مهم ترین کارهای اقتصادی آیت الله هاشمی رفسنجانی

عکس, مهم ترین کارهای اقتصادی آیت الله هاشمی رفسنجانی

زنده یاد آقای هاشمی رفسنجانی که با رفتن خود مردم ایران را در غم سنگینی فروبرد بزرگ مردی بود که با اقدامات مفید و به جای خود باعث توسعه اقتصادی زیادی در کشور شده است.  ایشان ذهن توسعه ای داشتند و بسیار بی باک، جسور، بسیار خوشفکر بودند. علی آقامحمدی عضو مجمع تشخیص مصلحت نوشت: آیت الله در دوران بعداز جنگ مسائل مهمی را در اقتصاد ایران تعقیب می کرد که فصل های اقتصاد بلندمدت را ترسیم می کرد. ایشان در دوران بعد از جنگ یکی از نخستین بحث های که مطرح و پیگیری کردند بحث ساخت سدهای مخزنی بود. ایشان به آقای فروزنده رییس قرارگاه خاتم الانبیای وقت دستور دادند تا تمام مناطقی که امکان ایجاد سدهای مخزنی وجود داشت را بررسی کند. یک گروه مشاور طراحی برای این امر نیز مستقر شدند تا بعد از پایان جنگ کشور دارای سدهای مخزنی باشد.حتی در بازدیدی که با ایشان به غرب کشور داشتیم ایشان تاکید داشتند که نفت یکباره می آید و بعد می رود و تمام می شود اما آب می آید و می رود به این جهت باید یاد بگیریم از آب های عبوری استفاده بهینه را بکنیم. ایشان معتقد بودند که باید بتوانیم آب را به جریان بیندازیم تا در کشاورزی از آن بهره ببریم.تدبیر ایشان این بود که بتوانیم همزمان با درگیری های زمان جنگ موضوع سد سازی را نیز پیش ببریم تا بعد از جنگ مقداری آب مهار کرده داشته باشیم و الان طرح های بزرگی که در غرب کشور در این مورد نهایی شده است به همت آن زمان ایشان انجام شده و پی ریزی شده است.یکی دیگر از توجه های خاص ایشان به موضوع آموزش نیروی انسانی و آموزش های علمی بود. آیت الله هاشمی در زمینه آموزش معتقد بود که ولو به اینکه هزینه بیشتری برای این بخش انجام شود؛ ضروری است که گام های بلندتری برداشته شود به همین جهت در جاهایی که لازم بود از بودجه های دولتی استفاده شود دستور استفاده از آن را می داد و در عین حال نیز دانشگاه آزاد اسلامی هم در همین راستا ایجاد شد تا کشور در مسائل علمی عقب نماند، به همین جهت هم این اقدامات به فرصت خوبی برای کشور مبدل شد تا نیروی انسانی تحصیل کرده ایجاد شود و نقطه عطفی در موضوع دانش و علم در کشور شد.( برای خواندن بقیه مطلب روی کلمه ادامه مطلب در زیر کلیک کنید)
در همین حال سومین اقدام تاثیرگذار آیت الله در بعد از دوران جنگ به موضوع کشاورزی های نوین باز می گردد. در زمان ایشان و بابرنامه ریزی های که ایشان انجام دادند و توجهی که به موضوع کشاورزی های نوین و آبیاری های نوین داشتند پیشرفت های بسیاری حاصل شد. در آن زمان فرهنگ استفاده از آبیاری های قطره ای و بارانی بسیار کم جا افتاده بود که با اقدامات و برنامه ریزی هایی که انجام شد و تاکیداتی که آقای هاشمی رفسنجانی داشتند فرهنگ استفاده از آبیاری های قطره ای و بارانی بیشتر در بین کشاورزان پیاده سازی شد و پیشرفت های خوبی در بخش کشاورزی حاصل شد.
چهارمین اقدام موثر آیت الله هاشمی رفسنجانی در دوران بعد از جنگ، درخصوص موضوع صادرات غیر نفتی بود. در زمانی که ایشان ریاست مجلس را بر عهده داشتند در زمان نهایی شدن برنامه اول توسعه در مجلس سوم حجم صادرات غیر نفتی ایران تنها به ۵/٠ میلیارد دلار می رسید که ایشان معتقد بودند باید این میزان به ۵/٢ میلیارد دلار در یک برنامه ۵ساله برسد. و در زمان تدوین برنامه سوم مقرر شد تا میزان صادرات غیرنفتی کشور به ۵/٢٩ میلیارد دلار برسد. در آن زمان بسیاری منتقد بودند که این حجم ایجاد بحران خواهد کرد ولی ایشان گفتند عدد را تغییر ندهید. بزرگ ببینید تا تلاش مان را مضاعف کنیم اگر حتی نصف این عدد هم محقق شود اقدام بزرگی صورت گرفته است و گام مهمی برداشته شده است و این دستور برای عدم تغییر عدد محاسبه شده در برنامه سوم موجب شد تا در انتهای برنامه عدد صادرات غیرنفتی به ١۵ میلیارد دلار برسد که ۶ برابر عدد ۵/٢ میلیارد دلار برنامه نخست توسعه است.آقای هاشمی رفسنجانی کلا ذهن توسعه ای داشتند. ایشان بسیار بی باک، جسور، بسیار خوشفکر بودند و علاقه داشتند توسعه ایران با سرعت انجام شود و به همین جهت نیز موضوع استفاده از سرمایه گذاری خارجی در کشور از سوی ایشان مطرح شد و با وجود مخالفتی که آن زمان با این موضوع می شد، پافشاری های ایشان موجب شد تا این سرمایه گذاری خارجی در یک جلسه غیر علنی و رسمی مجلس مصوب شود و در نهایت با گرفتن اعتبارات از خارج برای طرح های اقتصادی در پایان برنامه سوم ٢/٧ درصد رشد کرد.

برچسب ها درباره :

  • نوشته : مدیر
  • تاریخ : ۲۱ دی ۱۳۹۵


خرید پستی گیرنده تلویزیون دیجیتال DVB T مخصوص کامپیوتر و لپ تاپ

گیرنده تلویزیون دیجیتال DVB-T
دریافت ۲۵ کانال رادیویی وتلویزیونی با کیفیت DVD بدون نیاز به اینترنت
اتصال به کامپیوتر و لپ تاپ از طریق پورت USB
دارای آنتن پرتابل مگنت دار و قابلیت اتصال به آنتن هوایی
دارای نرم افزار قدرتمند برای نمایش تصاویر دریافتی
قابلیت ضبط برنامه های در حال پخش با کیفیت بالا
قابلیت تهیه عکس وذخیره بر روی هارد دیسک از برنامه های درحال پخش
دریافت کلیه کانال های رادیویی وتلویزیونی به صورت دیجیتال

شبکه های قابل دریافت :
شبکه های ۱(سراسری) – ۲(سراسری) – ۳(جوان و ورزش) – ۴(علم و تکنولوژی) – ۵(تهران) – ۶(خبر) – ۷(آموزش) – ۸(معارف) – ۹(مستند) – ۱۰(جام جم) – ۱۱(iFilm – آی فیلم) – ۱۲(PressTV پرس تی وی) – ۱۳(العالم) – ۱۴(شما) – ۱۵(بازار) + ۱۰ شبکه رادیویی

ویژگی ها :
- گیرنده ۱۵ کانال داخلی و ماهواره ای ایران و ۱۰ شبکه رادیویی
– مشاهده شبکه های تلویریونی با کیفیت ماهواره (DVD) به صورت دیجیتال بدون نیاز به دیش
– تامین برق مورد نیاز از پورت usb ، بدون نیاز به آداپتور خارجی
– امکان تهیه عکس از برنامه های در حال نمایش
– اتصال آسان از طریق پورت usb
– امکان تهیه لیست کانال های مورد علاقه
– گارانتی تعویض

توجه : اگر شهر شما هنوز پخش دیجیتال را پشتیبانی نمی کند میتوانید از این گیرنده به عنوان تلویزیون آنالوگ استفاده کنید.لازم به ذکر است که پخش دیجیتال به زودی در سراسر کشور قابل دریافت خواهد بود.

قیمت استثنایی : فقط 45000 تومان
برای مشاهده توضیحات و تصاویر بیشتر اینجا را کلیک نمایید . . .
برای خرید و سفارش این محصول بر روی آیکن زیر کلیک نمایید :
خرید پستی

ايربرا

برای مشاهده توضیحات و تصاویر بیشتر اینجا را کلیک نمایید . . .

پکیج طراحی ناخن مایا

برای مشاهده توضیحات و تصاویر بیشتر اینجا را کلیک نمایید . . .

خردكن نايسر دايسر پلاس

برای مشاهده توضیحات و تصاویر بیشتر اینجا را کلیک نمایید . . .

بيگودي جادويي

برای مشاهده توضیحات و تصاویر بیشتر اینجا را کلیک نمایید . . .

کیف رولی لوازم آرایش

براي مشاهده توضيحات و تصاوير بيشتر اينجا را کليک نماييد . . .

بستني ساز خانگي مجيک

براي مشاهده توضيحات و تصاوير بيشتر اينجا را کليک نماييد . . .

مانتو تابستانه سرمه

براي مشاهده توضيحات و تصاوير بيشتر اينجا را کليک نماييد . . .