چگونه از کاکتوسها در گلدانهای رنگین و زیبا نگهداری کنیم

photo چگونه از کاکتوسها در گلدانهای رنگین و زیبا نگهداری کنیم

نگهداری از کاکتوس به صورت قرار دادن کاکتوس های کوچک در گلدانهای رنگارنگ این روزها به شدت مد شده است و خیلی ها علت خریدن کاکتوس را دفع امواج میدانند. انواع کاکتوسها دارای برجستگی، انواع تیغ و خار بر روی ساقه و بدنه خود هستند. نور مورد نیاز این گیاه متوسط تا زیاد می باشد. کاکتوسها را باید هر ۱۰ الی ۱۵ روز یکبار آبیاری کنید. خاک کاکتوس باید دو قسمت ماسته شسته شده و یک قسمت خاک برگ باشد. هر دو ماه یکبار تغذیه با کود مخصوص کاکتوس باید انجام بگیرد. تکثیر کاکتوس از طریق قلمه با جدا کردن قسمت هوایی در فصل تابستان می باشد.


ادامه مطلب ادامه مطلب . . .

 • نوشته : مدیر
 • تاریخ : ۲۶ فروردین ۱۳۹۶

توصیه های بسیار مفید به باغداران برای کم کردن خسارات بارندگی

photo توصیه های بسیار مفید به باغداران برای کم کردن خسارات بارندگی

بارندگی های بی هنگام میتوانند خسارات زیادی را به باغداران وارد کنند که بهترین کار برای جلوگیری از خسارات اقداماتی است که باغداران باید قبل از این بارشها انجام دهند.باغداران در این هنگام باید احتیاط در انجام عملیات محلول‌پاشی و سم‌پاشی به دلیل وزش باد را رعایت کنند. اقدامات لازم برای کنترل دمای فضای گلخانه و سالن‌های تولید و استحکام تاسیسات را به عمل آورند کنترل دمای انبارهای محصولات انباری (سیب زمینی و پیاز) و نهاده‌های کشاورزی با دقت انجام شود.باغداران پس از برداشت مرکبات برای جلوگیری از سرمازدگی، محصولات را در شرایط مناسب انبارداری نگهداری کنند. برای مبارزه با بیماری شانکر باکتریایی درختان هسته‌دار، نسبت به هرس شاخه‌های آلوده و خشک شده از محل زیر خشکیدگی و همچنین سم‌پاشی اقدام شود.شرایط جوی برای انتقال نهال‌ها به باغ مناسب است لذا با به عمل آوردن تمهیدات لازم در مسیر وزش باد در زمینه انتقال نهال‌ها اقدام شود. ولی‌پور مطلق افزود: باغداران نسبت به هرس زمستانه باغات و همچنین تغذیه درختان به روش نوارکود براساس آزمایش خاک و توصیه کارشناسان اقدام کنند. با توجه به آغاز فصل مبارزه شیمیایی با علفهای هرز مزارع کلزا و گندم در مناطق گرمسیری توصیه می‌شود هنگام وزش باد از سم پاشی خودداری کنندبا توجه به مناسب بودن شرایط جوی مزارع کلزا برای کنترل آفت شته مومی بصورت مستمر مورد بازدید قرار گیرند.  به کشاورزان توصیه می‌شود ماشین‌آلات و ادوات کشاورزی را در اماکن سرپوشیده نگهداری کنند اضافه کردن ضدیخ به رادیاتور ماشین‌آلات کشاورزی، موتورهای چاه آب و تخلیه محتویات داخل سم پاش‌ها باید مدنظر قرار داده شود.


ادامه مطلب ادامه مطلب . . .

 • نوشته : مدیر
 • تاریخ : ۲۳ اسفند ۱۳۹۵

چه کنیم که بنت قنسول ما زیاد گل بدهد و برگهای آن قرمز شود

photo چه کنیم که بنت قنسول ما زیاد گل بدهد و برگهای آن قرمز شود

در این پست به شما میگوییم که چگونه میتوانید برگهای گل زینتی و زیبای بنت قنسول را قرمز کنید و گلهای آن را زیاد تر …برای این که برگهای گیاه بنت قنسول تبدیل به قرمز شود باید زمان نور دهی به آن را کم کنید.تشکیل گل در این گیاه با دوره های تاریکی تحریک میشود. در طول روز گیاه نیاز به نور بسیار زیادی دارد تا انرژی کافی برای تولید رنگ جذب کند.اما شب هنگام نباید هیچ نوری به گیاه برسد. حداقل دوازده ساعت در شب باید گیاه بدون نور بماند. برای اطمینان از عدم دریافت نور میتوانید گلدان بنت قنسول را شب هنگام در کمد یا جعبه بگذارید و روی آن را بپوشانید.برای گلدهی بنت قنسول هم باید ترفندی به کار بگیرید. برای این که این گیاه مجددا گل بدهد باید چرخه زندگی آن را تکرار کنید. پس از این که گلدهی گیاه متوقف شد و فصل آن به پایان رسید، مقدار آبیاری آن را محدود کنید تا گیاه تا فصل بهار به خواب زمستانی برود. سپس در اوخر زمستان یا اوایل بهار آبیاری منظم را از سر بگیرید و به گیاه کود بدهید. گیاه را تا حدود ۱۵ سانتیمتر از سطح گلدان هرس کنید و تعویض گلدان انجام دهید.در صورت تمایل میتوانید گیاه بنت قنسول را در تابستان در ناحیه آفتابگیر و محافظت شده بیرون قرار دهید. نوک شاخه ها را بچینید تا رشد جوانه های جدید را تقویت کنید.با فرا رسیدن پاییز و کوتاه شدن روزها، میزان کود دهی را کاهش دهید و گلدان بنت قنسول را به داخل منزل بیاورید. دوباره آبیاری را محدود کنید و دمای محیط را بین ۱۶ تا ۲۱ درجه سانتیگراد در طول روز تنظیم کنید. شب هنگام تاریکی کامل و دمایی در حدود ۱۵ درجه سانتیگراد برای گیاه فراهم کنید. همین که برگچه های گل به رنگ نهایی خود رسیدند میتوانید مدت تاریکی را کاهش داده و آبیاری را افزایش دهید.


ادامه مطلب ادامه مطلب . . .

 • نوشته : مدیر
 • تاریخ : ۵ اسفند ۱۳۹۵

روش نگهداری از گل اسکلامبرگرا ترونکاتا یا کاکتوس کریسمس

photo روش نگهداری از گل اسکلامبرگرا ترونکاتا یا کاکتوس کریسمس

این گل زیبا به گل کریسمس یا گل عید پاک مشهور است این گل از خانواده ی Cactaceae می باشد. نام فارسی آن اسکلامبرگرا ترونکاتا ونام علمی اش Schlumbergera truncata می باشد.این گیاه به صورت مفصل های سبز رنگ به هم پیوسته و پهنی می باشد که حدود ۴٫۵ سانتی متر درازا و ۲٫۵ سانتی متر پهنا دارند و در لبه های هر مفصل چندین دندانه وجود دارد. از نظر شکل ظاهری شباهتی به کاکتوس ندارند و فقط به دلیل وجود آرئول در خانواده کاکتاسه قرار گرفته اند.گلهای آن به طول ۷ تا ۱۲ سانتی متر به رنگ های قرمز ،صورتی ،بنفش و نارنجی در انتهای هر مفصل و یا محل اتصال دو مفصل به وجود می آیند.فصل گلدهی از اواخر پاییز تا اواخر زمستان می باشد.عامل تحریک کننده برای گلدهی این گیاه کوتاه شدن طول روز و سرد شدن تدریجی هوا می باشد.
میوه های قرمز رنگ و گرد می باشد.خاک: این گیاه در طبیعت به صورت انگل به درختان چسبیده و درون پوست آنها ریشه می دواند (البته آسیبی به آنها نمی رساند) و از آب باران که بر روی پوست درختان جاری می شود استفاده می کند، از اینرو این کاکتوس جنگلی نیاز به خاکی دارد که خزه ی زیادی داشته باشد.در فصل گلدهی هرگز خاک آنرا تعویض نکنید چون شکوفه های گیاه می ریزد.تعویض گلدان را به بعد از فصل گلدهی موکول کنید.
نور: در طبیعت این گیاه به واسطه ی چسبیدن به درختان و در زیر چتر آنها از تابش نور آفتاب در امان می ماند و به همین دلیل باید آنرا در محل نیم سایه قرار داد.( برای خواندن بقیه مطلب روی کلمه ادامه مطلب در زیر کلیک کنید)


ادامه مطلب ادامه مطلب . . .

 • نوشته : مدیر
 • تاریخ : ۲۶ بهمن ۱۳۹۵

معرفی تمام افتهای درختان حشرات و ….روش از بین بردن آنها

photo معرفی تمام افتهای درختان حشرات و ….روش از بین بردن آنها

همان طور که میدانید افات میتوانند خسارات زیادی به باغداران بزند مهمترین این آفات مهمترین آفات چوبخوارد رختان فضای سبز پروانه فری، سوسک سرشاخه خوار رزاسه، سوسک چوبخوار سارتا و سوسک های طوقه و ریشه هستند. این آفات در نتیجه ضعف درختان و عدم رعایت مسائل به زراعی به شدت درختان فضای سبز از جمله نارون، چنار و بید را مورد حمله قرار می دهند. از آفات مهم درختان فضای سبز هستند. تنوع گونه ها و شدت حمله آنها ارتباط زیادی با شرایط اقلیمی دارد بدین معنی که آفتاب فراوان و شدید باعث تبخیر سطحی بسیار زیاد دشده و نهایتاً به علت فقدان آب کافی تغییراتی در کمیت و کیفیت شیره گیاه به وجود می آید این اما باعث می شود که حشرات چوبخوار از فاصله دور قادر به تشخیص این درختان باشند. حال اگر سایر عوامل از قبیل ضعف زمین این اثر را تشدید کنند آفات چوبخوار به راحتی روی درختان مستقر شده و دامنه فعالیت خود را گسترش می دهند.تعداد زیادی از حشرات چوبخوار نسبت به حرارت کشش مثبت دارند، در این خصوص جهت جزئی تنه درختان که از حداکثر تابش آفتاب برخوردارند به شدت به حشرات چوبخوار آلوده می شود در مکان هائی که تراکم درختان کمتر است این امر به خوبی مشخص است آفات چوبخوار درختان فضای سبز شامل گونه های زیادی هستند که از مهمترین آنها می توان به پروانه فری ، سوسک سرشاخه خوار رزاسه سوسک چوبخوار سارتا و سوسک های طوقه و ریشه اشاره کرد در سیستم جامع مدیریت تلفیقی آفات روش های مختلف مبارزه به طور هماهنگ و به شیوه ای که کمترین اختلال را در کنترل مؤثر و درازمدت آفات ایجاد کنند، به کار گرفته می شود شیوه های مزبور شامل استفاده همزمان از روش های بیولوژیکی، زراعی، فیزیکی و مکانیکی، شیمیائی و استفاده از فرمون ها و ترکیبات مشابه است در این مبحث نقش هر یک از روش های فوق در مدیریت تلفیقی آفات چوبخوار درختان فضای سبز بحث شده است.( برای خواندن بقیه مطلب روی کلمه ادامه مطلب در زیر کلیک کنید)


ادامه مطلب ادامه مطلب . . .

 • نوشته : مدیر
 • تاریخ : ۲۵ بهمن ۱۳۹۵

شرایط کاشت پرورش و نگهداری درست از گل استکانی

photo شرایط کاشت پرورش و نگهداری درست از گل استکانی

گل استکانی یکی از گلهای فوق العاده ی زیبای مناطق مدیترانه ای است.از اردیبهشت تا اواخر خرداد به گل می رود و گلدهی آن تا شهریور ادامه دارد. گونه های مختلف گل استکانی روز بلند هستند و برای گلدهی به طول روز بیش از ۱۴ ساعت نیاز دارند. با افزایش دما طول روز بحرانی افزایش می یابد. در دمای ۱۵ تا ۲۱ درجه سانتی گراد این طول روز ۱۴ ساعت است. تیمار روز بلندی باید پس از مشاهده جوانه گل ادامه یابد، چون اگر طول روز کوتاه شود شاخساره به رشد رویشی برمی گردد.( برای خواندن بقیه مطلب روی کلمه ادامه مطلب در زیر کلیک کنید)


ادامه مطلب ادامه مطلب . . .

 • نوشته : مدیر
 • تاریخ : ۲۴ بهمن ۱۳۹۵

نگهداری درست گل بی نظیر مرجان

photo نگهداری درست گل بی نظیر مرجان

نام علمی گل زیبای مرجان ، Euphorbia milii می باشد. نام دیگر این گل تاج خار است.تاج خار زیبا با گل های ریز و خارهای بزرگش بسیار مقاوم، نوعی گیاه گوشتی (آبدار) است که عادت رشدی آن به صورت درختچه ای و بوته ای است و تا ارتفاع ۱۸۰ سانتیمتر هم می تواند رشد کند. سرعت رشد آن کند است و ارتفاع آن در صورت کاشت در گلدان بین ۹۰-۶۰ سانتیمتر می شود.ساقه ها چند وجهی است و بر روی آن تیغ هایی به طول سه سانتیمتر می روید.برگ های جدید گیاه بر روی ساقه های جوان و جدید گیاه شکل می گیرد و قسمت های مسن تر گیاه به تدریج چوبی و کم برگ خواهد شد. برگ ها حدود ۴ سانتیمتر طول و ۱٫۵ سانتیمتر پهنا دارند.گل های حقیقی آن کوچک هستند و برگچه های کوچکی که رنگین هستند و ما به نام گل می شناسیم، پهنایی بیش از یک سانتیمتر دارند و اکثرا به رنگ قرمز هستند. انواع امروزی که به نام دورگه های تایلندی ((Thai hybrids شناخته می شوند به رنگ های قرمز، صورتی، کرم و زرد رنگ هستند و گل ها در دسته های ۲ الی ۸ تایی شکوفا می شوند. بعضی از این دورگه ها گل های بزرگی تولید می کند و در بعضی، گل ها زیادتر شده است.( برای خواندن بقیه مطلب روی کلمه ادامه مطلب در زیر کلیک کنید)


ادامه مطلب ادامه مطلب . . .

 • نوشته : مدیر
 • تاریخ : ۲۴ بهمن ۱۳۹۵