photo علت و درمان گرفتگی صدا یا التهاب حنجره

ممکن است شما هم گاهی دچار گرفتگی صدا که اسم علمی آن التهاب حنجره است بشوید. در این حالت صدا از گلوی شما خارج نشده و فقط می توانید پچ پچ کنید. در این پست می خواهیم به علل این بیماری و درمان آن بپردازیم.

بقیه در ادامه ی مطلب…

حنجره در در پشت گلو بین نای و حلق قرار دارد. تارهای صوتی در حنجره هستند. التهاب حنجره به معنای ایجاد التهاب در حنجره است. بیشتر موارد التهاب حنجره معمولا ناشی یک عفونت ویروسی است. عوامل دیگر غیرعادی و کمتر رایج هستند. بعضی از افراد از این بابت مضطرب می شوند. اما التهاب حنجره زودگذر است، پس از عفونت، تارهای صوتی ملتهب می شوند. شما ممکن است بنابراین کمی تب داشته باشید و سرفه کنید، گاهی اوقات التهاب حنجره بخشی از یک آلودگی شایع و وسیعتر است. برای مثال شما ممکن است عفونت گلو داشته باشید، ورم لوزه، سرماخوردگی یا بیماری آنفلوآنزا نیز می توانند منجر به التهاب حنجره شوند. در این حالتها شما ممکن است نشانه هایی همانند گلودرد، سر درد، احساس خستگی، ورم غده های گردن، آبریزش بینی، درد در بلع، ضعف و درد عمومی بدن داشته باشید.

معمولا علایم بیماران مبتلا به التهاب ویروسی حنجره در طول  ۲ تا ۳ روز وخیم یا شدید می گردد و معمولا در عرض یک هفته پس از آن برطرف می شود.. اما ممکن است تا یک هفته بعد صدای شما مانند کلاغ شود و همانطور بماند در حالیکه سایر علائم از بین رفته باشند. این به خاطر اینست که التهاب تارهای صوتی ممکن است طول بکشد تا وقتی که ویروسها کاملا از بین بروند. اما دشواری در نفس کشیدن از عوارض غیرعادی است. اگر التهاب و ورم شدیدی در حنجره وجود داشته باشد، این حالت ممکن است اتفاق بیافتد. زیرا باعث می شود لوله ی هوا (نای) تنگ گردد. در بزرگسالان این حالت نادر است. اما گاهی اوقات در نوجوانان یا کودکان اتفاق می افتد. لذا هر زمان که لوله های هوایی تنگتر می شوند پزشک معالج دقت می کند که آیا شما مشکلی در نفس کشیدن در زمان التهاب حنجره نداشته باشید.

درمان : گفته شده که تنفس در هوای مرطوب به کاهش علایم کمک می کند، اگرچه شواهد علمی برای ثابت کردن این موضوع وجود ندارد. یک تئوری وجود دارد که رطوبت در راه های هوایی ممکن است دارای اثر تسکین دهنده باشد و ممکن است به رقیق شدن ترشحات و خروج آن کمک کند. اما بیشتر مردم دستگاه بخور در دسترس ندارند. مداخله درمانی اولین انتخاب نیست زیرا  التهاب حنجره خودبخود بعد از چند روز بهتر می شود. نوشیدنی به مقدار فراوان مصرف کنید تا وقتیکه مصرف نوشیدنی زیاد تحریک کننده نباشد، اما چون  قورت دادن نوشیدنی دردناک است. شما ممکن است دچار کم آبی خفیف شوید و در حالتی که شما نوشیدنی کافی مصرف نمی کنید. کم شدن آب بدن به طور ملایم می تواند سردرد ایجاد کند و خستگی را وخیم تر کند.استامینوفن یا ایبوبروفن داروهای مناسبی برای تسکین درد، سردرد و تب می باشند. برای جلوگیری از علائم بهتر است که به طور  منظم و مقدار دقیق توصیه شده داروها را مصرف کنید. برای مثال استامینوفن را هر ۴ ساعت در روز بخورید تا نشانه های بیماری تسکین یابد.
غرغره کردن داروهای ضد دردی مانند آسپرین مقدار کمی درد حنجره را کاهش خواهد داد. زیرا مایع حنجره را لمس نمی کند و فقط پشت گلو را بیحس می کند. و غرغره ممکن است درد گلو را کاهش دهد. پس زمانی که التهاب حنجره اتفاق می افتد. (اگرچه تحقیقات و شواهد علمی کمی وجود دارند که ثابت می کند غرغره آسپرین برای درد گلو موثر است).اما درمان رایجی است و به امتحان کردنش می ارزد.با حل برخی داروهای خانواده آسپرین که محلول در آب باشند، باید مایع را به مدت ۳ تا ۴ دقیقه غرغره کنید. شما می توانید ۳ تا ۴ بار در روز غرغره کردن را انجام دهید. مایع حاوی آسپرین را بعد از غرغره کردن بیرون بریزید. (توجه کنید: شما باید آسپرین را به بچه های زیر ۱۶ سال ندهید.)

آیا باید به حنجره خود استراحت دهم؟استراحت به صدای خود بدهید، اگر وقتی که شما التهاب گلو دارید اگر شما استفاده مفرط از تارهای صوتی خود (زیاد صحبت کنید) بکنید در وقتی که تارهای صوتی ورم دارند، ممکن است التهاب بدترشود. البته بعید است که آسیب همیشگی ایجاد شود، اما ممکن است مدت زیادتری طول بکشد تا صدای شما به حالت طبیعی برگردد. استراحت دادن به صدا به این معنی است که جیغ نزنید، آواز نخوانید یا برای مدت طولانی صحبت نکنید . مکالمه کردن با صدای آهسته معمولا خوب است. (صدای آه مانند) به آهستگی سخن گفتن  بهتر از نجوا کردن است تا وقتی که التهاب حنجره بهتر شود. زیرا در حالت نجوا، به نسبت آهسته سخن گفتن حنجره شما سخت تر کار می کند. اگر شما مجری یا خواننده هستید، التهاب حنجره می تواند شرایط دشوارتری را به وجود آورد و مهم تر باشد که کی شما دوباره شروع به صحبت و خوانندگی می کنید. شروع کردن مجدد خوانندگی و تکلم به صورت خیلی زود، زمانی که علایم تازه در حال فروکش کردن هستند ممکن است باعث طولانی شدن مدت خروسی بودن صدا شود تا حالتی که شما صبر کنید تا علایم به طور کامل از بین بروند. هیچ پاسخ دقیقی وجود ندارد درباره اینکه بهترین زمانیکه یک خواننده میتواند مجدد شروع به خواندن نماید، بدون اینکه آسیب بیشتری به صدای خود بزند. یک خواننده حرفه ای ممکن است بد نباشد که که با یک متخصص گفتار درمانی مشورت کند، مخصوصا اگر تصمیمی حیاتی برای ادامه کار وی مطرح باشد.

آیا من به آنتی بیوتیک نیاز دارم؟معمولا نه. التهاب حنجره معمولا توسط یک ویروس ایجاد می شود. آنتی بیوتیک ها ویروس ها را نمی کشند. آنها فقط باکتری ها را می کشند. سیستم ایمنی بدن شما معمولا به سرعت عفونت های ویروسی را از بدن پاک می کند. التهاب های حنجره شدید به دلیل باکتری ایجاد می شود. پس آنتی بیوتیک ممکن است توصیه شود مخصوصا اگرآلودگی شدید باشد، اگر آلودگی بعد از چند روز کاهش نیابد، یا اگر سیستم ایمنی بدن شما درست کار نمی کند، (برای مثال اگر شما طحال خود را برداشته اید یا اگر به دلیل سرطان شیمی درمانی می کنید)

برچسب ها درباره :

  • نوشته : مدیر
  • تاریخ : ۴ خرداد ۱۳۹۱