photo همه چیز در مورد گل لاله

به نظر میرسد نام گل لاله از کلمه لال یا همان لعل از زبان سانکسریت به معنی قرمز گرفته شده باشد. در این صورت یا نام این گل منشأ هندی دارد یا کلمه لال در فارسی هم به این معنی به کار میرفته است. علیرغم اینکه گل لاله به طور طبیعی در دشتها و کوهستانهای ایران میروید ولی مردم با ذکر گل لاله در واقع گل شقایق در ذهنشان نقش می‌بندد. حتی گل لال? شعر ترکی “لاله لر” همان شقایق است که در ویدئو کلیپ آن آشکار است. نکته جالب در مورد گل شقایق اینکه این گل در واقع نمونه وحشی و کوچکتر گیاه خشخاش است و حتی میتوان از آن ماده‌ای شبیه به تریاک استخراج کرد.
بقیه در ادامه مطلب…
پرورش گل در هلند اگرچه شهرت زیادى دارد اما سابقه اش به اندازه شهرتش نیست. اهمیت، قیمت و وسعت پرورش گل در تاریخ هلند همیشه یکسان نبوده است.

شاید حدود پانصد سال است که لاله در هلند اهمیت اقتصادى پیدا کرده است. در دوره اى از قرن هفدهم میلادى   که به “تولپو مالیا” معروف است (۱۶۳۷-۱۶۱۰) ارزش لاله به اوج خود رسید و قیمت بناى یک خانه با قیمت لاله هاى باغ آن برابر شد. اما امروز با پرورش و تولید انبوه گل، براى هر هلندى خرید لاله و نرگس برای باغ و باغچه اش  میسر است.

با این که امروزه پرورش گل لاله به هلند نسبت داده مى شود اما منابع تاریخى نشان مى دهد که منشأ لاله در هلند نبوده و چند صد سال پیش، این گل از طریق ترکیه به این کشور وارد شده است.

بعضى معتقدند که اصل این گل از لاله هاى صحرائى ست که در دشت هاى ایران، افغانستان و آسیاى میانه مى روئیده و  پادشاهان عثمانى آن را براى تزئین باغ هاى خودشان پسندیده و به ترکیه برده اند.

بعدها اروپائیانى که در ترکیه زندگى مى کرده اند این گل را ابتدا به وین و سپس به هلند برده اند.

اما منشأ و منزل اصلى لاله هرکجا بوده و این گل به هر طریقى به هلند مهاجرت کرده باشد امروز دنیا هلند را لاله زار مى داند.

در شهر لیسه، در فاصله میان آمستردام و لاهه، باغ گلى است به نام کویکنهوف که بهار هرسال صدها هزار نفر از اطراف دنیا براى تماشاى گل هاى آن به هلند سفر مى کنند.

تمام انواع لاله ها به سرما مقاوم هستند و می توان آنها را در پائیز ، حوالی مهر و آبان در باغچه کاشت و از گل آنها در بهار استفاده نمود .

معهذا اگر بخواهند پیاز لاله را پیش رس کنند باید پیازها را در مهر و آبان در گلدان بکارند .
خاک مناسب برای گشت گل لاله خاکهای رُسی ، شنی میباشد که در زمستان آنرا با کود شیمیایی مخلوط کرده باشند .در زمینهای خیلی سبک شنی باید به اندازه کافی کود گاوی پوسیده با خاک مخلوط کرد .برای گاشت پیاز در گلدان ابتداء قطعه تیله شکسته ای را در ته گلدان قرار داده سپس گلدان را از خاک پر می کنند و آنگاه چهار پیاز را در آن میکارند.نوک پیازها باید از خاک بیرون باشد .
تولید کنندگان گل فقط یک پیاز لاله را در یک گلدان نشائی می کارند .معمولا در موقع گاشت دور پیاز را ماسه میریزند تا رطوبت زیاد به آن صدمه نزند .محیط پیاز لاله ۱۱- ۱۲ سانتیمتر و وزنش در حدود ۳۵ – ۴۰ گرم باید باشد .یادآوری و تذکر این نکته ضرورت دارد که پیازها باید سالم و عاری از امراض باشند .
پیاز معیوب و ترک خورده را باید دور ریخت .بعد از کاشت بلافاصله باید خاک را خوب سیراب کرد .
در اینجا تذکر و توضیح مختصری درباره احتیاج پیاز به سه عامل اساسی لازم و ضرورت دارد .این سه عامل عبارتند : تاریکی – رطوبت و سرما :قبل از ظهور جوانه گل و برگ باید گیاه پر ریشه شود .برای این منظور در مرحله اول باید به گلدانها تاریکی داده شود .در غیر اینصورت یعنی اگر گلدان محتوی لاله را از اول مستقیما در روشنائی قرار دهند ، گل آنها غیر طبیعی می گردد .
بنابراین گلدان را در زیر زمینی خنک _ به جای زیر زمین ممکن است از اطاق خنک یا یخچال استفاده نمود ) که در حدود ۶ درجه سانتیگراد سرد باشد به مدت ۱۰ تا ۱۲ هفته قرار دهند .
روی گلدانها ۲ – ۳ سانتیمتر ماسه و روی ماسه مختصری خاک نرم بریزند .
موقعی که شاخه گل دهنده ۲ سانتیمتر بالا آمد خاک و ماسه را از روی گلدانها برداشته و آنها را در روشنائی و حرارت ۹ – ۱۲ درجه قرار می دهند .
از زمانی که جوانه گل بالا می آید تا موقع گل کردن و تا پلاسیدن گل باید خاک گلدان را مرطوب نگهداشت .همچنین در طول فصل رشد تا موقع گل کردن باید رطوبت زیاد به گیاه داده شود و الا ساقه کوتاه مانده و طبیعی نخواهد شد .
با آبپاشی در گلخانه ، گلها درشت تر شده و پیاز هم زودتر به گل مینشیند .
حال برگردیم به اصل مطلب : مجددا تکرار می کنیم که در مرحله اول گلدانها را در زیر زمین خنک میگذاریم و بعد از ۱۰ تا ۱۲ هفته که شاخه گل کمی بالا آمد گلدانها را در محلی که ۹ – ۱۲ درجه سانتیگراد حرارت داشته باشد قرار میدهیم و فقط یک هفته در این محل میماند .در این مرحله نباید آفتاب شدید باشد .
تغییر تدریجی محل گلدانها از تاریکی به روشنائی بهتر از آن است که یکدفعه گلدانها را از تاریکی به روشنائی ببریم .بعد ازیک هفته در حرارت ۹ – ۱۲ درجه گلها ظاهر میشوند .
و زمانیکه رنگ گلها ظاهر شد حرارت محل را به ۱۵ درجه میرسانیم تا دوام گلها زیادتر شود .
در این موقع است که تولید کنندگان گل گلدانها را به معرض فروش میگذارند .
البته در منزل هم میتوان گلهای لاله را عمل آورد .
منتها چون در گلخانه شرایط مناسبتر است ، گلها کاملا طبیعی و درشت هستند در صورتیکه در منازل نمی توان کلیه شرایط مخصوصا حرارت و روشنائی را تنظیم نمود .در هر حال پس از اتمام گل نباید برگهای لاله بریده شوند و تا زمانی که رشد پیاز به اتمام نرسیده باید آب به پیازها داده شود .
والا پیاز ناقص مانده و به رشد کامل خود نمی رسد .بعد از زرد شدن برگها ، آب دادن به پیاز را قطع می کنند .در حوالی تیرماه که برگها زرد می شود باید پیازها را از خاک درآورده و چند روزی آنها را در محل سایه ، خشک می کنند و بعد آنها را در اطاقی روی طبقاتی پهن می کنند و در ۹ درجه حرارت تا حوالی مهرماه نگه می دارند .
در مهرماه این پیازها را در باغچه میکارند تا سال آینده در بهار گل بدهند .
اگر همین پیازها را مجددا در گلدان بکارند ، ضعیف خواهند شد .
بهتر است در سال دوم آنها را در باغچه بکارند تا تقویت شوند .

برچسب ها درباره :

  • نوشته : مدیر
  • تاریخ : ۱۷ شهریور ۱۳۹۰