photo علت و درمان درد ناگهانی همه ی دندانها / حساس شدن دندانها

حتما برای شما نیز پیش آمده که به یکباره تمام دندانهایتان با هم درد بگیرد؟ به این پدیده حساس شدن دندان می گویند .خوردن یک نوشیدنی سر یا شکلات و شیرینی  این درد را بیشتر میکند. دلیل اصلی کاهش لایۀ مینای روی دندان هاست.  بیشتر در اتصال بین دندان و لثه است که مشکل حساسیت دندانی خود را نشان می‌دهد: مینا در این ناحیه به پایان می‌رسد. اگر دندان مورد حمله قرار بگیرد، مینا دیگر نمی‌تواند از عاج دندان محافظت کند. عاج دندان حاوی کانال های کوچکی است که تا مغز دندان امتداد دارند، و زمانی که ما مواد خوراکی را در دهان مان می‌گذاریم، اعصاب دندان به نحو بسیار دردناکی واکنش نشان می‌دهند.
بقیه در ادامه ی مطلب…ممکن ترین علت حساس شدن دندان ها، مشکل عادات غذایی است. در واقع، مینای دندان زمانی که در تماس با مواد اسیدی قرار می‌گیرد، املاح خود را از دست می‌دهد. مواد اسیدی بیشتر از آن هستند که تصور می‌کنید: سودا (با شکر یا بدون شکر)، شراب سفید، گوجه فرنگی، مرکبات، آب مرکبات و… قادر به این تخریب هستند.خوراکی های خیلی شیرین به فعالیت های باکتریایی کمک می‌کنند، باکتری ها به نوبۀ خود اسید ترشح می‌کنند، بنابراین خوراکی های شیرین، اغلب دلیل این مشکل محسوب می‌شوند. خاطر نشان می‌کنیم که بدترین عادت، خوردن خوراکی های اسیدی یا اسید ساز در طول روز است. همچنین نوشیدن چند جرعه کوکا در طول روز یا بعد از ظهر خیلی بدتر از نوشیدن آن هنگام غذا است.مینای دندان ممکن است بر اثر شرایط مکانیکی مانند بروکسیسم (دندان غروچه)، یا مسواک زدن با استفاده از خمیردندان سفید کنندۀ بسیار قوی، هم ضعیف شود.

درمان : اولین اقدام از بین بردن عامل حساسیت دندانی است. سپس، دندانپزشک شما می‌تواند خمیردندان مناسب را برای رفع این مشکل پیشنهاد دهد؛ البته استفاده از خمیردندان برای همه مفید نیست اما آزمودن راه های مختلف، گاهی اوقات ضروری است. روش های حرفه ای دیگری نیز وجود دارند از جمله، پوشش هایی که توسط دندانپزشک روی دندان مالیده می‌شود.

برچسب ها درباره :

  • نوشته : مدیر
  • تاریخ : ۲۸ فروردین ۱۳۹۱