photo اموزش تنظیم کردن تنظیم دیافراگم و سرعت دوربین عکاسی

در این پست قصد داریم  برای یک عکاسی هنرمندانه و گرفتن عکسهایی خیره کننده شما را با تنظیمات دوربین عکاسی مربوط به تنظیم دیافراگم و سرعت آشنا کنیم….. برای تنظیم دیافراگم و سرعت ، چهار حالت اصلی در دوربین یش بینی شده است . این حالت ها عبارتند از : ۱ – حالت خودکار یا Program ( که با علامت P نشان داده میشود )/ ۲ – حالت تنظیم دستی کامل یا Manual ( که با علامت M نشان داده میشود )/ ۳- حالت تقدم دیافراگم یا Aperture priority  ( که با علامت A یا AV نشان داده میشود )/ ۴ – حالت تقدم سرعت یا Shutter priority ( که با علامت S و یا TV نشان داده میشود )/( B یا BULB حالتی است که شاتر تا زمانیکه دکمه شاتر فشرده نگه داشته باشد باز میماند.)


۱- حالت خودکار یا Program :در اینحالت ، دوربین به حالت خودکار و بر حسب شرایط نوری محیط، میزان دیافراگم و سرعت را طوری انتخاب میکند که عکس از نظر روشنایی وضعیت مناسبی داشته باشد. اعمال بعضی از تنظیمات از قبیل ISO ، تنظیم سفیدی عکس ( white balance ) ، جبران روشنایی ( Exposure compensation ) و … در این حالت عکاسی همچنان برای عکاس وجود دارد. در برخی از دوربینها حالت دیگری بنام Auto نیز وجود دارد که مشابه حات Program است با این تفاوت که اجازه اعمال هیچگونه تنظیمات دستی را به عکاس نمیدهد

۲- حالت تقدم دیافراگم یا Aperture priority :در اینحالت ، که یکی از پر کاربردترین حالتهای تنظیم دوربین میباشد، عکاس ، دیافراگم مورد نظر خود را انتخاب میکند و دوربین، بطور خودکار و با توجه به شدت نور محیط و متناسب با دیافراگم انتخاب شده، سرعت را به گونه ای تنظیم میکند که نوردهی عکس مناسب باشد. این حالت عکاسی در شرایطی که عمق میدان عکس برای عکاس اهمیت بیشتری دارد ، انتخاب میشود . بدین معنا که  چنانچه عکاس تمایل به ایجاد عمق میدان زیادی دارد دیافراگم بسته و بالعکس، چنانچه تمایل به ایجاد عمق میدان کمتری دارد ، دیافراگم بازتری را انتخاب میکند.به تفاوت عمق میدان درعکسهای زیر توجه کنید هردو عکس با یک لنز و از یک منظره ولی با دیافراگمهای متفاوت گرفته شده انداستفاده از حالت Aperture priority و دیافراگم بسته و ایجاد عمق میدان بیشتر:

Canon EOS 400D , lens 18-55, 1:3.5-5.6 @ 55mm ,  Aperture priority , Shutter speed : 1/50s, f:11 , ISO100
استفاده از حالت Aperture priority و دیافراکم باز بمنظور کم کردن عمق میدان و جداکردن سوژه از پس زمینه:
Canon EOS 400D , lens 18-55, 1:3.5-5.6 @55mm , Aperture priority , Shutter speed : 1/200s, f:5.6 , ISO100

استفاده از حالت Aperture priority و دیافراکم باز بمنظور کم کردن عمق میدان و جداکردن سوژه از پس زمینه:

استفاده از حالت Aperture priority و دیافراکم بسته بمنظور دستیابی به عمق میدان زیاد:
Canon EOS 400D , lens 50mm 1:1.8
Aperture priority , Shutter speed : 1/400s, f:1.8 , ISO200

Canon EOS 400D , lens 18-55, 1:3.5-5.6 @18mm ,
Aperture priority , Shutter speed : 1/500s, f:16 , ISO100

علاوه بر این ، چنانچه جزئیات سوژه برای عکاس از اهمیت فوق العاده ای برخوردار باشد، عکاس میتواند دیافراگمی را که لنز در آن دیافراگم بهترین عملکرد را دارد  ( optimal aperture ) انتخاب و تنظیم نموده و دوربین نیز بر حسب شرایط نوری سوژه ، سرعت مناسب را بطور خودکار انتخاب میکند. همانطور که در جلسات پیشین ذکر شد، هر لنز در دیافراگم خاصی که اغلب ۲ یا ۳ استاپ بسته تر از دیافراگم حداکثر لنز است بهترین عملکرد را دارد. دیافراگم های بازتر از این دیافراگم ممکن است باعث تاریکی گوشه های کادر ( vignetting ) که بخصوص در لنزهای زاویه باز ( wide angle ) دیده میشود و یا کاهش شارپ بودن لنز شود و از طرفی استفاده از دیافراگم های بسته تر از این دیافراگم میتواند باعث بروز پدیده پراکندگی نور ( diffraction ) شده و باز از کیفیت عکس بکاهد.

با این حالت عکاسی، بطور غیرمستقیم میتوان سرعت را نیز تحت کنترل داشت. برای مثال، در عکاسی ورزشی، بسیاری از عکاسان دوربین را در حالت Aperture priority قرار میدهند و با انتخاب دیافراگمی باز، امکان ایجاد عمق میدانی کم ، همزمان با دسترسی به سرعتی بالا را برای فیکس کردن حرکات ورزشکار فراهم می آورند. در چنین حالتی میتوان با بالابردن ISO ، امکان دستیابی به سرعتهای بالاتر را نیز فراهم آورد. به این نکته توجه داشته باشید که در اکثر دوربینهای SLR امروزی ، ISO تا ۴۰۰ کیفیتی کاملا عالی، تا ۸۰۰ بسیار خوب و تا ۱۶۰۰ کیفیتی قابل قبول ایجاد میکنند. ( البته در دوربینهای مدل ۲۰۰۷ این اعداد تا یک استاپ ارتقا یافته اند. ) در دوربینهای کمپاکت ، اغلب تنها حساسیت حداقل دوربین کیفیت خوبی دارد. حساسیت تا ۲۰۰ نسبتا خوب ، حساسیت ۴۰۰ قابل قبول و بالاتر از آن فقط در چاپ سایز کوچک تا ۱۰ در ۱۵ سانتیمتر قابل استفاده است.

۳- حالت تقدم سرعت یا Shutter priority :در این حالت، عکاس با توجه به سرعت حرکت سوژه ، سرعت شاتر را تنظیم مینماید و انتخاب مناسب دیافراگم را بر حسب شرایط روشنایی سوژه به دوربین وا مینهد. در این حالت نیز عکاس میتواند با کم و زیاد کردن ISO (در سرعت ثابت انتخاب شده )، بطور غیر مستقیم میزان باز بودن دیافراگم را نیز تحت کنترل داشته باشد.

در عکس زیر، از آنجا که منجمد کردن حرکات توسط سرعت بالا بیش از عمق میدان در اولویت بوده، از حالت Shutter priority استفاده شده است.

Nikon Coolpix 5700, Shutter priority, 1/500s , f 7.2

۴ – حالت تنظیم دستی کامل یا Manual :در این حالت، عکاس هم سرعت و هم دیافراگم را بطور دستی انتخاب میکند. این حالت تنظیم، بویژه زمانیکه از منابع نوردهی مصنوعی نظیر فلاش  استفاده میشود و نور محیط در درجه دوم اهمیت قرار دارد و نیز کارهای هنری، مورد استفاده قرار میگیرد. از آنجا که فلاش در کمتر از ۱۰٫۰۰۰/۱ ثانیه نور خود را ساطع میکند، بنابراین در محیط تاریک فرقی نمیکند که سرعت دوربین فرضاً ۲۰۰/۱ ثانیه باشد و یا ۱۰ ثانیه ، و لذا عکاس میتواند با انتخاب سرعت خیلی کم ، فرصت انجام کارهایی خاص و یا تنظیماتی را برای خود فراهم آورده و با چکاندن فلاش در زمان دلخواه، حرکت سوژه را نیز فیکس نماید.

۵  – حالت BULB :این حالت نیز اغلب کاربردهای هنری دارد. در اینحالت ، تا زمانیکه عکاس دکمه شاتر را فشرده نگاه دارد، شاتر باز مانده و حسگر در معرض نور سوژه باقی میماند. مثال کاربردی برای اینحالت، عکاسی از رعدو برق است. برای عکاسی از رعد وبرق میتوان دوربین را در حالت BULB قرار داد و به سمتیکه بیشترین میزان رعدوبرقها حادث میشود ثابت نمود. سپس دکمه شاتر را در حالت فشرده نگاه داشت و پس از وقوع رعدو برق دکمه را رها کرد. برای اینکار دوربین حتماً بایستی روی سه پایه و دور از منبع نوری قرار گیرد.

حالات سه گانه خود تنظیم و یا نیمه خود تنظیم فوق الذکر یعنی  Shutter priority ، Program و  Aperture priority  ممکن است بر حسب اینکه شما چه نوع نورسنجی را برای دوربین خود تنظیم و یا انتخاب کرده اید ، تنظیمات متفاوتی را اعمال کرده و نتیجه ای متفاوت از آنچه انتظار داشته اید فراهم آورند.

برچسب ها درباره :

  • نوشته : مدیر
  • تاریخ : ۲۱ مرداد ۱۳۹۱