بیماری خطرناک‌تر از عفونت مثانه است و از جمله علائم آن درد در ناحیه پهلو، سوزش ادرار و تب است و ممکن است حتی بیمار نیاز به بستری شدن پیدا کند.
وی درباره راههای پیشگیری زنان از ابتلا به عفونت‌های ادراری گفت: مصرف مایعات کافی، تخلیه ادرار به ویژه پس از تماس جنسی، پیشگیری از تروما، استفاده از ترکیبات گیاهی «قره قاط کوهستانی» به ویژه برای بیمارانی که دچار حملات مکرر عفونت‌های ادراری می‌شوند، توصیه می‌شود. علاوه بر آن لازم است زنان مسن از استروژن استفاده کنند.
احمدی افزود: پیشگیری از عفونت‌های ادراری در بیمارانی که به طور مکرر دچار این بیماری می‌شوند با مصرف شش ماه تا یکسال آنتی بیوتیک‌ها با حداقل دوز انجام می‌شود.

این دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان اینکه عفونت‌های ادراری در یک درصد مردان جهان شایع است، اظهار کرد: مردان معمولا کمتر دچار عفونت‌های ادراری می‌شوند اما بیماری آنها در صورت ابتلا جدی‌تر است. پروستات در مردان مسن باعث انسداد راه ادراری می‌شود و زمینه ابتلا به عفونت‌های ادراری را فراهم می‌کند.
احمدی در ادامه درباره بیماران پیوندی که دچارعفونت‌های ادراری می‌شوند، اظهار کرد: سیستم دفاعی این بیماران به علت مصرف داروهای خاص ضعیف می‌شود. بنابراین مستعد ابتلا به انواع عفونت‌ها می‌شوند. این بیماران ممکن است مانند افراد عادی دچار عفونت‌هایی مانند پولیوما ویروس (BK) و سیتومگال ویروس (CMV) شوند.
وی افزود: علائم ابتلا به بیماران پیوندی به عفونت‌ها متفاوت است و از جمله این علائم به گلودرد می‌توان اشاره کرد اما گاهی اوقات برخی از اندام‌ها مانند ریه، دستگاه گوارش و قلب دچارعفونت می‌شود و اگر ابتلای این بیماران به چنین عفونت‌هایی به موقع تشخیص داده نشود به مرگ بیمار می‌انجامد.
احمدی تاکید کرد: اگر عفونت‌های ادراری در بیماران پیوندی با ریسک بالا پیشگیری نشود تا ۸۰ درصد ممکن است که آنان دچار این بیماری شوند.
این متخصص بیماری‌های کلیوی با اشاره به علائم رد پیوند بیماران کلیوی گفت: احساس درد درناحیه کلیه پیوندی، درد و خونریزیهای گوارشی می‌تواند علائم رد پیوند باشند.
وی تاکید کرد: اگرچه ابتلا به عفونت‌های ادراری می‌تواند به عنوان یک بیماری معمولی در افراد عادی تلقی شود اما این بیماری برای بیماران پیوندی خطر جدی به همراه دارد. عفونتهای باکتریایی در مراحل اول پیوند کلیه شایع هستند که از جمله علائم آن می‌توان به سوزش ادرار و خونی شدن ادرار اشاره کرد.
احمدی در پایان گفت: عفونت‌های ادراری در بیماران پیوندی باید حتما درمان شود چون در غیر این صورت امکان دارد بدن بیمار عضو پیوندی را پس بزند.

برچسب ها درباره :

  • نوشته : مدیر
  • تاریخ : ۱ مرداد ۱۳۹۰