قشنگ ترین پروفایلها برای ایام فاطمیه کلیک کنید

 

 

photo قشنگ ترین پروفایلها برای ایام فاطمیه کلیک کنید

ایام فاطمیه را به همه ی مسلمانان و مردم عزیز ایران تسلیت عرض میکنیم. مجموعه ای از پروفایلهای ویژه ی این ایام را برای شما در این پست قرار داده ایم. برای مشاهده عکسها روی کلمه ادامه مطلب در زیر کلیک کنید .


ادامه مطلب ادامه مطلب . . .

 • نوشته : مدیر
 • تاریخ : ۱۰ بهمن ۱۳۹۶

اتفاقهایی که پیش از ظهور امام در جهان رخ میدهد

photo اتفاقهایی که پیش از ظهور امام در جهان رخ میدهد

طبق حدیثی معتبر از امام باقر علیه السلام  این حوادث قبل از ظهور در جهان رخ میدهند:  « یکی از شهرهای شام به نام « حرشا » در زمین فرو می رود.»« طلوع خورشید از مغرب از نشانه های حتمی است.»  « هنگامی که آتش در مشرق شبیه هروٌی بزرگ دید که سه روز یا هفت روز طلوع می کند، در آن هنگام منتظر فرج آل محمد ‹ص› باشید.» « قریه ای از شام که « جابیه » نامیده می شود در زمین فرو می رود.» « . . . . یکی از شهرهای دمشق در زمین فرو می رود. »  « در شام اختلاف شدید و زمین لرزه ای واقع می شود و پس از آن یکی از شهرهای شام به نام « حرشا » در زمین فرو می رود و پس از این حادثه سفیانی خروج می کند و بر منبر دمشق مستقر می شود، در این هنگام منتظر حضرت مهدی علیه السلام باشید.»    « قائم علیه السلام قیام نمی کند مگر در زمانی که. . . پیش از آن طاعون و شمشیر برّان در میان عرب حاکم گردد» ( برای خواندن بقیه مطلب روی کلمه ادامه مطلب در زیر کلیک کنید)


ادامه مطلب ادامه مطلب . . .

 • نوشته : مدیر
 • تاریخ : ۲۱ فروردین ۱۳۹۶

حکم گوشت حیوان وقتی سهوا بسم الله نگفته یا رو به قبله نباشیم

photo حکم گوشت حیوان وقتی سهوا بسم الله نگفته یا رو به قبله نباشیم

اگر به صورت غیر عمد فراموش کنیم در هنگام ذبح بسم الله بگوییم با رو به قبله حیوان را ذبح نکنیم گوشت آن حیوان حلال است یا حرام؟

آیت الله خامنه ای : اشکال ندارد.
آیت الله مکارم شیرازی : سر بریدن حیوان پنج شرط دارد:۱ـ ذبح کننده بنابر احتیاط واجب باید مسلمان باشد، ناصبى ها یعنى کسانى که با اهل بیت پیامبر(صلى الله علیه وآله) دشمنى دارند در حکم کفّارند.۲ـ باید سر حیوان را با جسم تیزى که از آهن، یا فلز دیگر باشد ببرند، ولى اگر احتیاج به ذبح باشد و آهن یا فلز دیگر پیدا نشود، یا اگر سر حیوان را نبرند مى میرد و دسترسى به آهن یا فلز دیگر نیست، با هر چیز تیزى که رگها را بتواند جدا کند (مانند شیشه و سنگ و چوب تیز) مى شود آن را ذبح کرد.۳ـ در موقع سر بریدن باید جلو بدن حیوان رو به قبله باشد و اگر عمداً رو به قبله نکنند حیوان حرام مى شود، ولى اگر از روى فراموشى یا ندانستن مسأله یا اشتباه کردن قبله، حیوان را به سمتى غیر از قبله سر ببرند حرام نیست.۴ـ هنگام سر بریدن باید نام خدا را ببرد همین قدر که بگوید «بسم اللّه» یا «سُبْحانَ اللّهِ» یا بگوید «لا اِلهَ اِلاَّ اللّهُ» کافى است و به زبان فارسى یا هر زبان دیگر نیز جایز است، ولى اگر بدون قصد سر بریدن نام خدا را ببرد کافى نیست و در صورتى که از روى فراموشى نام خدا را نبرد اشکال ندارد؛ امّا اگر بر اثر ندانستن مسأله باشد، موجب حرمت گوشت حیوان خواهد شد.۵ـ باید حیوان بعد از سر بریدن حرکتى کند اگر چه مثلاً چشم یا دم خود را حرکت دهد یا پاى خود را به زمین زند که معلوم شود زنده بوده و احتیاط واجب آن است که خون به مقدار کافى از آن بیرون بریزد.

آیت الله فاضل  لنکرانی :‌  اگر دروقت ذبح  گفتن بسم الله فراموش شود درصورتی که ذابح مسلمان باشد و یا  سهو ا رو به قبله نباشد یا جهت قبله را اشتباه کند اشکال ندارد و خوردن گوشت آن حیوان حلال است.

آیت الله سیستانی : حلال است


ادامه مطلب ادامه مطلب . . .

 • نوشته : مدیر
 • تاریخ : ۱۸ فروردین ۱۳۹۶

دیدگاه امام علی در مورد غرور هنگام نعمت

photo دیدگاه امام علی در مورد غرور هنگام نعمت

بیشتر ما انسانها در زمان فراوانی نعمت یا وقتی در شرایط خوبی قرار میگیریم دچار غرور میشویم. در حالیکه امام علی (ع) فرمودند: باید نعمتى که خدا به بنده ارزانى مى دارد ، سبب فزونى نزدیکى او به بندگان و توجه و مهربانیش به برادرانش گردد . امام علی (ع)در نامه ۵۰ کتاب شریف نهج البلاغه به فرماندهان سپاه خود می فرماید: شایسته است که والى اگر مالى به دستش افتاد یا به نعمتى مخصوص گردید ، نسبت به افراد رعیتش دگرگون نشود . بلکه نعمتى که خدا به او ارزانى مى دارد ، سبب فزونى نزدیکى او به بندگان و توجه و مهربانیش به برادرانش گردد .همچنین امام در مورد مسیولیت های نظامیان نسبت به جامعه می فرماید:بدانید ، حقى که شما بر عهده من دارید ، این است که چیزى را از شما مخفى ندارم ، جز اسرار جنگ را و کارى را بى  مشورت شما نکنم ، جز اجراى حکم خدا را . و حقى را که از آن شماست از موعد خود به تأخیر نیفکنم و تا به انجامش نرسانم از پاى ننشینم و حق شما را به تساوى دهم . چون چنین کردم ، بر خداست که نعمت خود بر شما عنایت کند و بر شماست که از من فرمان ببرید و اگر شما را فرا خواندم درنگ روا ندارید و در انجام دادن کارى ، که صلاح شما را در آن مى  دانم ، قصور مورزید و در راه حق خود را به سختیها افکنید .امام در این باره ادامه می دهد:اگر در آنچه می گویم خلاف روا دارید ، هیچکس در نزد من ، خوارتر و بى  ارج تر از آنکه سر بر تافته و به راه کج رفته است ، نخواهد بود . من او را سخت عقوبت خواهم کرد و او را از عقوبت من رهایى نیست . پس این فرمان را از هر که بر شما امیر است بپذیرید و در آنچه خداوند کارهایتان را بدان به صلاح مى  آورد ، از ایشان فرمان برید .


ادامه مطلب ادامه مطلب . . .

 • نوشته : مدیر
 • تاریخ : ۱۸ فروردین ۱۳۹۶

وضعیت کشور ما ایران در حین ظهور امام زمان طبق روایات

photo وضعیت کشور ما ایران در حین ظهور امام زمان طبق روایات

کشور ما ایران در زمان ظهور آقا آمام زمان (عج) چه وضعیتی خواهد داشت ؟ پاسخ: با توجه به روایات می‌توان شرایط ایران را تا حدودی این گونه ترسیم کرد: «دانش و معارف دین اسلام و مکتب تشیع، از ایران و قم، به جهانیان صادر می‌شود. لذا موقعیت علمی ایران ممتاز است و اصلی ترین مرکز دین اهل بیت(ع) خواهد بود.
در روایتی از وجود مقدس امام صادق(ع) نقل شده است: «به زودی، کوفه، از مؤمنان خالی می‌گردد و دانش مانند ماری که در سوراخش پنهان می‌شود، از آن شهر رخت برمی‌بندد؛ سپس علم ظاهر می‌شود در شهری به نام قم؛ آن شهر معدن علم و فضل می‌گردد(و از آنجا به سایر شهر‌ها پخش می‌شود) به گونه‌ای که باقی نمی‌ماند در زمین جاهلی نسبت به دین، حتی زنان در خانه‌ها. این قضیه نزدیک ظهور قائم(ع) واقع می‌شود … علم، از قم به سایر شهر‌ها در شرق و غرب پخش می‌شود و حجت بر جهانیان تمام می‌شود به گونه‌ای که در تمام زمین، فردی پیدا نمی‌شود که دین و علم به او نرسیده باشد. بعد از آن قائم، قیام می‌کند و سبب انتقام خدا و غضب او بر بندگان(ظالم و معاند) می‌شود؛ زیرا، خداوند انتقام (و عذاب) بر بندگان روا نمی‌دارد، مگر وقتی که حجت را انکار کنند»؛ (بحار الانوار، ج ۵۷و۶۰، ص۲۱۳).( برای خواندن بقیه مطلب روی کلمه ادامه مطلب در زیر کلیک کنید)


ادامه مطلب ادامه مطلب . . .

 • نوشته : مدیر
 • تاریخ : ۱۸ فروردین ۱۳۹۶

ایا واقعا در هنگام ریزش باران دعاهای ما اجابت می شود و چرا

photo ایا واقعا در هنگام ریزش باران دعاهای ما اجابت می شود و چرا

موقع نزول باران از آسمان دعا را فراموش نکنید چرا که وقتی باران می بارد دعاهای شما مستجاب می شوند. هنگام نزول باران، درهای رحمت خداوند باز می شود. از این رو می گویند در این زمان، دعا اجابت می شود و یکی از زمان هایی است که توصیه شده است برای اجابت نیاز ها به درگاه خداوند، دعا خوانده شود. خداوند در سوره فرقان آیه ۴۶  فرموده است: وَ هُوَ الَّذِی أَرْسَلَ الرِّیاحَ بُشْراً بَیْنَ یَدَیْ رَحْمَتِهِ وَ أَنْزَلْنا مِنَ السَّماءِ ماءً طَهُورا”؛ و او کسى است که بادها را پیش از (باران) رحمت، به بشارت فرستاد.- و از آسمان آب پاک‏کننده فرو فرستادیم. که یکی از آیاتی است که دلالت بر استجابت دعا به هنگام باران می کند.همچنیبن در سوره روم آیه ۴۶ آمده است :«وَ مِنْ آیاتِهِ أَنْ یُرْسِلَ الرِّیاحَ مُبَشِّراتٍ وَ لِیُذیقَکُمْ مِنْ رَحْمَتِهِ”؛ و از نشانه های او است که بادها را مژده دهنده مى‏فرستد تا شما را از رحمت خویش بچشاند.»( برای خواندن بقیه مطلب روی کلمه ادامه مطلب در زیر کلیک کنید)


ادامه مطلب ادامه مطلب . . .

 • نوشته : مدیر
 • تاریخ : ۲۳ اسفند ۱۳۹۵

چگونه برای سوره های سجده دار سجده کنیم و علت این امر

photo چگونه برای سوره های سجده دار سجده کنیم و علت این امر

برخی از سوره های قرآن کریم نیاز به سجده دارند .در سجده های واجب قرآن و در سجده مستحبی باید مواضع هفتگانه روی زمین قرار گیرد و پیشانی بر چیزی که سجده بر آن صحیح است قرار گیرد اما رو به قبله بودن و طهارت و رعایت حجاب در این سجده لازم نیست.(تحریرالوسیله، ۴ جلدی، چ۸۶، ج۱، ص۳۲۳ مسأله۶)همچنین در موقع گفتن ذکر مستحب(ذکر سجده زیارت عاشورا) اگر آن را به قصد ذکری که برای سجده دستور داده اند، بگوید آرام بودن بدن لازم است.(توضیح المسائل امام(ره)، ص۱۵۳، مسأله ۱۰۵۰)به آن آیات، آیات عزائم و به سوره‌هایی که آن آیات را در بردارند، سُور عزائم می‌گویند. و ائمه ـ علیهم السّلام ـ که این روایات را از پیامبر اکرم ـ صلّی الله علیه و آله ـ نقل کرده‌اند و پیامبر ـ صلّی الله علیه و آله ـ نیز از خداوند نقل کرده است. پس این دستور سجده که از ائمه ـ علیهم السّلام ـ صادر شده در واقع دستور خداوند است و ما از روی تعبد آن را قبول می‌کنیم و به آن عمل می‌نمائیم.از طرف دیگر در این آیات، دستور سجده به صورت فعل امر آمده است و می‌دانیم که خداوند در قرآن به شیوه مردم با آنها سخن گفته است، و وقتی مردم دستوری را از یک شخص بزرگی می‌شنوند، انجام آن را واجب می‌دانند و فهم آنها از آن سخن این است که آن کار باید فوراً انجام شود.( برای خواندن بقیه مطلب روی کلمه ادامه مطلب در زیر کلیک کنید)


ادامه مطلب ادامه مطلب . . .

 • نوشته : مدیر
 • تاریخ : ۲۱ اسفند ۱۳۹۵