photo تعریف پهنای‌باند و تعریف ترافیک و فرق آنها با هم دیگه

پهنای باند ترافیک و … کلماتی هستند که این روزها زیاد به گوش می رسند میدانید اینها چه هستند و چه تفاوتهایی دارند؟

ترافیک چیست؟برای سرور مجازی یا اختصاصی :‌ میزان دیتایی که از کارت شبکه شما در طول یک بازه زمانی ( مثلا ماهانه) عبور می‌کند. مثال: ۱۰۰ گیگابایت در ماه
برای فضای وب اشتراکی : میزان دیتایی که در یک بازه زمانی از وبسایت شما دانلود میشود. مثال : ۱۰۰ گیگابایت در ماه

پهنای‌باند چیست؟حداکثر میزان دیتایی که در واحد زمان از کارت شبکه شما میتواند عبور کند! مثال: ۱ گیگابیت بر ثانیه.

یک مثال:فرض بفرمایید شما یک لوله‌یِ آبِ ۲ اینچی دارید که در هر ثانیه میتونه حداکثر۱۰ لیتر آب رو منتقل کنه. شرکت آب‌ و فاضلاب هم اجازه استفاده ۱۰۰مترمکعب آب رو به صورت ماهیانه به شما میده. در این مثال ۱۰ لیتر بر ثانیه پهنای باند و محدودیت حجم آب ( ۱۰۰ متر مکعب) همان محدودیت ترافیک شماست.

چرا پهنای‌باند نامحدود وجود ندارد؟اگر بر اساس مثال بالا پیش بریم، میتونیم بگیم هر زمان که لوله‌ای با قطر نامحدود تولید شد، پهنای‌باند نامحدود رو هم خواهیم دید!برای مثال شما با یک شبکه گیگابیت میتونید در ثانیه ۱۲۸مگابایت، در دقیقه ۷/۵ گیگابایت، در ساعت ۴۵۰ گیگابایت، در روز تقریبا ۱۰/۵ ترابایت و ماهانه ۳۱۶ ترابایت دیتا رو عبور بدید ( اگر شبکه رو half-duplex در نظر بگیریم* …). لذا همواره محدودیتی وجود داره و شما نمیتونید از یک لوله‌ی آب ۲ اینچی ۱۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰ متر مکعب در ماه آب جابجا کنید!

ترافیک نامحدود؟!این عبارت برای نشان دادن عدم شمارش حجم اطلاعات تبادل شده به کار می‌رود. در واقع وقتی که سرویس دهنده محدودیتی در میزان اطلاعات تبادل شده اعمال نکرده باشد، ترافیک شمارش نشده یا unmetered ارائه میشود. مثلا دیتاسنتر هتزنر به شما پهنای باند ۱ گیگابیت بر ثانیه و ترافیک ( محدودیت حجمی) ۲۰ ترابایت در ماه و ovh پهنای باند ۱ گیگابیت بر ثانیه رو بدون شمارش حجم دیتای جابجا شده ارائه میده. در واقع مثل این هست که شرکت آب به شما یک لوله ۲ اینچی بده و بگه میتونید هرچقدر که دلتون بخواد استفاده کنید.


ادامه مطلب . . .


برچسب ها :

  • نوشته : مدیر
  • تاریخ : ۲۱ دی ۱۳۹۵