بهترین سن برای اقدام به ارتودنسی کودک و اطلاعاتی در این خصوص

photo بهترین سن برای اقدام به ارتودنسی کودک و اطلاعاتی در این خصوص

دندانپزشکِ کودک شما اولین کسی است که مشکل فرزندتان را طی ویزیت های منظم درک می‌کند و به شما پیشنهاد می‌کند تا به یک ارتودنتیست مراجعه کنید تا او نوع وسیله لازم برای اصلاح دندان هایِ کودکتان را تشخیص دهد.هیچ سن مشخصی برای اولین مراجعه به ارتودنتیست توصیه نشده است. بعضی کودکان در ۶ سالگی، بعضی در ۱۰ سالگی و بعضی در نوجوانی مراجعه می‌کنند. حتی بزرگسالان نیز نیاز به مراجعه دارند. بیشتر ارتودنتیست‌ها سن مراجعه را زمان رشد اولین دندان دائمی و حدود ۷ سالگی می‌دانند. در این سن مشکلات ظاهری دندان، مثل بی‌نظمی آن‌ها، ظاهر می‌شود.شروع این روند در سنین پایین‌تر به معنای نیاز سریع به ارتودنسی نیست، بلکه به ارتودنتیست شانس تشخیص دقیق مشکل و تعیینِ بهترین زمان برای شروع درمان را می‌دهد.در اولین مراجعه، ارتودنتیست دندان‌ها، دهان و فک کودک را معاینه می‌کند. از کودک می‌خواهد تا دندان‌هایش را روی هم فشار دهد. راجع به وجود مشکل در جویدن و بلع از او سؤال می‌کند و از وی می‌پرسد که آیا تا به حال پرشی در فکش احساس کرده است یا نه.
ممکن است ارتودنتیست درخواست یک رادیوگرافی از کل دهان و دندان‌ها را بدهد تا از موقعیت دندان‌ها و اینکه آیا دندان‌های دائمی کامل درآمده‌اند یا نه، مطلع شود. ممکن است دندانپزشک با فشار دادن ماده‌ای خمیری به بالا و پایین دندان‌ها، قالبی از الگوی قرار گیریِ آن‌ها تهیه کند. وقتی قالب خارج شده و خشک و سفت شد، نمونه‌ای از دندان‌های کودک شما به دست می‌آید که به تصمیم گیری ارتودنتیست در مورد موارد درمانی مناسب‌تر کمک می‌کند.( برای خواندن بقیه مطلب روی کلمه ادامه مطلب در زیر کلیک کنید)


ادامه مطلب ادامه مطلب . . .

 • نوشته : مدیر
 • تاریخ : ۱۲ مرداد ۱۳۹۶

تاثیر روغن ترمز خودرو در از بین بردن سریع درد دندانها

photo تاثیر روغن ترمز خودرو در از بین بردن سریع درد دندانها

متاسفانه یک باور عمومی در بین مردم باعث شده که خیلی ها برای از بین بردن سریع درد دندان خود از روغن ترمز استفاده کنند.مواد شیمیایی قوی موجود در روغن ترمز، تمام الیاف نگه‌دارنده دندان و بافت‌های درون ساختمان دندان را از میان خواهد برد و موجب سوختگی لثه‌ها و مخاط دهان خواهد شد بنابراین چون اعصاب لثه و دندان را از بین می‌برد، درد برای مدتی التیام خواهد یافت ولی این یک ماده شیمیایی بسیار قوی است که می‌تواند حتی موجب مسمومیت شود. دود داغ سیگار، لثه را می‌سوزاند و این حس سوزش باعث می‌شود شما احساس دردی را که به مغز مخابره می‌شود، برای لحظاتی حس نکنید ولی تمام اینها موقتی است. لثه‌ها و دندان‌های شما بخشی از بدن‌تان هستند و تا پایان عمر جایگزین دیگری ندارند. اگر دندان‌تان درد می‌کند، به دنبال را‌ه‌حلی اساسی باشید. درد دندان با تجویز مسکن‌های مناسب و عصب‌کشی دندان خیلی سریع التیام می‌یابد و اگر هم نیاز به کشیدن دندان باشد، دندان باید به گونه‌ای خارج شود تا کمترین آسیب به لثه‌های شما وارد شود. پس چرا درمان‌های غلط و بی‌پایه و اساس را امتحان کنید؟‌


ادامه مطلب ادامه مطلب . . .

 • نوشته : مدیر
 • تاریخ : ۱۲ مرداد ۱۳۹۶

همه چیز در مورد کمبود وزن کودک و کودک لاغر و افزایش وزن

photo همه چیز در مورد کمبود وزن کودک و کودک لاغر و افزایش وزن

کمبود وزن در کودکان معمولا برای پدر و مادرها ناخوشایند و نگران کننده است. چه زمانی باید برای رفع این مشکل به پزشک مراجعه کرد؟ چگونه میتوان این مشکل را بر طرف نمود؟به خاطر داشته باشید که وزن کودک عنصری دینامیک است و با توجه به رشد تغییر می‌کند. وقتی افزایش قد بر افزایش وزن پیشی بگیرد، فرزند شما مدتی لاغر‌تر به نظر می‌رسد تا زمانی که دوباره افزایش وزن او آغاز شود. همین طور ممکن است که به تدریج افزایش وزن کودک بر افزایش قد او پیشی بگیرد و باعث اضافه وزن او شود. پزشکان متوجه شده ‌اند که کودکان بسیاری با افزایش سن دچار اضافه وزن می‌شوند، درحالی که بسیاری از آن‌ها در ابتدا کمبود وزن داشته‌اند.بهترین راه در تشخیص کمبود وزن و راه‌های مقابله با آن، آن است که نزد پزشک کودک بروید. او بهتر از هر کسی قد و وزنِ کودکتان را ارزیابی خواهد کرد.( برای خواندن بقیه مطلب روی کلمه ادامه مطلب در زیر کلیک کنید)


ادامه مطلب ادامه مطلب . . .

 • نوشته : مدیر
 • تاریخ : ۱۱ مرداد ۱۳۹۶

علت و درمان خسته شدن دستها موقع رانندگی کردن

photo علت و درمان خسته شدن دستها موقع رانندگی کردن

درد گرفتن دستها در هنگام رانندگی مخصوصا برای کسانی که مجبور هستند زیاد رانندگی کنند بسیار آزار دهنده است. چکار کنیم که در موقع رانندگی دست هایمان خسته نشود؟حرکات کششی روی عضلات قبل از رانندگی باعث بهتر شدن گردش خون می شود سعی کنید بر روی دستها فشار وارد نیاورید.با کشش دستها و انگشتان و نگه داشتن آنها به مدت ده ثانیه ارامش خود را حفظ کنید سپس انگشتان خود را تا پنجه پا خم کنید و ده ثانیه نگه دارید و دوباره این کار را تکرار کنید.کف دستان خود را با هم جفت کنید و ارنج خود را به سمت پایین می آوریم و ده ثانیه نگه میداریم.نفس عمیق بکشید و دستانتان را تا جایی که ممکن است بالا ببرید حالا نفستان را بیرون دهید و دستانتان را پایین بیاورید.درحالیکه ایستاده اید تا نوک انگشتان خم شوید و کمر ا بکشید تاده بشمارید.
-اقداماتیکه در هنگام سوار شدن به ماشین باید رعایت کنید.فرمان را شل نگه داشته و به دستها استراحت دهید انگشتان راحرکت دهید و با مچ دست فرمان را بگیرید باید دستها را استراحت دهید و شانه ها و دستها را بطرف خود کشیده و کمی آرنج را خم کنید. آرنج خود را قفل نکنید یا آن را محکم نکشید.– به دستتانتان هر ۱۵-۲۰ دقیقه استراحت دهید برای رعایت نکات ایمنی باید همیشه هر دو دست روی فرمان باشد و اگر مسافرت طولانی می روید هر سی ثانیه به یک دست استراحت دهید سپس دست دیگر را به مدت سی ثانیه استراحت دهید.در مسیرهای کم ترافیک میتوانید یک دست تان را استراحت دهید و یا در مناطقی که ترافیک سنگین است به هر دو دست استراحت دهید.– اگر رانندگی طولانی دارید زیاد به خودتان فشار نیاورید و هر ساعت استراحت داشته باشید در طی استراحت دست ها و کمر خود را بکشید و چند دقیقه قدم بزنید.


ادامه مطلب ادامه مطلب . . .

 • نوشته : مدیر
 • تاریخ : ۱۵ تیر ۱۳۹۶

کارهای ساده ای که مانع از سقط جنین می شوند مفید برای مادران

photo کارهای ساده ای که مانع از سقط جنین می شوند مفید برای مادران

استراحت جسمی و روحی مادر در سه ماه اول بارداری ، پرهیز از خوردن خوراکی های قاعده آور نظیر زعفران ، زیر، عسل ، رازیانه و … مهم ترین نکات در پیشگیری از سقط جنین هستند. هر نوع خونریزی در ۳ ماهه اول بارداری تهدید به سقط محسوب می شود و با استفاده از سیکلوژیست و استراحت می توانیم به جلوگیری از سقط جنین کمک کنیم. یعنی اینها تنها روشهای درمانی هست که ما برای سقط داریم. وقتی خانمی تهدید به سقط هست ما توصیه می کنیم نزدیکی نداشته باشد. حداقل برای مدتی که خونریزی کاملا قطع بشود و شرایط بیمار به حالت نرمال برگردد نباید اینکار را انجام بدهد. بیشتر استراحت کنید و تا زمانیکه خونریزی کاملا قطع نشده شیاف سیکلوژیست را مورد استفاده قرار بدهیم. تا خدایی نکرده جنین آسیب نبیند.


ادامه مطلب ادامه مطلب . . .

 • نوشته : مدیر
 • تاریخ : ۱۵ تیر ۱۳۹۶

درمانهای گرما زدگی و بیحال شدن در منزل

photo درمانهای گرما زدگی و بیحال شدن در منزل

گرما زدگی در فصل تابستان بسیار شایع است و میتواند در بعضی از مواقع خطرناک باشد.علائمی که نشان می دهد در معرض گرمازدگی هستید، شامل :ضعف و خستگی – کشیدگی و درد عضلات – استفراغ و تهوع – پوست رنگ پریده و چسبناک– دمای طبیعی بدن – گرفتگی عضلات – سرگیجه – ضعف و غش – ادرار زرد تیره یا نارنجی – سردرد و اسهال است.پزشک علائم شما را بررسی کرده و میزان فشارخون و دمای بدن شما را اندازه می گیرد.دماسنج مقعدی بیشتر از دماسنج دهانی در این موارد کاربرد دارد. در این حالت پزشک نمونه ادرار و خون شما را با تجویز آزمایش های مربوطه بررسی می کند.درمان عوارض مرتبط با گرمازدگی بستگی به شدت آن دارد.درمان فوری گرمازدگی-گرمازدگی یک فوریت پزشکی است. اگر دیدید کسی دچار گرمازدگی شده، فوراً یک آمبولانس خبر کنید یا هر چه سریع تر او را به نزدیک ترین بیمارستان برسانید.اولین اقدام ، کاهش هر چه سریع تر دمای بدن فرد است. لباس های فرد گرمازده را درآورده و بدن او را در آب سرد فرو برید. اگر چنین امکانی وجود نداشت، با استفاده از یک پارچه یا حوله یا اسفنج ، بدن فرد را با آب سرد خیس کنید یا اینکه قطعات یخ را به آرامی به بدن فرد بمالید.اگر مقدار آبی که در اختیار دارید کم است، ابتدا سر و گردن او را خنک کنید. تکه های یخ را روی گردن ، زیر بغل و کشاله ران او قرار دهید. توسط یک تکه کاغذ یا حوله یا پنکه ، او را باد بزنید.( برای خواندن بقیه مطلب روی کلمه ادامه مطلب در زیر کلیک کنید)


ادامه مطلب ادامه مطلب . . .

 • نوشته : مدیر
 • تاریخ : ۱۳ تیر ۱۳۹۶

اولین نشانه های ابتلای کودک به سرخک را بشناسید

photo اولین نشانه های ابتلای کودک به سرخک را بشناسید

علائم سرخک در کودک‌ها معمولا با تب شروع می‌شود، آبریزش شدید بینی، قرمزی چشم‌ها و اشک ریزش از علائم مهم دیگر آن هستند.بعد از چند روز ممکن است یک دانه یا لکه‌ای که نشانه سرخک است در دهان فرد مبتلا ظاهر شود که معمولا روی غشا مخاطی خط داخلی گونه دیده می‌شود. این نقاط به کوپلیک معروفند که نقاطی سفید و کوچک مثل دانه نمک یا شن کوچک هستند و یا بصورت برآمدگی قرمز رنگ به نظر می‌رسند.بعد از دو روز دانه هایِ پوستی سرخک بتدریج روی صورت و گردن بیمار ظاهر می‌شود و پشت بیمار را هم می‌پوشاند، سپس دانه‌های سرخک بازو‌ها و دست‌ها و در ‌‌نهایت پاهای بیمار را فرا می‌گیرد.دانه‌های سرخک در ابتدا بصورت لکه‌های قرمز و صاف هستند اما ممکن است بصورت یک برآمدگی کوچک نمود پیدا کنند. همینطور که “بثورات” ظاهر می‌شوند تب هم بالا‌تر می‌رود و گاهی اوقات تا ۴۰٫ ۵ درجه سانتیگراد هم می‌رسد. دانه‌ها نیز ممکن است خارش دار باشند.ممکن است تهوع، استفراغ، اسهال و تورم غدد لنفاوی در سرخک دیده شود. بروز سرفه در کودک مبتلا به سرخک می‌تواند بسیار ناراحت کننده باشد. ( برای خواندن بقیه مطلب روی کلمه ادامه مطلب در زیر کلیک کنید)


ادامه مطلب ادامه مطلب . . .

 • نوشته : مدیر
 • تاریخ : ۱۳ تیر ۱۳۹۶