photo نشانه های آهن پایین خون و آهن بالا را بشناسید

در خصوص کم خونی و فقر آهن سوالات زیادی برای همه ی ما ایجاد می شود . اینکه فقر آهن در بدن چه نشانه هایی دارد و چگونه درمان می شود و ایا خوردن قرصهای اهن برای درمان آن کافی است یا خیر و سوالات دیگری در این خصوص …. کم‌خونی هنگامی رخ می‌دهد که هموگلوبین خون کم می‌شود. در واقع به کمبود هموگلوبین، کم‌خونی گفته می‌شود. هموگلوبین پروتئینی در گلبول‌های قرمز خون است که اکسیژن را از ریه‌ها به سایر قسمت‌های بدن می‌رساند. یکی از علل رایج کم‌خونی، کمبود آهن است. زیرا بدن برای ساختن هموگلوبین به آهن نیاز دارد.
بقیه در ادامه ی مطلب…

کمبود آهن می‌تواند از کاهش ذخایر آهن بدون ایجاد اختلال در عملکرد یا سلامتی تا کم‌خونی ناشی از کمبود آهن که عملکرد بسیاری از سیستم‌های بدن را تحت تاثیر قرار می‌دهد، متغیر باشد.

چه عواملی می‌توانند باعث کاهش سطح آهن بدن (یا کمبود آهن) شوند؟

کمبود آهن دلایل زیادی دارد. این دلایل را می‌توان به دو گروه عمده تقسیم کرد:

۱)     افزایش نیاز به آهن.

شرایط معمول مختلفی می‌توانند نیاز به آهن را افزایش دهند:

·        نوزادان و کودکان نوپا به دلیل سرعت رشدی که دارند بیشتر از سایر کودکان نیاز به آهن دارند. گاهی اوقات تامین آهن مورد نیاز برای این گروه سنی از طریق رژیم غذایی مشکل می‌شود.

·        زنان باردار بیشتر از سایرین نیاز به آهن دارند. اغلب زنان باردار برای این که آهن مورد نیاز خود را تامین کنند لازم است بر اساس توصیه پزشک از مکمل‌های آهن (مانند قرص‌های آهن) استفاده کنند.

·        از دست دادن خون باعث از دست دادن آهن می‌شود. برای جبران آهن از دست رفته، نیاز به دریافت آهن بیشتری است. از دست دادن خون در قاعدگی‌های شدید، اهدای خون مکرر و نیز خونریزی از معده و روده رخ می‌دهد.

۲)     کاهش دریافت یا جذب آهن (به عبارت دیگر هنگامی که آهن کافی به بدن نمی‌رسد).

مقدار آهنی که از رژیم غذایی جذب بدن می‌شود به عوامل مختلفی بستگی دارد:

·        جذب آهن گوشت، مرغ و ماهی (یعنی آهن هِم) دو تا سه برابر آهن گیاهان (یعنی آهن غیرهِم) است.

·        مقدار آهنی که از غذاهای گیاهی جذب می‌‌شود بستگی به انواع دیگر غذاهایی دارد که در همان وعده مصرف می‌شوند.

·        غذاهای حاوی آهن هِم (گوشت، مرغ، ماهی) جذب آهن غذاهای حاوی آهن غیرهم (مانند غلات غنی شده، برخی لوبیاها و اسفناج) را افزایش می‌دهند.

·        غذاهای حاوی ویتامین C نیز جذب آهن غیر هِم را در صورتی که با یکدیگر در یک وعده مصرف شوند، افزایش می‌دهند.

·        موادی مانند پلی‌فنل‌ها، فیتات و کلسیم که در واقع اجزای برخی غذاها یا نوشیدنی‌ها هستند مانند چای، قهوه، غلات کامل (سبوس‌دار)، حبوبات و شیر و سایر لبنیات جذب آهن غیر هِم را اگر در یک وعده مصرف شوند کاهش می‌دهند. کلسیم حتی جذب آهن هِم را نیز اگر در یک وعده مصرف شوند کم می‌کند. با این حال در مورد افراد سالمی که رژیم غذایی متنوعی نیز مصرف می‌کنند این مقدار ممانعت از جذب آهن توسط این مواد معمولاً نگرانی ایجاد نمی‌کند.

·        رژیم‌های گیاهخواری دارای آهن هِم کمی هستند ولی با تنظیم یک برنامه دقیق غذایی می‌توان جذب آهن را افزایش داد.

·        عوامل دیگری مانند مصرف داروهای آنتی‌اسید به مقدار بیشتر از حد توصیه شده و یا داروهای مورد استفاده برای درمان زخم‌های پپتیک و بازگشت اسید به مری می توانند باعث کاهش مقدار اسید معده و کاهش جذب آهن و در نتیجه کمبود آهن شوند.

چه کسانی بیش از همه در معرض کمبود آهن هستند؟

·        کودکان و زنان باردار به دلیل سرعت رشد و افزایش نیاز به آهن بیشتر در معرض خطر هستند.

·        دختران نوجوان و زنان در سنین باروری به دلیل قاعدگی در معرض خطر هستند.

·        در میان کودکان کمبود آهن بیش از همه در کودکان بین ۶ ماه تا ۳ سال به دلیل رشد سریع و دریافت ناکافی آهن از طریق رژیم غذایی مشاهده می‌شود. گروه‌های زیر از میان کودکان بیش از همه در معرض خطرند:

Ø     نوزادانی که زود یا کوچک به دنیا آمده‌اند.

Ø     نوزادانی که قبل از ۱۲ ماهگی به آنها شیر گاو داده شود.

Ø     نوزادان شیر مادر خواری که به آنها بعد از ۶ ماهگی منابع غذایی غنی از آهن داده نشود.

Ø     نوزادانی که شیر خشکشان با آهن غنی نشده است.

Ø     کودکان ۱ تا ۵ سالی که بیشتر از ۲۴ انس (برابر ۷۲۰ گرم یا ۳ لیوان) شیر گاو، شیر بز یا شیرسویا در روز می‌خورند. دریافت بیش از حد شیر می‌تواند تمایل کودک به مصرف غذاهای غنی از آهن مانند گوشت یا غلات غنی شده با آهن را کم کند.

Ø     کودکانی که نیازهای خاص مرتبط با سلامتی دارند مانند کودکان دارای عفونت‌های مزمن یا کودکان دارای رژیم‌های غذایی محدود.

علائم کم‌خونی فقر آهن

·        اغلب بدون علامت

·        رنگ پریدگی

·        احساس خستگی و ضعف

·        تنگی نفس غیر معمول در هنگام ورزش

·        ضربان قلب سریع

·        دست‌ها و پاهای سرد

·        ناخن‌های شکننده

·        سردرد

·        کاهش عملکرد در کار یا مدرسه

·        کند شدن تکامل شناختی و اجتماعی در کودکی

·        مشکل در حفظ درجه حرارت بدن

·        کاهش عملکرد ایمنی که حساسیت به عفونت‌ها را افزایش می‌دهد

·        گلوسیت (به معنی التهاب زبان)

افرادی که در مراحل اولیه کمبود آهن هستند، ممکن است تظاهرات بالینی کمبود را نداشته باشند. به همین دلیل غربالگری کمبود آهن در میان گروه‌های پرخطر اهمیت پیدا می‌کند.

کم‌خونی چگونه تشخیص داده می‌شود؟

اگر فکر می‌کنید دچار کم‌خونی شده‌اید با پزشک خود صحبت کنید. برای تشخیص کم‌خونی احتمالاً آزمایش خون انجام می‌شود. آزمایش‌های دیگر نیز ممکن است برای تشخیص علت کم‌خونی لازم باشد.

معمول‌ترین تست‌های آزمایشگاهی برای غربالگری عبارتند از:

·        تست هموگلوبین

·        تست هماتوکریت (درصد گلبول‌های قرمز خون بر اساس حجم در کل بدن)

معمولاً هموگلوبین و هماتوکریت تا آخرین مراحل کمبود آهن کاهش نمی‌یابند.

گاهی از آزمایش‌های دیگری نیز استفاده می‌شود تا تایید شود که علت کم‌خونی، کمبود آهن است. برخی از این آزمایش‌ها عبارتند از:

·        شمارش کل خون (CBC = Complete Blood Count)، برای نظارت بر تعداد و حجم گلبول‌های قرمز

·        فریتین سرم (که نشانه شکل ذخیره‌ای آهن است)

·        آهن سرم

·        اشباع ترانسفرین (که نشانه شکل انتقالی آهن است)

·        گیرنده ترانسفرین (که نشانه افزایش تولید گلبول‌های قرمز است)

کم‌خونی فقر آهن چگونه درمان می‌شود؟

برای درمان باید به پزشک مراجعه کرد. درمان بستگی به عواملی مانند سن، سلامتی و علت کمبود آهن دارد. برای مثال اگر کم‌خونی به دلیل از دست رفتن خون باشد، علت از دست رفتن خون باید درمان شود. ممکن است پزشک برای درمان کمبود آهن مکمل‌های آهن (مانند قرص‌های آهن) را تجویز کند و از بیمار بخواهد بعد از مصرف یک دوره مجدداً آزمایش دهد. اگر مشخص شود که آهنی که از رژیم غذایی دریافت می‌شود کم است و کم‌خونی به علت رژیم غذایی فقیر از نظر آهن است، ممکن است نیاز به تغییر در رژیم غذایی باشد و مصرف بیشتر غذاهای غنی از آهن توصیه شود یا نیاز به مصرف قرص آهن باشد.

کمبود آهن ممکن است مربوط به رژیم غذایی نباشد. توصیه‌های پزشک مخصوص نیازهای شما خواهند بود.

برای پیشگیری از کم‌خونی فقر آهن چه می‌توان کرد؟

برخی انواع کم‌خونی قابل پیشگیری هستند مانند کم‌خونی‌هایی که به رژیم غذایی مربوط هستند. برای جلوگیری از این نوع کم‌خونی باید غذاهای حاوی آهن مصرف کرد. در زیر فهرست مواد غذایی حاوی آهن آورده شده است.

غذاهای غنی از آهن

جگر و سایر گوشت‌ها

غذاهای دریایی

خشکبار مانند زردآلو، آلو و کشمش

مغزها و لوبیاها

سبزیجات سبز برگی مانند اسفناج و بروکلی

ملاس تیره

غلات کامل

نان‌ها و غلات غنی شده با آهن (برچسب تغذیه‌ای خوانده شود)

چگونه می‌توان جذب آهن رژیم غذایی خود را افزایش داد؟

·        جذب آهن گوشت، مرغ و ماهی (یعنی آهن هِم) دو تا سه برابر آهن گیاهان (یعنی آهن غیرهِم) است.

·        مقدار آهنی که از غذاهای گیاهی جذب می‌‌شود بستگی به انواع دیگر غذاهایی دارد که در همان وعده مصرف می‌شوند.

·        غذاهای حاوی آهن هِم (گوشت، مرغ، ماهی) جذب آهن غذاهای حاوی آهن غیرهم (مانند غلات غنی شده، برخی لوبیاها و اسفناج) را افزایش می‌دهند. خوردن مقدار کمی گوشت به همراه سایر منابع آهن مانند برخی از سبزیجات کمک می‌کند که آهن بیشتری از این غذاها بدست آید.

·        غذاهای حاوی ویتامین C نیز جذب آهن غیر هِم را در صورتی که با یکدیگر در یک وعده مصرف شوند، افزایش می‌دهند. خوردن قرص ویتامین C یا غذاهای غنی از ویتامین C مانند آب مرکبات یا خود مرکبات همزمان با مصرف غذاهای غنی از آهن یا قرص آهن، به افزایش جذب آهن کمک می‌کند.

·        موادی مانند پلی‌فنل‌ها، فیتات و کلسیم که در واقع اجزای برخی غذاها یا نوشیدنی‌ها هستند مانند چای، قهوه، غلات کامل (سبوس‌دار)، حبوبات و شیر و سایر لبنیات جذب آهن غیر هِم را اگر در یک وعده مصرف شوند کاهش می‌دهند. کلسیم حتی جذب آهن هِم را نیز اگر در یک وعده مصرف شوند کم می‌کند. با این حال در مورد افراد سالمی که رژیم غذایی متنوعی نیز مصرف می‌کنند این مقدار ممانعت از جذب آهن توسط این مواد معمولاً نگرانی ایجاد نمی‌کند. زرده تخم مرغ، فیبر و پروتئین سویا نیز جذب آهن را کاهش می‌دهد. به طور کلی بهتر است هنگام مصرف منابع غذایی آهن، از خوردن این مواد غذایی پرهیز شود.

·        رژیم‌های گیاهخواری دارای آهن هِم کمی هستند ولی با تنظیم یک برنامه دقیق غذایی می‌توان جذب آهن را افزایش داد.

آیا ممکن است مکمل‌های آهن (مانند قرص‌های آهن) مشکلی ایجاد کنند؟

قرص‌های آهن ممکن است باعث ناراحتی معده، ترش کردن و یبوست شوند. لازم است مشکلاتی که با خوردن قرص‌های آهن ایجاد می‌شود، برای پزشک توضیح داده شود. نکات زیر می‌توانند به کم کردن اینگونه مشکلات کمک کنند:

·        قرص‌های آهن را با غذا مصرف کنید.

·        چنانچه لازم است بیش از یک قرص آهن مصرف کنید، از کم شروع کنید. در ۳ تا ۵ روز اول روزی یک قرص بخورید و سپس آن را به دو تا در روز تا زمانی که احساس می‌کنید برای شما مشکلی ایجاد نمی‌کند افزایش دهید. به همین ترتیب تعداد قرص‌های مصرفی را تا تعدادی که پزشک برای شما تجویز کرده است افزایش دهید.

·        اگر دچار یبوست می‌شوید فیبر رژیم غذایی خود را افزایش دهید. اگرچه فیبر جذب آهن را کاهش می‌دهد ولی بهتر از این است که وقتی نیاز به قرص آهن دارید به دلیل یبوست آن را مصرف نکنید.

·        اگر قرص‌های آهن مشکل معده در شما ایجاد می‌کند، آن را هنگام خواب مصرف نکنید.

·        اگر یکی از انواع قرص‌های آهن برای شما مشکل ایجاد می‌کند، با پزشک خود در مورد تعویض نوع آن مشورت کنید.

آثار مخرب آهن بالای خون

۱- صدمات قلبی :تحقیقات انجام شده نشان داده است مردانی که دارای آهن خون بالایی هستند دوبرابر مردانی که ذخایر آهن خون آنان  کم است مستعد حملات قلبی هستند. و بر این اساس آهن موجود در گوشت ، به دلیل جذب آسانتر در بدن، از آهن موجود در میوه جات خطرناکتر است. در مورد زنان ، تا قبل از رسیدن به سن یائسگی چون هر ماه  هنگام عادت ماهانه مقداری از آهن بهمراه خون از بدن آنان خارج میگردد لذا تا قبل از یائسگی در مقابل حملات قلبی مصونیت دارند.

۲- سرطان:طبق مطالعات به عمل آمده از آنجا که آهن فعالیت رادیکالهای آزاد را افزایش میدهد تاثیرآن روی بیماری ها، بخصوص سرطان غیر قابل انکار است. لذا هرچه آهن خون بالاتر باشد خطر ابتلا به سرطان بخصوص سرطان مثانه و مری افزایش خواهد یافت . براساس این مطالعه مردان بالغ و زنان یائسه ای که آهن خون بالایی دارند نسبت به افرادی که آهن خون پایین تری دارند ۵ برابر بیشتر مستعد پولیپ های پیش سرطانی کولون هستند. و در حقیقت علت تاثیر گوشت قرمز در تحریک سرطان کولون میتواند مربوط به آهن گوشت باشد. محققین معتقدند عامل سرطانزای مصرف گوشت برخلاف تصور ، آهن آن می باشد و چربی گوشت مسئول تمام این جریانات نمی باشد.

راه های جلوگیری از افزایش آهن در بدن مردان بالغ و زنان یائسه

·   از مکمل های آهن استفاده نکنید . از قرص های مولتی ویتامین که کمترین میزان آهن را دارا می باشند و یا فاقد آن هستند استفاده نمایید.

·   مصرف غذاهای حیوانی را قطع کنید زیرا بدن شما آهن موجود در گوشت را بسیار راحتتر از آهن سبزیجات  و حبوبات جذب می کند. محققین معتقدند گوشت قرمز به دلیل دارابودن ذخایر بالای آهن و چربی که مولد پراکسید و رادیکال آزاد است ، ضرر بیشتری دارد. بنابراین اگر شما آهن بدن خود را از طریق گوشت تامین میکنید بیش از زمانی که آنرا از حبوبات تامین می کنید در معرض خطر هستید.

·   از غذا هاو آشامیدنی هایی مانند چای ، دانه های سبوس دار و سلولوزدار استفاده کنید . زیرا این مواد جذب آهن را متوقف می سازد. به همین علت ، کسانیکه چای بیشتری می نوشند عمر طولانی تری دارند. این دو ماده حاوی مواد شیمیایی هستند که قدرت آهن را در همراهی با رادیکالهای آزاد جهت تخریب سلولها محدود می کند.

·   از مصرف غلات غنی از آهن بپرهیزید. البته مصرف این غلات برای زنان جوان و کودکان که فقر آهن دارند مفید است.

·   توصیه میشود مردان بالغ در هر سن و زنان بعد از یائسگی برای رهایی از ذخائر آهن اضافه بدن خود سالانه ۳ بار خون بدهند.

·  توجه مهم

زنان در دوران قاعدگی منظما” مقداری از آهن را بهمراه خون از دست میدهند و ممکن است نیاز به مصرف مکمل های آهن داشته باشند . همچنین کودکان و جوانان اکثرا” به حد کافی ذخیره آهن در بدن خود ندارند . لذا این حقیقت که اضافه آهن و مکمل های آن برای مردان بالغ و زنان یائسه خطرناک است ، به این معنا نمی باشدکه در مورد اطفال و زنان جوان دچار مسامحه شویم . جوانان و زنان در سنین باروری ممکن است برای جبران کمبود آهن خود نیازمند مصرف مکمل های آهن باشند .

بنابراین قبل ازهر اقدامی جهت مصرف مکمل آهن ، بهتراست این کار را  بانظر پزشک و بعد از انجام آزمایش خون و درصورت تشخیص کمبود آهن در بدن شما،  اقدام به این کار نمایید.

برچسب ها درباره :

  • نوشته : مدیر
  • تاریخ : ۹ خرداد ۱۳۹۱